Vw tiguanallspace 03 2020 1140x190

Aktuality, autosalóny, pohľad do zákulisia automobiliek, tajné projekty, domáci a zahraničný automobilový šport.

Thumb titulka Thumb gale ria 3 Thumb gale ria 4 Thumb gale ria 1 Thumb gale ria 6 Thumb gale ria 7 Suzuki 05 2020 1024x597 Thumb gale ria 8

Automobilová Junior akadémia opäť začína

Automobilová JUNIOR akadémia otvára žiakom základných škôl dvere k poznaniu technických odborov. Organizuje ju Zväz automobilového priemyslu SR a ponúka kreatívne vzdelávanie počas leta. Konajú sa v Trnave a Bratislave.

Prečítajte si tiež: Košickí študenti uspeli vo svetovom finále Land Rover 4x4 Challenge

V letnom tábore sa zábavnou formou spája teória s praxou. Žiaci sa oboznamujú s výrobou áut, čakajú ich zábavné experimenty a množstvo hier a zaujímavostí z oblasti vedy a techniky. Cieľom podujatia je motivovať žiakov základných škôl k štúdiu technických smerov a podporiť tak rozvoj tohto priemyslu, ktorý je pre nás kľúčový. Novinkou tohto roka je plavba loďou z Devína do centra Bratislavy. Navyše sa účastníci AJA tento rok v rámci návštevy Slovakia Ringu pozrú aj do ZOO Malkia Park v Orechovej Potôni.

Pre žiakov sú naplánované prednášky na fakultách aj exkurzie priamo vo výrobných závodoch. Pri rozhodovaní o ďalšom štúdiu totiž u mladých ľudí prevládajú netechnické odbory. Ambíciou letnej akadémie je preto podporiť konkurencieschopnosť priemyslu a záujem detí o štúdium technických smerov.

Slovensko sa musí pripraviť na prichádzajúce zmeny v technológiách nielen vo výrobe, ale aj vo výučbe technických smerov. “Nové trendy si vyžadujú stále vyšší stupeň automatizácie, nové aditívne technológie, nové konštrukčné materiály a nové druhy palív a princípy pohonu motorov,” hodnotí budúci vývoj automobilového priemyslu dekan Strojníckej fakulty STU v Bratislave Ľubomír Šooš.

“Účastníkov AJA motivujeme v prvom rade rôznymi fyzikálnymi princípmi a technickými hrami, na ktoré chceme upútať mladých ľudí. Sú to rôzne vynálezy, fyzikálne princípy a funkčné modely,” približuje program tábora Ľubomír Šooš. Podľa neho potrebuje automobilový priemysel na Slovensku dvojnásobne viac vyškolených pracovníkov. Aj vďaka projektu AJA sme na ceste k zlepšeniu.