Hyundai 02 2021 1140x190
Thumb audi rs e tron gt Thumb content audi e tron gt 2021 facelift autozurnal.com 41 Thumb content audi e tron gt 2021 facelift autozurnal.com 11 Thumb content audi e tron gt 2021 facelift autozurnal.com 59

CEO Audi: Dojazd elektromobilov sa v budúcnosti zníži. A dáva to zmysel

Súčasným elektromobilom sa ešte stále vyčíta priemerný dojazd. Ak ste si mysleli, že ten bude v budúcnosti oveľa vyšší, vypočujte si slová CEO značky Audi, Markusa Duesmanna. 

Elektromobily súčasnosti už poskytujú v praxi slušný dojazd, ktorý je v mnohých prípadoch dostatočných niekoľko stoviek kilometrov. Ich odporcovia však stále argumentujú tým, že oproti čisto spaľovacím motorom ide v majorite prípadov ešte stále o markantne nižšie číslo. "Problémom" je tiež infraštruktúra a sieť nabíjacích a rýchlonabíjacích staníc. Tá sa však postupne rozširuje a umožňuje s elektromobilom jazdiť aj dlhé trasy. Na strane druhej, auto so spaľovacím motorom si doma (ak máte tu možnosť) "nedočapujete" podobne ako elektromobil, napr. z klasickej domácej 230V zásuvky, alebo wallboxu s vyšším výkonom. To je výsadou elektrických áut a ide o veľkú výhodu, na ktorú sa často zabúda.

Odporúčame:

Audi e-tron GT oficiálne: Špičkový elektromobil zaujme výkonom, dojazdom a dizajnom

Preteky o čo najvyšší dojazd elektromobilov v budúcnosti skončia. Tvrdí to Markus Duesmann, CEO Audi s ohľadom na rozširujúcu sa sieť nabíjacích staníc. Ťažké elektromobily s monštruózne veľkými batériami podľa neho nemajú zmysel. Doslova predpovedá menšie batérie a efektívnejšie pohony.

"Vyrobiť elektrické auto s obrovskou batériou pre tisíc a viac kilometrov nie je cesta. Myslím si, že tento trend nebude pokračovať. Neskôr sa batérie zmenšia, a to vďaka vybudovanej infraštruktúre a väčším skúsenostiam majiteľov s nabíjaním," povedal Duesmann. Výhodou má byť tiež ľahšia konštrukcia, lepšie jazdné vlastnosti a tiež efektívnejšia prevádzka vďaka nižsej spotrebe el. energie.

Duesmann ďalej vysvetľuje: "V súčasnosti idete na čerpaciu stanicu a spôsob tankovania paliva pre spaľovací motor je pre vás veľmi prirodzený. Nabíjanie elektrických áut však nie je v súčasnosti takým prirodzeným úkonom. Myslím si, že hneď ako si na to verejnosť zvykne a bude považovať nabíjanie za rovnako prirodzené ako tankovanie, kapacita batérií elektromobilov pôjde dole. Veľké batérie robia elektromobily zbytočne ťažkými a drahými autami. A taktiež zbytočne veľkými."

A to dáva zmysel. Načo vyrábať zbytočne ťažké mestské elektromobily s dojazdom viac ako 300 km, ak budú nabíjačky "na každom rohu" a množstvo ľudí ich bude môcť nabíjať doma? Nehovoriac o tom, že so zvyšujúcim sa výkonom DC nabíjania bude dlhému čakaniu pri nabíjaní koniec. Ide zatiaľ o hudbu budúcnosti, no tá nie je vzdialená desaťročia, skôr niekoľko rokov od súčasného stavu.

Zdroj: motor1.com