Continental couple 05 2020 1140x190
Thumb cesta autom na dovolenku autozurnal.com  4 Thumb cesta autom na dovolenku autozurnal.com  1 Thumb cesta autom na dovolenku autozurnal.com  2 Thumb 25

Cesta na dovolenku autom: Ako ju zvládnuť v bezpečí a v pohode?

Tohtoročné dovolenky sa kvôli koronavírusu zmenia. Viac rodín bude cestovať na dovolenku autom. Nech už sa rozhodnete tráviť letné prázdniny pri mori či na tuzemskej horskej chate, toto je zopár tipov, ktoré vám pomôžu bezpečne doraziť do vašej dovolenkovej destinácie.

Po tom, čo Slovensko uvoľnilo podmienky cestovania a dohodlo sa s viacerými krajinami na otvorení hraníc a zrušení hraničných kontrol, zvažujú mnohí z nás vycestovať na letnú dovolenku do zahraničia. Aj keď sa zdá, že koronakríza je už za nami, obzvlášť pri cestovaní do zahraničia by každý z nás mal byť zodpovedný a obozretný. Odborníci upozorňujú, že potenciálna druhá vlna koronakrízy by mohla doraziť na Slovensko práve zo zahraničia. Preto by sme mali dbať na dôkladnú prípravu vozidla, v ktorom strávime hodiny cestovaním. 

Vizuálna kontrola auta

Aj ľahkou laickou prehliadkou doma dokážete odhaliť drobné nedostatky, ktoré môžu spôsobiť problémy na ceste. Skontrolovať odporúčame hladinu motorového oleja a chladiacej kvapaliny, stav brzdových platničiek a kotúčov, termín najbližšej návštevy servisu či tlak v pneumatikách. Oranžová či červená kontrolka signalizujúca poruchu alebo neplánovaná návšteva servisu počas cesty na dovolenku vás môžu totiž nepríjemne zaskočiť a výrazne tak skomplikovať cestu. Ak si nie ste úplne istí, využiť môžete aj služby autorizovaných servisov. V servise vám totiž skontrolujú aj stav podvozku, brzdovej kvapaliny, vydezinfikujú interiér ozónom či doplnia chladiacu kvapalinu klimatizácie. To všetko pomôže predísť problémom, ale aj zvýšiť komfort počas jazdy.

Odporúčame:

Zakážte spolujazdcom vyložené nohy na palubnej doske. Tu je dôvod

Dezinfekcia interiéru

Kľučky, volant, stredový tunel, tlačidlá – toho všetkého sa počas cesty na dovolenku budete dotýkať najčastejšie. Preto, pokiaľ možno, pred cestou i počas prestávok dezinfikujte predovšetkým tieto plochy. „Treba si však dať pozor predovšetkým pri čistení citlivých materiálov, najmä kože, aby sme ich nepoškodili nevhodnými prostriedkami a použiť teda špeciálne – šetrné prípravky. Vhodné a veľmi účinné je dať interiér auta vydezinfikovať pred aj po ceste ozónom. Samozrejme netreba pritom zabudnúť dať vyčistiť klimatizáciu, ktorú budete v letných mesiacoch určite potrebovať. Ak to nestihnete absolvovať v servise, môžete použiť aspoň špeciálny sprej na domáce čistenie klimatizácie a ventilačného systému vozidla, s ktorým by ste to mali zvládnuť aj sami,“ radí Robert Hukel, vedúci popredajných služieb spoločnosti Škoda Auto Slovensko.   

Svieži vánok klimatizácie bez zápachu je jednou z podmienok komfortného cestovania na dlhých trasách.

Odporúčame:

Pri akých otáčkach zapínať klimatizáciu aby ste si neodpálili kompresor?        

Na cestu sa poriadne pripravte

Aj keď do mnohých krajín nie je potrebné mať čerstvý negatívny test na koronavírus, nezabudnite na dôležité veci. Okrem občianskeho preukazu, resp. pasu a európskej zdravotnej kartičky, si pribaľte dezinfekčný prostriedok, ochranné rukavice a sadu rúšok, ktoré okrem Slovenska vyžadujú pri vstupe do vnútorných priestorov zatiaľ v každej krajine. Odporúčame vziať si so sebou extra pár rúšok v prípade, ak by sa poškodili alebo ich nebolo možné oprať a dezinfikovať.

Tankujte vždy plnú nádrž

Pred cestou na dovolenku natankujte, pokiaľ možno, vždy doplna. Minimalizujte zastávky na čerpacích staniciach, kde sa zdržiava veľa ľudí a denne sa premelú stovky až tisícky turistov a dotankujte vždy, až keď je to potrebné. Čím menej zastávok na verejných miestach, tým menšie riziko nákazy nielen koronavírusom. Pred tankovaním si natiahnite ochranné rukavice a po zaplatení, než nastúpite do vozidla, si dezinfikujte ruky dezinfekčným prostriedkom. Pokračujte na ďalšej stránke článku.