Audi oslavuje 25 rokov ikonických písmen „TDI“ ďalšími vylepšeniami
Prvý motor s označením TDI debutoval pod kapotou Audi 100 v roku 1989. V Ingolstadte pri tej príležitosti vylepšili svoj doposiaľ najsilnejší naftový šesťvalec biturbo.
Koniec osemdesiatych rokov minulého storočia v našich končinách priniesol pád komunistického režimu. Automobilový svet si toto obdobie spája s renesanciou vznetových motorov v osobných autách. Kombinácia prepĺňania turbodúchadlom a priameho vstrekovania nafty odštartovala obrovskú mániu po silnom záťahu a nízkej spotrebe.
Na otázku, kto s tou novinkou prišiel, by minimálne päť z desiatich opýtaných povedalo, že Volkswagen. Napokon, jeho skratka TDI medzičasom stihla zľudovieť. Úrad pre harmonizáciu vnútorného trhu ju dokonca odmietol zaregistrovať ako špecifickú ochrannú značku s odôvodnením, že ide o všeobecné označenie turbodieselov a Európsky súdny dvor toto rozhodnutie potvrdil. Označenie TDI môžu používať všetci.
Pritom prvé sériovo vyrábané osobné auto, vybavené prepĺňaným vznetovým agregátom s priamym vstrekovaním paliva nebol žiadny Volkswagen, ale FIAT Croma 2.0 Turbo D i.d. Debutoval v roku 1986, jeho osemventilový motor dosahoval výkon 69 kW (94 k) a pri vývoji výrazne pomohla spoločnosť Bosch.
Ubehli ešte necelé tri roky, kým podobný agregát predstavil koncern VW Group. Päťvalec 2.5 TDI dával solídnych 88 kW (120 k). Ako prvé ho dostalo prémiové Audi 100.
Nemci síce neboli prví, no podarilo sa im výrazne spopularizovať novú generáciu naftových poháňacích jednotiek. A tak niet divu, že 25. výročie vzniku prvého TDI oslavujú ako sa patrí – ďalším vylepšením zatiaľ najmodernejšieho koncernového „diesla“.
Ním je trojlitrový šesťvalec s dvomi turbodúchadlami, montovaný do vozidiel Audi. Štandardne disponuje výkonom 235 kW (320 k) v rozsahu 3.900 až 4.600 otáčok za minútu. Najvyšší krútiaci moment vrcholí hodnotou 650 Nm medzi 1.450 a 2.800 otáčkami.
Aktuálne úpravy sa dotkli prepĺňania a vačkových hriadeľov. Nanešťastie, Audi modifikácie nekonkretizuje, chváli sa iba ich prínosom. Päť kilowattov navyše znamená, že výkon naftového biturba teraz dosahuje 240 kW (326 k). Plus ďalších 15 kW (20 k) má šofér k dispozícii po dobu niekoľkých sekúnd, ak akcelerátor zošliapne až na podlahu. Hodnota krútiaceho momentu sa po úpravách nezmenila.
Vylepšený naftový šesťvalec technici namontovali do modelu Audi A7 Sportback. Pridali osemstupňovú automatickú prevodovku Tiptronic, tuhšie pruženie a niekoľko dizajnových doplnkov. K štandardnej výbave patria 20-palcové disky a pohon všetkých štyroch kolies quattro.
Vzniklo tak Audi A7 Sportback competition, oslavujúce štvrťstoročie existencie motorov TDI. Špeciálna výročná verzia akceleruje z pokoja na 100 km/h za 5,1 sekundy a v priemere si vypýta 6,1 litra nafty na sto kilometrov.
Predaj novinky odštartuje v auguste. Výrobca uvádza základnú cenu 72.000 eur.
…pre porovnanie – výkonová a momentová krivka prvého 2.5 R5 TDI (88 kW/120 k):