10 áut, ktoré najviac oslovili redaktorov Autožurnálu v roku 2014
V uplynulom roku sme opäť vyskúšali niekoľko desiatok nových automobilov. Niektoré nás oslovili viac, iné menej. Poprosil som preto mojich kolegov, nech každý zostaví vlastný rebríček automobilov, ktoré ich zaujali najviac.
Svoju (Michal Karpat) desiatku uverejňujem v abecednom poradí.
BMW M3
Športová ikona si zachovala tvár aj po prechode z atmosféry na preplňovaný motor. Popri ohromnej sile a neuveriteľnej pružnosti, ktorú predvádza nový agregát ma asi najviac nová M3 dostala reakciami na každý dotyk akcelerátora. Na turbomotor niečo mimoriadne. Vodičovi trhá s hlavou nielen pri pridávaní, ale aj uberaní plynu. M3 bola jediné auto v minulom roku, z jazdy v ktorom mi po niekoľkých kilometroch na ľudoprázdnej okresnej ceste začal plávať mozog v hlave. Zároveň je to môj jednorožec uplynulého roka, pretože nevedel som sa dopracovať k domácemu testu M3 ani kupé M4. M3 sa na Slovensko nedostala a M4 tesne pred mojim termínom niekto ublížil. Rok 2015 to hádam istí.....
Citroen C4 Grand Picasso
Vďaka novej platforme a novému prístupu k stavbe automobilov súčasná generácia dvojčiat Citroen C4 Picasso a Grand C4 Picasso oslovuje širšiu, v ponímaní trhového podielu v Európe najväčšiu skupinu klientov. Dvojčatá sa stali šoférsky atraktívnejšími, ich motory sú príkladne úsporné, kabína nádherne priestranná a presvetlená, čo v kombinácii s rozumne nastavenou cenou a výbavou oslovuje aj mňa. Právom kraľujú rebríčkom predaja svojho segmentu u nás aj v Európe.
Fiat 500X
Nové talianske SUV som zaradil do svojho rebríčka z viacerých dôvodov. V prvom rade projekt dvojičiek Jeep Renegade a Fiat 500X je od spojenia koncernov Fiat a Chrysler prvým počinom, ktorý reálne oživil záujem o Jeep od čias modelu Grand Cherokee. Zároveň, prvé výsledky 500X na niektorých európskych trhoch naznačujú, že dvojča od Fiatu by mohlo byť niekoľkonásobne úspešnejšie a má na to, aby spôsobilo rovnakú revolúciu ako svojho času modely Grande Punto či malé Cinquecento. Takže netajím, že tomuto projektu fandím. Za ďalšie, páči sa mi aké dve dizajnovo aj štýlom úplne odlišnéautá dokázali Fiat s Jeepom postaviť na rovnakom technickom základe. Takže mali by tu byť obe, ale rozhodol som sa pre Fiat, lebo viac mi šoférsky sedí.
Ford Mondeo
V strednej triede Mondeo vždy patrilo medzi najlepšie jazdiace a najzábavnejšie rodinno-služobné automobily na trhu. Je mi jedno čo píšu o Mondeu české médiá, aj to, že v diskusiách na internete sa preberajú akési dva tábory novinárov – jedna skupina, ktorá Mondeo haní, že pod tlakom globalizácie stratilo šoférske čaro a druhí, ako ja, ktorí tvrdia, že Mondeo ostalo Mondeom, len sa posunulo viac smerom k prémii. Lepším odhlučnením, ktoré nemajú na svedomí kilá tlmiacich materiálov, ale predovšetkým nová konštrukcia podvozka. K prémii sa posúva tiež nákazlivým komfortom jazdy a novými prvkami výbavy. Nové Mondeo si zaslúži byť v mojom rebríčku, lebo medzigeneračne ho považujem za väčšieho skokana než Passat.
Ford Tourneo Courier
Automobilka Ford uviedla vlani na trh celú rodinu osobných dodávkových modelov, ktoré sú už natoľko premakané, že reálne konkurujú klasickým osobným vanom. Najprv som uvažoval zaradiť do môjho rebríčka Ford Grand Tourneo Connect, v prípade ktorého výrobca ale podcenil motorovú paletu. Preto dávam prednosť malému Courieru, ktorý ma na záver roka potešil priestorovou ponukou, viacerými premyslenými detailmi a popri veľmi dobrých jazdných vlastnostiach aj dobrými motormi. Courier je po všetkých stránkach veľmi rozumne navrhnuté aj postavené auto.
Hyundai i20
Pre mňa najväčší posun v kategórii malých automobilov za uplynulý rok. Počnúc dizajnom, cez odhlučnenie až po jazdný komfort na úrovni áut kompaktnej triedy. Vôbec sa importérovi nedivím, že sa obáva kanibalizácie i30-tky modelom i20.
