Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Čo sa stane, ak do auta udrie blesk? Ste v bezpečí?
K letným horúčavam neodmysliteľne patria aj silné búrky, ktoré dokážu prekvapiť. Či už ste doma, v aute alebo dokonca v prírode na túre, pre mnohých ide o veľmi nepríjemnú záležitosť. Keďže sa primárne venujeme autám, povieme si, čo sa stane, ak do auta udrie blesk. Okolo tejto témy totiž panuje niekoľko mýtov...
Ak vás pristihne silná búrka počas jazdy autom, nezúfajte, ste v relatívnom bezpečí. Ak nespravíte šoférsku chybu a nezľaknete sa bleskov, všetko zvládnete aj keď sa vám bude blýskať priamo nad hlavou, teda nad strechou auta. Uzavretá karoséria auta funguje totiž ako nedokonalá Faradayova klietka. Mali by ste však dodržať niekoľko zásad.
Ste v bezpečí, aj keď...
Faradayova klietka dostala pomenovanie po fyzikovi Michaelovi Faradayovi. Pojem znamená uzavretú klietku, zhotovenú z vodivého materiálu, ktorej vnútorný priestor je chránený pred vplyvom elektrických a elektromagnetických vĺn. Vlastnosť elektrického náboja zase opisuje Faradayov efekt. Elektrický výboj sa rozširuje len po povrchu vodiča a nie v jeho vnútornom objeme. A takto sa správa aj karoséria auta.Čo sa stane, ak do auta udrie blesk? Elektrický výboj sa rozšíri po kovovej konštrukcii karosérie a nasleduje zvedenie energie do zeme. Dobre obstoja aj majitelia kabrioletov. Aj tie fungujú ako Faradayova klietka, samozrejme so zatiahnutou kovovou alebo plátenou strechou.
Je tu však iné nebezpečenstvo, na ktoré búrka priamo vplýva. Blesk spôsobuje veľmi výrazné svetlo a nasleduje ozvena s nepríjemným akustickým efektom, známym ako hrom. Na niektorých ľudí môže jedno aj druhé pôsobiť veľmi šokujúco a môžu sa zľaknúť. Menej skúsení a "ľakavejší" ľudia dokážu v tejto situácii trhnúť volantom a ocitnúť sa v protismere alebo v priekope. Hrozí vážna dopravná nehoda. Ak vám je šoférovanie počas búrky nepríjemné, prečkajte ju niekde v "bezpečí" a radšej zastavte na bezpečnom mieste. Nechytajte sa však kovových obnažených častí karosérie, napr. okolo okien auta. Vypnite motor a zavrite okná. Autá sú pre blesk magnetom, keďže sú nabité elektronikou. Radšej sa ničoho nechytajte, platí to aj pre autorádio, zložte si ruky a pozorujte matku prírodu v plnej kráse.
Úder blesku schytá auto
To, že ste vy relatívne v bezpečí neznamená, že úder blesku nepoškodí auto. Škody môžu byť veľké. Takmer vždy to schytá lak auta, ktorí sa spáli a poruchy môžu byť aj na elektrickej sústave vozidla. Často dochadza tiež k poškodeniu riadicích jednotiek vozidla.
Zdroj foto: pixabay.com