Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb alpina xb7 2023 6 Thumb alpina xb7 2023 1 Thumb alpina xb7 2023 3 Thumb alpina xb7 2023 2 Thumb alpina xb7 2023 4 Thumb alpina xb7 2023 5 Thumb alpina xb7 2023 6 Thumb alpina xb7 2023 7 Thumb alpina xb7 2023 8 Thumb alpina xb7 2023 9 Thumb alpina xb7 2023 11 Thumb alpina xb7 2023 10 Thumb alpina xb7 2023 12 Thumb alpina xb7 2023 13 Thumb alpina xb7 2023 14 Thumb alpina xb7 2023 15 Thumb alpina xb7 2023 16 Thumb alpina xb7 2023 17

BMW ALPINA XB7 2023: Keď chcete to najlepšie

BMW ALPINA XB7 pre rok 2023 bude ťažiť z množstva inovácií, vrátane motora novej generácie, ešte výraznejšieho dizajnu a vylepšenia asistenčných systémov a konektivity. Vynovený 4,4-litrový turbobenzínový motor V8 ALPINA s mild-hybridnou technológiou BMW teraz produkuje výkon 463 kW (630 k) (o 13 kW/18 k viac ako predchádzajúca generácia) a dosahuje krútiaci moment 800 Nm, čím sa model XB7 pevne radí medzi najvýkonnejšie SUV na svete.

Model BMW ALPINA XB7 modelového roku 2023 poháňa nový motor V8 s technológiou BMW mild hybrid. Charakteristickým znakom je vysoký krútiaci moment 800 Nm, ktorý je k dispozícii v rozsahu už od 1 800 otáčok za minútu až po 5 600 otáčok za minútu. Motor V8 s dvojitým preplňovaním generuje zo zdvihového objemu 4,4 litra výkon 463 kW (630 k) a poskytuje výnimočné jazdné výkony. Luxusné 7-miestne SUV zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,2 sekundy, šprint na štvrť míle zvládne za 12,4 sekundy a s 21-palcovými diskami kolies obutých do UHP pneumatík dokáže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 290 km/h.

V tejto najnovšej generácii motora V8 implementovala automobilka BMW výfukové potrubie uložené naprieč hlavami valcov, ktoré rovnomerne rozdeľuje prúd výfukových plynov do dvoch turbodúchadiel typu twin-scroll. Vďaka tomu dokážu turbodúchadlá reagovať veľmi citlivo a rýchlo. Mild-hybridná technológia BMW pôsobí výrazne pozitívne na spotrebu; inteligentné ovládanie systému umožňuje spaľovaciemu motoru pracovať pri každom zaťažení s veľmi vysokou účinnosťou. Okrem toho 48-voltový štartér-generátor umiestnený v prevodovke zlepšuje reakcie vysokovýkonného motora využívaním podpory elektromotora podľa aktuálnej potreby.

Najmodernejšiu technológiu motora BMW rozširuje špecifický systém riadenia motora a výkonového chladenia ALPINA, ktorý pozostáva zo zväčšeného a optimalizovaného hlavného chladiča motora s integrovaným chladičom prevodovky, externých chladičov motorového oleja a vody a nízkoteplotného chladiaceho okruh (vzduch/voda/vzduch), ktorý využíva špecifický systém medzichladiča ALPINA. Maximálny výkon chladenia zaisťujú hadice chladiacej kvapaliny s upraveným prierezom.

Vynovená 8-stupňová športová automatická prevodovka s originálnymi tlačidlami radenia ALPINA SWITCH-TRONIC na volante reaguje na podnety vodiča v priebehu milisekúnd. Efektívne rozdelenie krútiaceho momentu zaručuje systém pohonu všetkých štyroch kolies xDrive a elektronicky riadený variabilný samosvorný diferenciál zadnej nápravy. To zlepšuje trakciu pri dynamickej jazde tým, že zaisťuje minimalizáciu strát spôsobených šmykom a efektívne rozdeľuje krútiaci moment na koleso, ktoré má v danom čase najlepšiu priľnavosť. Miera svornosti sa priebežne a aktívne upravuje v závislosti od rýchlosti kolies, koeficientov trenia a uhla natočenia volantu. Reakcie samosvorného diferenciálu sú špeciálne kalibrované tak, aby vyhovovali dynamickému charakteru a vzájomne sa dopĺňali s ostatnými systémami jazdnej stability.

