28988 opel astra st online autozurnal 1140x190

Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.

Thumb tben3677a Thumb seat leon   led Thumb tben3602 Thumb seat ateca   led Thumb tben3626 Thumb tben3614 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb tben3639 Thumb tben3657 Thumb tben3685 Thumb tben3666 Thumb tben3698

Test SEAT Ateca 2,0 TDI: Viac SEAT než SUV

V priebehu 10 dní som s ňou najazdil vyše 2600 km po diaľniciach v Českej republike a v Nemecku, po slovenských okreskách aj v teréne. Dá sa teda povedať, že som urobil maximum, aby som ju spoznal čo najlepšie. Je tu test SEAT Ateca.

Test som odštartoval porovnaním LED svetiel so stále aktuálnym Leonom. Určite viete, že Ateca dostala už druhú generáciu stretávacích aj diaľkových diódových reflektorov, ktoré sú vraj vo všetkom lepšie. Predovšetkým energeticky úspornejšie, majú dlhšiu životnosť a lepší svetelný výkon. Preto ma logicky zaujímalo, či najmä so svetelným výkonom je to naozaj tak.

LED Ateca verzus LED Leon

Ak ma pamäť neklame, Seat Leon bol vôbec prvým kompaktom s kompletne LED svetlami na trhu. Možno ste už počuli aj príbeh ako sa k nim dopracoval. Vraj to bola partizánčina zo strany vývojárov Seatu, ktorí sa do nich pustili na vlastnú päsť a s pravdou vyšli von, až keď sa auto schvaľovalo pred koncernovým vedením. Keďže svetlá boli hotové, šéfovia im dali zelenú. LED svetlá prvej generácie v Leone boli na svoju dobu solídne, najmä v diaľkovom režime svietia stále slušne. Vývoj sa však neustále posúva ďalej a nové sú o poznanie lepšie. V prvom rade v šírke osvetlenej plochy, ale aj intenzite svetelného lúča, ktorá je vyrovnanejšia po celej osvetlenej ploche. Leon všetku svetelnú silu sústredi na stred a kraje zachytáva len slabo. Veľkou zmenou je aj farba svetla. Nová generácia LED svieti natoľko výrazne na bielo, že LED svetlá v Leone majú v porovnaní s Atecou žltý nádych. Rozdiel v osvetlení plochy pred autom aj intenzite svetelného lúča pekne vidieť na priložených snímkach.

Tešte sa na faceliftovaný Leon, ktorý dostane rovnaké LED svetlá ako Ateca. Alebo využite poslednú príležitosť na zakúpenie aktuálneho Leona, ktorý bude v rámci vyprázdňovania skladu pred koncom roka za výbornú cenu.

Vnútorná šírka zadných sedadiel je nastavená na dvoch dospelých alebo dve detské sedačky, medzi ktoré sa ešte vmestí jedno staršie dieťa bez podsedáka

Za jazdy mi podobne ako na všetkých súčasných LED svetlách bez systému Matrix vadí, že v stretávacom režime sú svetlá Atecy krátke, nastavené nízko. Aby neosvetľovali vodičov v protismere. O to viac sa potom v Atece zíde systém automatického prepínania medzi stretávacím a diaľkovým režimom svetiel, ktorý je nastavený naozaj citlivo. Počas celého testu mi ani jeden vodič v protismere nezablikal, že by som ho osvecoval diaľkovými svetlami. A doriešiť by technici mohli ešte prisvecovanie do zákrut, pretože konkrétne na ulici kde bývam sú dve odbočky z hlavnej s chýbajúcim pouličným osvetlením, a vždy keď som tam s Atecou zahýnal za roh, cítil som sa ako slepý. Taký výrazný bol skok medzi okrajom svetelného lúča a totálnou tmou, do ktorej som odbočoval.

Pozor na vrecúška od chipsov!