Hyundai Santa Fe
Rok strávený v spoločnosti tohto modelu som si naozaj užil. Pod jeho vplyvom som sa stal SUV-čkovym vodičom. Doposiaľ som najviac inklinoval k rodinným vanom, ale Santa Fe zmenilo môj pohľad na auto pre 6-člennú rodinu. Veľmi ma oslovil koncept cestne orientovaného SUV na štýl BMW, ktoré je veľmi schopné na bežných asfaltových cestách, ale nestratí sa ani v ľahkom teréne a v podstate je dobre vybavené do akýchkoľvek podmienok. Či zaplaví ulicu, po ktorej denne prechádzate po ceste do práce aj z práce, či vonku sneží, alebo sa počas upršaného leta chcete dostať po rozmočenej ceste k vašej chate, kde by ste s predokolkou nemali šancu. Ale to by sa dalo povedať o každom SUV.... až na cestovný a priestorový komfort, kvôli ktorému som si zámerne počas uplynulého roka volil na dlhé cesty Santa Fe tak často ako to len išlo. Sympatické mi je Santa Fe aj pomerom ceny a výbavy.
Nissan X-Trail
Už Qashqai ma oslovil skvelým podvozkom, ktorý ponúka vysokú kvalitu jazdy aj na našich rozbitých cestách. Po jazdnej stránke je to pre mňa SUV číslo jeden tejto veľkosti uplynulého roka. Keďže X-Trail využíva rovnakú techniku, ale zaobalenú v podstatne praktickejšej a lepšej využiteľnej karosérii pre rodiny, dáva mi väčší zmysel a preto v mojom rebríčku nie je Qashqai, ale práve X-Trail.
SEAT Leon XPERIENCE
Najviac dokázal vyťažiť z koncernovej techniky. Hoci dostal rovnaký technický základ ako Octavia Scout či Golf Alltrack, dokáže to ponúknuť v atraktívnejšom balení a zalepšiu cenu. Zaujímavý je aj jeho interiér. Pokiaľ niekomu prekáža priveľa plastu v klasickom Leone, odporúčam pozrieť si model Xperience a napravíte si chuť. Najmä verzia s výplňami dverí potiahnutými hnedou brúsenou kožou Alcantara a športovými sedačkami z modelu FR (štandard pre Xperience) čalúnenými tiež z časti Alcantarou, vyzerá výborne.
Volkswagen Passat
Spolu s Mondeom veľký jazdný zážitok v uplynulom roku a už sa veľmi teším na porovnávací test oboch modelov. Nová generácia ma oslovuje dizajnom, Bi-Turbo naftovým štvorvalcom aj novými technológiami, ktoré fungujú veľmi dobre. Nový Passat sa prvýkrát stáva vážnou hrozbou pre prémiu. Pri jeho cene so všetkými technológiami na palube a technike, ktorú ponúka, dnes nemáte dôvod rozmýšľať v tejto triede nad BMW, či Mercedesom. A to je o to horšia správa do vlastných radov – pre Audi. Aspoň kým nepríde koncom roka nová generácia A4.
Filip Garaj
BMW M3
Nemôžem začať inak ako novou M-trojkou. Šoféroval som ju iba krátko, v rámci prvej jazdy, vedúcej na Grossglockner. A ešte k tomu v daždi. Prekvapením nebol ani tak výkon motora, ale ovládateľnosť a obrovská spätná väzba, ktorú auto vysiela k šoférovi. Presne viete, kedy zadné kolesá začnú strácať priľnavosť a BMW prechádza do pretáčavého šmyku.
BMW 116d
Toto je príklad, že BMW dokáže rozdávať radosť aj s úplne obyčajným autom. Slabý diesel, automatická prevodovka, „balónové“ pneumatiky a napriek tomu zábava v každej zákrute.
Citroen C4 Cactus
Nový pohľad na auto ako vec každodennej spotreby a zároveň duch legendárneho modelu 2CV alias škaredého káčatka. Cactus má príjemný interiér, ale podvozok by potreboval doladiť. Sľubovanú plavnosť predvádza iba na malých nerovnostiach. Väčšie diery znamenajú tvrdé rázy a nepohodu. Ešte keby cena začínala pod hranicou 10.000 eur, ako nám bolo naznačené na statickej prezentácii...