Za vyváženie dynamiky a komfortu jazdy primárne zodpovedá vzduchové odpruženie s tlmičmi a kinematikou špecifickými pre vozidlá značky ALPINA. Umožňuje pozoruhodnú a citeľnú zmenu svetlej výšky v závislosti od jazdnej situácie alebo zvoleného režimu odpruženia o 4 cm. Pri rýchlostiach pod 30 km/h možno svetlú výšku zvýšiť o 4 cm a jednoduchšie tak prejsť cez náročnejšie nájazdové rampy, či v prípade, keď si to vyžadujú terénne podmienky. V režime SPORT, alebo pri rýchlosti nad 160 km/h, sa svetlá výška zníži o 2 cm. V režime SPORT+, alebo nad 250 km/h, klesne o 4 cm. Výsledné zníženie ťažiska a následné zmeny v geometrii zavesenia a s tým spojené zväčšenie negatívneho odklonu, majú výrazne pozitívny vplyv na dynamiku jazdy.

Tuhosť karosérie podstatne zvyšujú špecifické kupolovité vzpery a zosilnené torzné vzpery. Nakláňanie karosérie znižujú elektromechanické stabilizátory aktívneho stabilizačného systému proti nakláňaniu Active Roll Stabilization a tuhšie puzdrá zadnej nápravy. Integrálne aktívne riadenie Integral Active Steering ponúka priamu odozvu riadenia s výnimočnou spätnou väzbou a zlepšuje celkovú agilitu. Zadné kolesá sa môžu natáčať až o 2,3 ° doľava alebo doprava, čím sa zvyšuje agilita pri nízkych rýchlostiach a zároveň to pomáha aj maximálnej smerovej stabilite pri vysokých rýchlostiach. Vodič si môže vybrať z troch režimov riadenia: COMFORT, SPORT a SPORT+.

Model BMW ALPINA XB7 ponúka dva druhy diskov kolies. V ponuke sa nachádzajú 21-palcové disky kolies z ľahkých zliatin ALPINA DYNAMIC, ktoré môžu byť vybavené výkonnými letnými alebo celoročnými pneumatikami typu runflat s rozmermi 285/45 R 21 vpredu aj vzadu.

Nádherné 23-palcové kované disky kolies z ľahkých zliatin v ikonickom 20-lúčovom dizajne ALPINA CLASSIC s povrchovou úpravou v antracitovej farbe tvoria súčasť štandardnej výbavy. Ich konštrukcia s vysokou pevnosťou a vysokou hustotou dosiahnutou v dôsledku kovania umožňuje výraznú úsporu hmotnosti až 3,2 kg na koleso. V spolupráci s odborníkmi zo spoločnosti Pirelli boli výkonné letné pneumatiky pre 23-palcové disky kolies vyvinuté presne podľa potrieb modelu BMW ALPINA XB7. S rozmermi 285/35 ZR 23 vpredu a 325/3 ZR 23 vzadu poskytujú neopakovateľný vizuálny vzhľad.

Štvorpiestové pevné brzdové strmene od spoločnosti Brembo s brzdovými kotúčmi s priemerom 393 mm na prednej náprave a plávajúce brzdové strmene s brzdovými kotúčmi s priemerom 399 mm na zadnej náprave poskytujú silné a konzistentné spomalenie. Brzdové strmene sú v modrej farbe a majú biely nápis ALPINA.

Najnovšia generácia rozhrania BMW iDrive dodáva interakcii medzi vozidlom a vodičom nový, digitálny rozmer. Technologický základ poskytuje operačný systém BMW iDrive 8 Operating System v kombinácii s intuitívnymi možnosťami ovládania, ako je napríklad vynikajúce hlasové ovládanie, ktoré tvorí súčasť Inteligentného osobného asistenta BMW Intelligent Personal Assistant. Stupeň možností prispôsobenia displejov dosiahol novú úroveň, vrátane štandardne dodávaného head-up displeja s optimalizovaným grafickým výkonom. V súlade s princípom BMW Oči na ceste – ruky na volante, ponúkajú všetky displeje logickú orientáciu vodiča a môžu sa prispôsobiť individuálnym potrebám vodiča. Integrácia aplikácií tretích strán funguje bez problémov.