Najviac kilometrov som s Atecou absolvoval po ceste na služobnú cestu do Nemecka a späť, čo bola príležitostí otestovať najnovšie verzie asistenčných systémov. Hlavne všetky funkcie súvisiace a radarom a adaptívnym tempomatom.

Adaptívny tempomat je výborný pomocník na jazdenie po diaľnici. Po dvoch dňoch som už spohodlnel natoľko, že sotva som vybehol na diaľnicu, už som hľadal auto, na ktoré by som sa „zavesil“ radarom. O zrýchľovanie a brzdenie sa tempomat stará automaticky. V najnovšej verzii funguje vo všetkých koncernových autách od pohnutia z miesta až do rýchlosti 210 km/h. Takže bežné cestovné tempo po nemeckej diaľnici s ním v pohode obslúžite. Nad 200 km/h sa vždy radšej spolieham už sám na seba a na vlastné reflexy. Hoci aj z vysokej rýchlosti vie tempomat spomaliť veľmi kultivovane, intenzitu brzdnej sily adekvátne nadávkuje, aby vodič neskončil nosom vo volante. Jeho reakcie sa dokonca dajú prispôsobiť štýlu jazdy, podľa toho v akom jazdnom režime je auto nastavené. Najviac citeľný je rozdiel medzi režimami Sport e Eco. V športovom zrýchľuje a spomaľuje aktívnejšie, intenzívnejšie. V Eco režime zase pozvoľnejšie, komótnejšie.

Ak pravidelne robíte dlhé kilometre, nešetrite na sedačkách.

Pokiaľ často robievate dlhé trasy, určite sa oplatí priplatiť aj za ďalšieho komfortného asistenta - stráženie auta v jazdnom pruhu. Tento systém som využíval hlavne v pomalšom tempe na diaľnici a na obchvatoch veľkých miest, kedy v kombinácii s adaptívnym tempomatom sa nemusíte toľko sústrediť na premávku pred vami. Teda aby sme sa rozumeli.... Nemusíte mať oči nalepené na aute jazdiacom pred vami, pretože odstup stráži radar a vozidlo v jazdnom pruhu zase kamera, takže jazda je potom menej stresujúca a pohodovejšia pre oči aj psychiku. V dopravnej zápche sa odvážnejší vďaka týmto systémom môžu počas posúvania venovať kontrolovaniu, alebo aj písaniu mailov na mobilnom telefóne, prípadne chatovaniu, len pozor na jednu vec. Aspoň jedným očkom treba sledovať, či vozidlo automaticky robí všetko ako má. Pretože slabinou systému je, že ak sa auto pred vami preradí do iného jazdného pruhu, radar nezachytí ďalšie odkryté auto vpredu a začne zrýchľovať. Jeho zrýchľovanie musí potom zastaviť vodič, inak skončí nosom zapichnutý v odkrytom aute pred ním, ktoré radar nie je schopný za tak krátky čas rozpoznať. Tu by pomohli asi len dva radary.

Kokpit je tvarovo jednoduchý, ale kvalitne prevedený. Batožinový priestor štvorkolky je o 25 litrov menší v porovnaní s prednokolkou. Objem 485 l však stále vyzerá na pohľad luxusne.

Adaptívny tempomat, alebo ak chcete asistent pre jazdu v dopravnej zápche vie dokonca udržať auto zabrzdené v kopci, pokiaľ ostanete visieť na ceste so stúpaním. Bez problémov aj niekoľko minút, až pokiaľ sa kolóna nepohne a tempomat nedostane akcelerátorom pokyn na opätovné pohnutie sa z miesta. S detekciou chodcov je to už trochu slabšie - tak 50 na 50. Veľmi záleží na tom ako rýchlo radar chodca spozoruje. Keď sme systém testovali s kolegom, ja v úlohe figuranta, pri vchádzaní do cesty spoza auta ma radar dva razy zachytil včas a dva razy nie. A ešte na jednu vec si v prípade radaru adaptívneho tempomatu dávajte pozor - na poletujúce vrecúška od chipsov, alebo akúkoľvek hliníkovú fóliu. Pretože sa vám môže stať, že na poletujúci sáčok od chipsov v tesnej blízkosti prednej časti auta radar zareaguje plnou brzdou, čo je veľmi nepríjemné prekvapenie. Napriek niekoľkým spomínaným chybičkám krásy, všetky testované asistenčné systémy rozhodne odporúčam a určite by som ich chcel mať v aute. Pretože v danej kategórii patria medzi najlepšie na trhu a už sa na ne dá celkom spoľahnúť.

