28988 opel astra st online autozurnal 1140x190

Automobilky si vydýchli... Rada Európskej únie sa dohodla na zmiernení normy Euro 7!

Rada Európskej únie sa dohodla na zmiernení požiadaviek Európskej komisie o emisiách vozidiel "Euro 7" po tom, čo automobilky a osem krajín vrátane Francúzska a Talianska uviedli, že limity sú príliš prísne a mohli by ohroziť investície do čisto elektrických vozidiel.

Krajiny EÚ sa dohodli, že nezmenia existujúce testovacie podmienky Euro 6 a emisné limity pre osobné a ľahké úžitkové automobily. Limity sa však sprísnia pre autobusy a ťažké nákladné vozidlá. Prijali aj nové limity emisií častíc pre brzdy a pneumatiky.

Španielsko, ktoré je momentálne držiteľom rotujúceho predsedníctva, predstavilo kompromisný text, na ktorom sa zhodla Rada Európskej únie - zoskupenie ministrov jednotlivých štátov EÚ. Rada, Európsky parlament a Európska komisia budú rokovať o konečnej dohode o nových nariadeniach. „Veríme, že týmto návrhom sme dosiahli širokú podporu, rovnováhu v investičných nákladoch a zlepšili sme environmentálne výhody vyplývajúce z tohto nariadenia,“ povedal španielsky minister priemyslu, obchodu a cestovného ruchu Hector Gomez Hernandez.

Taliansko, Francúzsko, Česko, Slovensko, Bulharsko, Maďarsko, Poľsko a Rumunsko presadzovali zmiernenie požiadaviek kvôli obavám, že navrhované limity pre emisie vyčerpajú zdroje a energiu, ktorú vývojové oddelenia automobiliek investujú do čisto elektrických vozidiel. Kritika zaznievala samozrejme aj od samotných automobiliek, ktorých vývojári sa chytali za hlavy. Dokumenty ohľadom Euro 7 boli nejasné, podmienky splniteľné len veľmi ťažko a nebrali do úvahy samotné technické možnosti spaľovacích motorov. Zároveň však museli na zmenách pracovať, keďže rok 2025 je tu čo nevidieť. Dnes im našťastie spadne kameň zo srdca...

Taliansky minister priemyslu Adolfo Urso privítal dohodu o zmiernení požiadaviek Euro 7. „Nové nariadenie na taliansku žiadosť umožňuje chrániť automobilový dodávateľský reťazec malosériových výrobcov, typických pre taliansku produkciu ako Ferrari, Lamborghini, Maserati - symboly „Made in Italy“, ktoré vyrábajú okolo 50 000 kusov áut ročne,“ povedal Urso.

Európski výrobcovia automobilov uviedli, že zavedenie normy Euro 7, ktorá má vstúpiť do platnosti od roku 2025, by bolo príliš nákladné a environmentálne prínosy by boli zanedbateľné. Generálny riaditeľ Renaultu Luca de Meo povedal, že Euro 7 odvádza pozornosť automobilového priemyslu od prechodu na čisto elektrický pohon a prinúti výrobcov automobilov investovať do spaľovacích motorov, ktoré nemajú budúcnosť. Generálny riaditeľ spoločnosti Stellantis Carlos Tavares uviedol, že návrhy povedú k vyšším cenám menších áut, čím obmedzia slobodu pohybu pre chudobnejšie domácnosti. Aj keď to znie paradoxne, práve sprísnenie normy pre spaľovacie vozidlá môže oddialiť transformáciu autopriemyslu smerom k čisto elektrickým vozidlám. 

Emisné normy Euro sú tu s nami už od roku 1992, kedy vstúpila do platnosti prvá norma Euro 1.

Zdroj: Reuters, Automotive News Europe, Motor1.com