Pokiaľ ide o asistenčné systémy vodiča, BMW ALPINA XB7 štandardne ponúka systémy Active Driving Assistant Plus a Parking Assistant Professional. Parkovací asistent Parking Assistant Professional teraz zahŕňa aj Asistenta manévrovania Maneuver Assistant a Asistenta pre jazdu s prívesom Trailer Assistant.

Asistent manévrovania Maneuver Assistant využíva údaje z GPS a údaje o trajektórii zo vstupov do riadenia a následne zaznamenáva a ukladá až desať rôznych manévrov, pričom každý z nich pokrýva vzdialenosť až 200 metrov. Keď vozidlo XB7 dorazí do zapamätaného bodu GPS, ako je napríklad vjazd na úzku príjazdovú cestu s úzkymi zákrutami, systém bude schopný vykonať všetky úlohy potrebné na dokončenie manévru, ovládať plyn, brzdy a riadenie, ako aj zmenu prevodového stupňa pre pohyb vpred alebo vzad.

Asistent pre jazdu s prívesom Trailer Assistant poskytuje vodičovi vylepšený pohľad na dráhu pripojeného prívesu a umožňuje zásahy do riadenia prostredníctvom ovládača iDrive, čím pomáha vodičovi presne cúvať s prívesom. Softvérové aktualizácie si možno do vozidla stiahnuť vzduchom prostredníctvom služby Remote Software Upgrade.

Veľký zakrivený displej v interiéri umožňuje spojenie digitálnej prístrojovej dosky a centrálneho ovládacieho displeja do jedného celku. Ukazovatele digitálnej prístrojovej dosky sú vyhotovené v ikonickej modrej farbe ALPINA Blue. V režimoch SPORT a SPORT+ sa ukazovatele zmenia na zelenú farbu ALPINA Green.

Interiér obsahuje mnoho charakteristických detailov a prvkov, ktoré ho odlišujú od bežných modelov: sklenený ovládač iDrive s dizajnom ALPINA, modro podsvietený volič prevodovky, výrobný štítok ALPINA, osvetlené prahové lišty a jedinečný športový volant potiahnutý ručne spracovanou kožou najlepšej kvality so značkovým modro/zeleným prešívaním. Okrem obloženia interiéru Myrtle Luxury Wood sú voliteľne k dispozícii dve ďalšie verzie obloženia: klavírny lak a drevené obloženie so vzorom antracitový prírodný orech Natural Walnut Anthracite. Každá z verzií drevených obkladov obsahuje kruhové logo ALPINA.

 

Technické údaje

Pohotovostná hmotnosť                          2 730 kg

Hmotnosť brzdeného prívesu                 3 500 kg

Druh motora                                                 S68T0 V8

Prepĺňanie                                                     Turbodúchadlom

Počet valcov                                                  8

Počet ventilov na valec                              4

Vŕtanie × zdvih                                             89,0 × 88,3 mm

Zdvihový objem                                           4 395 cm3

Výkon                                                             463 kW (630 k) pri 5600 – 6500 ot./min.

Krútiaci moment                                         800 Nm pri 1800 – 5600 ot./min.

Litrový výkon                                                105,5 kW/l (143,57 k/l)

Druh prevodovky                                         8HP80MH Sport Automatic

Rozmer pneumatík (na požiadanie)      285/45 R21 run flat

Rozmer diskov kolies (na požiadanie)  21 × 9,5

Rozmer pneumatík (štandard)               285/35ZR23 107Y XL vpredu, 325/30ZR23 109Y vzadu

Rozmer diskov kolies (štandard)            23 × 9,5 vpredu, 23 × 11,0 vzadu

Cx                                                                      0,35

Zrýchlenie 0 – 100 km/h                           4,2 s

Maximálna rýchlosť                                    290 km/h