Aj Suzuki verí turbu. Malý hatchback poháňa motor Boosterjet
Do Suzuki iK-2 si dnes nemôžeme sadnúť, lebo je to ručne vyrobený koncept. Neostáva iné, iba obdivovať dizajn a počkať do budúceho roka, kedy príde sériová verzia.
O málo dlhší, širší a nižší hatchback – v porovnaní s dnešným Swiftom – prináša veľké novinky. Prvé Suzuki stojace na novej podvozkovej platforme poháňa prepĺňaný zážihový trojvalec 1.0 Boosterjet.
Na podrobnosti sú dnes Japonci skúpi. Od nového podvozka si sľubujú vyššiu tuhosť, bezpečnosť, lepšie jazdné vlastnosti, viac priestoru pre posádku a samozrejme šetrenie výrobných nákladov.
Modularita niektorých dielov vraj urýchli vývoj a umožní promtnejšie reagovať na požiadavky trhu.
K malému turbomotoru zatiaľ vieme iba to, že disponuje priamym vstrekovaním paliva. Agregát je kompaktný a ľahký – ako stvorený pre malé či kompaktné vozidlá. Menej valcov a menší zdvihový objem podľa Suzuki prináša zníženie spotreby paliva. Turbodúchadlo dodá krútiaci moment v nízkych otáčkach a tým pádom lepšiu dynamiku.
Samotný hatchback Suzuki iK-2 nemá ďaleko k sériovej podobe. Azda len futuristická svetelná technika a 18-palcové kolesá celkom nezodpovedajú realite.
Tvary auta sú inšpirované kvapalinou v pohybe. Výrobca doslova hovorí o „tečúcom dizajne“. Nudné, mechanicky rovné čiary a línie tu nemajú miesto. Interiér ostal zahalený za tmavými oknami.
Suzuki v Ženeve vystavuje ešte jeden prototyp, tentoraz s kódovým označením iM-4. 3693 milimetrov dlhá štvorkolka tiež využíva novú podvozkovú platformu. Presne takto si predstavujeme nástupcu Jimnyho, dokonca s praktickejšou, päťdverovou karosériou. O prípadnej sériovej výrobe však automobilka mlčí.
V útrobách vysokej karosérie pracuje atmosférický zážihový štvorvalec 1.2 Dualjet. Súčasťou motora je inteligentný alternátor, schopný rekuperovať kinetickú energiu pri brzdení alebo takzvanom plachtení. Takto vyrobená elektrina je uskladňovaná v lítiovo-iónovom akumulátore a využívaná na napájanie palubných prístrojov. Alternátor slúži zároveň ako štartér.