Stačilo obuť menšie kolesá

V prvej jazde som najvýkonnejšiu naftovú verziu 2.0 TDI (140 kW/ 190 k) v kombinácii s pohonom 4x4 a automatickou prevodovkou DSG ofrflal kvôli komfortu pruženia. S 19-palcovými kolesami bola najťažšia Ateca až nepríjemne tvrdá. No stačilo dať o číslo menšie, 18-palcové obutie, a tie hneď urobili rozdiel. Podvozok si stále zachováva tuhší, športovejší charakter, ale väčšina defektov našich ciest je s 18-palcovými kolesami konzumovateľnejšia. A pre koho by aj s 18-palcovými kolesami bola Ateca v tejto verzii tvrdá, nech si počká do júna 2017, kedy ponuku rozšíria adaptívne tlmiče.

SEAT Ateca SEAT Leon

Porovnanie LED svetiel modelov SEAT Ateca a Leon v stretávacom režime.

Spolu s nimi progresívne riadenie a motor 2.0 TSI. Samotný naftový dvojliter ponúka fantastickú dynamiku. S týmto motorom by som Atecu smelo nazval naftovou Cuprou. Prečo Cuprou? Pretože z podvozka ide neuveriteľná istota, či už vo vysokých rýchlostiach na nemeckých diaľniciach, alebo na bežných okreskách. Prejazdy zákrut s Atecou ma neuveriteľne bavia. Presnosť s akou sa nechá viesť, či vynikajúca manévrovateľnosť a stabilita. Na asfalte patrí Ateca jednoducho medzi špičku. Najlepšie ju vystihol kolega Martin, ktorý povedal, že Ateca je viac Seat než SUV. Už sa teším na verziu FR a ešte viac na neoficiálne avizovanú verziu Cupra ...

Po prestavení auta do režimu off road sa automaticky vypne ESP a aktivuje asistent pre zjazd z kopca.

Ozaj, a čo spotreba? Auto som prevzal na test úplne surové. Najazdené malo 55 km a keď som ho po 10 dňoch odovzdával, na tachometri svietil údaj okolo 2700 km. Veľkú časť tejto porcie kilometrov zhltla nemecká diaľnica, ktorá ovplyvnila aj priemernú spotrebu. Pri danej dynamike nemožno byť s apetítom 7 až 8 l/100 km nespokojný. Viac k Atece nájdete v samostatnom videu na našej webovej stránke autozurnal. com. Video podrobne zachytáva porovnanie LED svetiel s Leonom aj skúšku pohonu 4x4 v teréne.

Technické parametre
motor 2,0 TDI
zdvihový objem [cm3] 1968
výkon [kW/k] 140/190
pri otáčkach [1/min] 3500-4000
krútiaci moment [Nm] 400
pri otáčkach [1/min] 17503250
maximálna rýchlosť [km/h] 212
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 7,5
nameraná spotreba [l/100 km] 6,8-8,0
objem batož. priestoru [l] 485
cena modelu od [€] 31.070

Kúpiť či nekúpiť?

Moje srdce stále viac patrí verzii 1.4 TSI (110 kW/150 k), ktorú by som si niekedy rád vyskúšal s pohonom 4x4. Po domácom teste však nemám problém už ani s najťažším naftovým modelom. Správnym obutím sa dá športovo ladenému podvozku citeľne pomôcť. Ateca patrí po všetkých stránkach medzi špičku segmentu. Určite kupujem!