Cactus s vyladenou aerodynamikou sľubuje dvojlitrovú spotrebu
To čo na prvý pohľad pripomína tuning extravagantného Citroenu C4 Cactus, je v skutočnosti výsledok dlhej práce dizajnérov v aerodynamickom tuneli. Francúzska automobilka sa na domácom autosalóne v Paríži pochváli konceptom C4 Cactus Airflow s kombinovanou spotrebou benzínu 2 l/100 km.
Základom pre malý apetít je ďalšia evolúcia hybridného systém Hybrid Air, ktorý kombinuje spaľovací agregát a hydromotor. Prototyp poháňa atmosférický zážihový trojvalec 1.2 VTi (60 kW/82 k). Pod prednou kapotou mu sekunduje hydraulické čerpadlo fungujúce aj ako motor. Pod podlahou batožinového priestoru sú dve valcové nádrže – vysokotlaková nádrž, naplnená zmesou vzduchu a dusíka a nízkotlaková nádrž s olejom. Čerpadlo s nádržami prepája sieť rúrok a niekoľko ventilov.
Primárnou úlohou spaľovacieho motora je roztáčať predné kolesá. Zároveň poháňa hydraulické čerpadlo, a to buď počas jazdy alebo pri voľnobežných otáčkach. Hydraulické čerpadlo tlačí olej do vysokotlakovej nádoby v stredovom tuneli. Olej tam stláča zmes vzduchu s dusíkom. Tlak v nádrži rastie, až dosiahne približne 250 bar. Pri následnej potrebe akcelerovať z miesta alebo zrýchliť počas jazdy sa tlak v nádrži uvoľní. Olej začne prúdiť v opačnom smere – z nádrže cez čerpadlo, ktoré tentokrát plní úlohu hydraulického motora, a roztáča kolesá auta.
Krútiaci moment zo spaľovacieho a hydraulického motora na predné kolesá prenáša planétová prevodovka – podobná, akú využívajú klasické hybridy. Vozidlo sa môže pohybovať iba na benzín, iba za pomoci pneumaticko-hydraulického systému alebo kombináciou oboch.
Olej z tlakovej nádrže dokáže poháňať auto na vzdialenosti asi 200 až 500 metrov. Cez hydraulický motor prúdi rúrkami do nízkotlakovej nádoby pod batožinovým priestorom. Následne sa celý proces začína odznova. Čerpadlo za pomoci spaľovacieho agregátu začína tlačiť olej do vysokotlakovej nádoby,…
Opätovné natlakovanie nádrže trvá údajne do desiatich sekúnd, takže cyklus sa veľmi rýchlo opakuje. Stačí uvoľniť akcelerátor alebo zastaviť na križovatke a opäť môžete absolvovať niekoľko sto metrov zadarmo. Dynamikou vraj tento hybrid evokuje prepĺňaný benzínový trojvalec 1.2 e-THP (81 kW/110 k).
Tlakové nádrže, čerpadlo, olej, rúrky, atď. vážia 120 až 130 kilogramov. Hmotnosť vozidla však neprekračuje 865 kg. Konštruktéri totiž šetrili doslova každý gram. Oceľ na rôznych miestach nahradili hliníkom. K slovu sa dostali tiež kompozitové materiály, polykarbonát a uhlíkové vlákna. Perličkou je odľahčené výfukové potrubie s menším priemerom.
Francúzi si v honbe za dvojlitrovou spotrebou dali extrémne záležať na aerodynamike. Kvôli nej kompletne prekryli podvozok, aby z neho nič netrčalo, navrhli rôzne nadstavce nárazníkov či prahov, na veko kufra umiestnili veľký spojler a zo strechy odmontovali lišty pre upevnenie strešného nosiča. Štíhle kamery nahradili rozmerné spätné zrkadlá. Citroen C4 Cactus Airflow má popri pasívnych aerodynamických doplnkoch, aj takzvané aktívne – pohyblivé.
Mriežka v prednom nárazníku sa vie otvárať a zatvárať v závislosti od toho, koľko vzduchu aktuálne vyžaduje poháňacia jednotka. Na zadných stĺpikoch pribudli výsuvné deflektory, usmerňujúce prúdenie vzduchu za vozidlom. V 19-palcových diskoch kolies sú pohyblivé plôšky, ktoré vplyvom odstredivých síl dokážu disk celkom uzavrieť. Kvôli redukcii valivého odporu je Cactus obutý do experimentálnych pneumatík Michelin s rozmerom 155/70.
Koeficient odporu vzduchu vďaka týmto úpravám klesol o 20 percent v porovnaní so sériovým Cactusom a má hodnotu 0,55.