Continental má novú halu na testovanie brzdných dráh (odomknuté)
Nemecká gumáreň otvorila vo svojom testovacom areáli Contidrom v Jeversene pri Hannoveri doslova revolučnú novinku. Prvú automatickú skúšobňu na svete, ktorá umožňuje testovať brzdné dráhy pneumatík po celý rok za všetkých poveternostných podmienok. S minimálnou odchýlkou medzi meraniami – iba 1%…
Continental tak reaguje na nové nariadenie EK, podľa ktorého musia výrobcovia každú pneumatiku označovať štítkom deklarujúcim jeho vlastnosti. A jeden z parametrov, na ktoré sa kladie dôraz je práve priľnavosť na mokrom povrchu, alebo inak povedané – na brzdné dráhy. Revolučná skúšobňa AIBA (Automated Indoor Braking Analyzer, teda automatický od počasia nezávislý brzdový analyzátor) týmto posúva gumáreň Continental výrazný krok dopredu v skúšobných technológiách letných aj zimných pneumatík pre osobné, dodávkové aj terénne autá. Celé testovacie zariadenie je integrované do 300 m dlhej a 30 m širokej haly. Autá bez vodičov v nej plnoautomaticky dosahujú rýchlosť 120 km/h a potom na vozovkách s meniteľným povrchom so štandardizovanými povlakmi spomaľujú.
V prípravnej hale sa do vozidla namontuje robotická noha, ktorá tlakom na pedál zastúpi vodiča. Potom sa auto napojí na akési rameno, robotizovaný dopravník, ktorý ho doručí na druhý koniec haly. Tam sa na otočnej platni otočí o 180º a postaví na štart skúšky. Následne ho ďalší motor katapultuje na rýchlosť až 120 km/h.
Možno ich tam takto skúšať na suchej aj mokrej vozovke niekoľko súčasne. V osobitnej hale sa dajú pneumatiky podrobiť aj testom na zasneženom a zľadovatenom povrchu. Keď skúšobňu uvedú do plnej prevádzky, ročne v nej budú môcť realizovať až 100.000 testov brzdných dráh. Toto jedinečné skúšobné zariadenie začali stavať koncom roka 2011 a do prevádzky ho uviedli v októbri minulého roka. Pneumatiky v ňom testujú na vymeniteľných vozovkách. Ide o akési platne s rozdielnou kvalitou povrchu, ktoré majú na šírku 2,7 m a na dĺžku 73 m. Celkovo ich je v hale až 5 a každá váži 120 ton. Posúvať medzi sebou navzájom sa dajú vďaka špeciálne pre túto halu vyvinutým hydraulickým dopravníkom. Jedna takáto výmena trvá 8 minút. Samotné testy prebiehajú čisto automaticky. V prípravnej hale sa do vozidla namontuje robotická noha, ktorá tlakom na brzdový pedál aktivuje samotný proces brzdenia. Potom sa auto napojí na akési rameno, robotizovaný dopravník, ktorý ho doručí na druhý koniec haly, tam sa na otočnej platni otočí o 180º a postaví na štart skúšky. Následne ho prevezme ďalší robot, s motorom v podlahe o výkone 1600 koní, ktorý ho automaticky vystrelí na požadovanú rýchlosť. Stovku zvládne za približne 4,6 sekundy.
Motor katapultovacieho zariadenia je schopný dosiahnuť túto rýchlosť aj skôr, ale by už to nezvládali bezpečnostné systémy ako ABS a iné. Pointou totiž je, že testy sa robia s vozidlami vybavenými štandardnými brzdami, elektronickými systémami aj motormi. Vozidlo je pritom neustále uchytené o rameno, vedené po koľajnici, aby či už pri presune alebo samotnom brzdení nevybočovalo z testovacej dráhy. V hale dokážu týmto spôsobom manipulovať s autami až do veľkosti najväčšieho Mercedesu Sprinter.
Vývojári a technici sa novej hale tešia ako deti novej hračke. Už dlho o niečom podobnom snívali a teraz sa im to splnilo. Toto zariadenie im pomôže dopracovať sa k najpresnejším výsledkom meraní v celosvetovom meradle. Aj doteraz sa vozidlá posúvali po koľajnici, ale za volantom museli sedieť skúšobní technici, ktorí ich na stanovenom mieste zabrzdili. Kvôli nízkym teplotám sa v zime na Contidrome testovať nedalo. Vďaka viacerým okolnostiam – najmä teplotám vzduchu a vozovky – neboli výsledky testov úplne presné. Vďaka novej hale môžu testovať celý rok, za akéhokoľvek počasia, pričom odchýlka medzi meraniami sa zmenšila z 5 na 1%. Teplotu v hale možno predvoliť na podmienky panujúce v lete, teda v rozmedzí od 10 do 25°C. V špeciálnej zimnej komore, teda akejsi samotnej časti haly môže mať vozovka teplotu od -10°C do -1°C a vzduch od 5°C do 12°C. Táto hala sa využíva na testy brzdných dráh n snehu a ľade. Priebeh brzdných skúšok presne zaznamenávajú rozličné senzory v kolese a vozidle. Jedna skúška – od montáže pneumatiky cez jazdu na štart, akceleráciu a brzdenie do úplného zastavenie – trvá 4 minúty. Teoreticky by teda bolo možné za 1 hodinu absolvovať 15 skúšok, 24 hodín za deň.