Ben 2022 0049 f1 kampan bezbotas bannery 1140x190px sk 01mp 2
Thumb test letnych pneumatik 2022 Thumb continental04 Thumb kormoran04 Thumb nokian04 Thumb sava04 Thumb toyo04

ADAC: Test letných pneumatík 2022 rozmeru 215/60 R16

Nemecký autoklub ADAC prezentoval výsledky veľkého testu letných pneumatík pre rok 2022, a to v rozmere 215/60 R16. Otestoval 18 modelov v cene od 81 po 168 eur za jeden kus. Žiadna pneumatika vyslovene neprepadla, no zároveň si ani jedna neodniesla najvyššie hodnotenie "veľmi dobré".

Najlepšími pneumatikami testu boli Continental PremiumContact 6, Michelin Primacy 4 a Bridgestone Turanza T005. Na suchu je z nich najlepší Michelin, na vode zasa Continental. Všetky tieto pneumatiky však poskytujú vyvážené jazdné vlastnosti a celkovo sú najlepšie. Patria však cenovo medzi najdrahšie kúsky. Za víťaznou trojicou nasleduje taktiež vyvážený model Dunlop Sport BluResponse.

Víťazom testu sa stal Continental PremiumContact 6. S rovnakou celkovou známkou 2,1 však skončil aj Michelin Primacy 4. Oba plášte tak môžeme považovať za víťazné.

Zaujímavým kúskom je piaty Toyo Proxes Comfort. Môžeme ho považovať za víťaza v pomere ceny hodnoty. Napriek slušnému umiestneniu hneď za prémiovými plášťami a celkovo veľmi vyváženým, univerzálnym vlastnostiam stoja oproti prvým štyrom umiestneným o 45 - 54 eur/kus menej!

Najlepším v pomere ceny/hodnoty je japonský plášť Toyo Proxes Comfort.

Naopak, na konci tabuľky na poslednom mieste sa umiestnil poľský plášť Kormoran Road Performance, vyrábaný koncernom Michelin. Rovnaký model pneumatiky nájdete aj v portfóliu značky Tigar a Sebring. Napriek poslednému miestu nejde o žiaden "prepadák". Na vode síce dobrá nebola, ale nezlyhala podobne, ako v minulosti niektoré čínske plášte. Za 81 eur/kus ide o najlacnejší plášť v teste, oproti Michelin Primacy 4 stojí menej ako polovicu.

Ani posledné miesto Kormoranu Road Performance nie je hanbou. Nejde o "prepadák", zároveň je najlacnejším plášťom v teste.

Na suchu bol najlepší Kumho Ecowing ES31, celkovo sa však umiestnil len v strede poľa. Na vode bol najlepší víťaz testu Continental PremiumContact 6 a rovnakú známku dostal aj Nokian Wetproof, ktorý má špecializáciu na mokrý povrch aj v názve. Najväčším kilometrovým nájazdom sa prekvapivo nemôže popýšiť Michelin, ale lacnejšia pneumatika Sava Intensa HP 2. Najmenší vplyv na spotrebu paliva má posledný Kormoran Road Performance, ktorý v tejto kategórii exceloval. No a najtichšou pneumatikou je Toyo Proxes Comfort, ktorý je zároveň víťazom v pomere ceny/hodnoty.

Okrem víťazného Continentalu je najlepším na vode fínsky Nokian Wetproof.

Presné a čiastkové výsledky sa dozviete vo finálnej tabuľke na druhej stránke článku. Pri výbere sa nespoliehajte iba na poradie, ale všímajte si práve čiastkové výsledky. Ak pre vás opotrebenie alebo hluk nehrá rolu, vyberať môžete práve len podľa jazdných skúšok na vode a na suchu. Z hľadiska bezpečia by však malo byť prvoradé správanie plášťov a výsledok na mokrom povrchu, resp. vode. Aj preto mu ADAC pri výsledkoch prikladá najväčšiu váhu, až 40 % z celku. 20 % pripadá na správanie na suchom povrchu, vplyv na spotrebu paliva a hluk/komfort má zhodne 10 % podiel na celkovom hodnotení a opotrebenie 20 %. Ak však konkrétna pneumatika v niektorom z kritérií výrazne zaostávala, ovplyvnilo to aj celkovú známku.

Pokračujte na ďalšej stránke testu (záverečné hodnotenie a kompletná tabuľka).