Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb cadillac 306803 Thumb cadillac%2bhouse%2bmunich%2bopening%2bsmpejwrswlux Thumb cq5dam.web.1280.1280 29 Thumb cadillac house munich Thumb cadillac house46 Thumb cq5dam.web.1280.1280 36 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb large letters andy warhol cadillac 02

Cadillac ctí pamiatku Andyho Warhola

Prémiová americká automobilka dodnes obdivuje diela amerického maliara, filmového tvorcu a najvýznamnejšiu osobnosť hnutia Pop-Art so slovenskými koreňmi. Pri príležitosti 30. výročia jeho smrti spoluorganizovala na jeho počesť v Mníchove tematickú výstavu.

„Majstrovstvo s akým Andy Warhol povýšil populárnu kultúru na ozajstné umenie urobilo z neho jedného z najvplyvnejších umelcov posledného storočia,“ povedal na vernisáži výstavy Letters to Andy Warhol v bavorskej metropole Florian Spinoly, produktový, marketinový a PR riaditeľ Cadillac Europe.

Andy Warhol bol za života v písomnom kontakte s viacerými významnými osobnosťami svojej doby. Na výstave, ktorú zorganizovali v Mníchove automobilka Cadillac a Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Pittsburghu v americkom štáte Pensylvania mohli návštevníci vidieť viaceré doteraz nepublikované dopisy Warholovej korešpondencie. Medzi jeho listových partnerov patrili aj také hviezdy ako módna ikona Yves Saint Laurent a frontmann skupiny Rolling Stones Mick Jagger. Súčasťou podujatia bola aj výstava vtedajších i súčasných modelov americkej automobilky.

Putovná výstava sa uskutočnila v rámci otvorenia prvého európskeho Domu Cadillac. Je to druhý projekt svojho druhu na svete, ktorý si kladie za cieľ stať sa miestom stretnutia inovatívnych a kreatívnych osobností umenia a marketingu. Cadillac House otvorili vlani v New Yorku, v trendovej štvrti SoHo a stal sa verejným miestom stretnutí inovatívnych, kreatívnych a po informáciách bažiacich osobnosti. Dom Cadillac v Mníchove pôsobí ako multifunkčné kreatívne stredisko, galéria, kaviareň, výstavisko a scéna mladých talentov. Je to miesto s trvale sa vyvíjajúcim stredobodom tém týkajúcich sa automobilového dizajnu. Putovná výstava prezentuje umelca Pop-Art z iného uhľa pohľadu. Jej súčasťou sú zriedka vystavené archívne materiály múzea, umelecké diela, Warholova osobná korešpondencia aj diela viacerých osobností umenia a kultúry. Warholove diela pochádzajú z rokov 1950, 1962 a 1976-1986 a tematicky sa viažu k značke Cadillac, ku ktorej mal Andy osobitý vzťah.

Hlavné mesto Bavorska bolo jediným miestom nášho kontinentu, kde nezvyklú prehliadku jeho diel pod názvom Listy Andyho Warhola poriadali. Predtým ju videli v troch amerických veľkomestách: New York, Miami a Los Angeles. V Isarfóre múzejného ostrova v Mníchove si ju v priebehu 3 týždňov prezrelo vyše 17.000 návštevníkov. Týmto rekordným počtom sa stala najúspešnejšou putovnou expozíciou Letters to Andy Warhol na svete. V týchto dňoch ju už obdivujú v Dubai.