Citroen Grand C4 Picasso
Volkswagen vytrieskal z novej modulárnej podvozkovej platformy MQB veľa publicity. Pritom aj Francúzi majú podobne variabilný podvozok EMP2, no až tak sa ním nechvália. Jeho prínos cítiť v podobe výborných jazdných vlastností, na aké sme pri Citroenoch neboli zvyknutí. Citroen Grand C4 Picasso poteší ocka šoféra jazdným prejavom a zároveň nízkou spotrebou vznetového štvorvalca 1,6 e-HDi. Prekvapivo, naftová jedna-šestka nemá s rozhýbaním sedemmiestneho vanu žiadny problém.
Hyundai i20
Taktika Kórejcov, radiť svoje modely medzi tradičné automobilové segmenty, začína prinášať ovocie. Nová i-dvadsiatka naozaj pridáva ku klasickému malého hatchbacku čosi navyše. Hlavne komfort a akustické utlmenie podvozka.
Kia Soul
Soul urobil obrovský medzigeneračný krok. Novinka má neporovnateľne kvalitnejší interiér a podvozok je na slovenských cestách prekvapivo komfortný aj s 18-palcovými kolesami.
Peugeot RCZ R
Clio RS vymäklo a hodenú rukavicu dvihli kolegovia z Peugeot Sport. Tí dokázali, že aj v dnešnej, rôznymi normami zviazanej dobe, je možné postaviť auto, ktoré má blízko k pretekárskemu špeciálu. Perfektný dojem robia relatívne krátke prevody, účinný mechanický samosvor a veľké brzdy Alcon.
Peugeot 308 SW 1,2 e-THP (96 kW/130 k)
Keď trojvalec v kompaktnom aute, tak tento. Kultivovaný, schopný poradiť si s nízkymi otáčkami, prekvapivo silný a s rozumnou spotrebou paliva. Samotný kombík Peugeot 308 SW tiež nie je na zahodenie. Akurát škoda, že oproti predchodcovi prišiel o posuvné zadné sedadlá.
Renault Twingo
Francúzi neustále hýria nápadmi. Hoci mnohé značky uvažovali o miniaute s motorom vzadu, odvahu napokon nabral iba Renault. Samozrejme, vďaka spolupráci s Daimlerom. Twingo nemá na zadných sedadlách toľko miesta ako predtým, je však zábavnejšie a obratnejšie. Minimálne za odvahu palec hore.
VW Golf Sportsvan
Sportsvan si vzal to najlepšie z klasického Golfa, ale pridal dlhší rázvor a celkovo viac priestoru v kabíne. Plus veľké okná, cez ktoré máte výborný výhľad. Za dobré auto si však Nemci nechajú náležite zaplatiť.
Martin Vasiľ
Vybrať desať áut z celého roka je veľmi ťažké. Nenašiel som žiadne auto, ktoré by sa dalo označiť ako zlé. A nechcel by som, aby sa niektorým krivdilo, iba preto, že sa nedostali do môjho výberu. Tieto som si však zapamätal, lebo ma príjemne prekvapili.
BMW X4 xDrive30d
Abecedné poradie zaradilo toto auto v mojom výbere na prvé miesto. Mníchovská automobilka ponúka aj vodičsky zaujímavejšie autá. X4 ma dostala solídnym a odvážnym dizajnom a zároveň som si uvedomil, kam až došli konštruktéri pri vývoji radového trojlitrového naftového turbodiesla. Výkon 258 koní, krútiaci moment 560 Nm, a pritom reálna spotreba okolo ôsmich litrov.
Citroen C4 Cactus 1.2 PureTech
Spočiatku som sa díval na Cactus so skepsou. Až kým som si nevyskúšal takmer základnú verziu s atmosférickým benzínovým trojvalcom. Výkon 82 koní ľahkému autu stačí, vnútorný priestor je však väčší, ako majú bežné malé autá. Catus sa pritom ľahko ovláda a má atraktívny dizajn. Mali by si ho aspoň vyskúšať mladí i starší.
Citroen DS3 1.6 e-HDi
K DS3 mám citový vzťah. Páči sa mi tvar karosérie, ktorá je navyše celkom praktická, solídna ponuka je aj vylepšený naftový motor s objemom 1,6 litra. Auto mi však pripomína historický úspech slovenského motoristického športu z roku 2014. Martin Koči s DS3 R3T získal tretie miesto v majstrovstvách sveta!
Honda CR-V 1.6 i-Dtec
Mnoho ľudí si myslí, že pohon 4x4 je najlepšia vec na svete. Nie je to pravda. Jazdným vlastnostiam niekedy viac prospeje nízka hmotnosť. Honda CR-V s veľmi podareným naftovým motorom s objemom 1,6 litra na mňa urobila ten najlepší dojem.
Kia Carens 1.7 CRDi
Nebola to láska na prvý pohľad. Počas dlhodobého testu sme sa však mali možnosť bližšie spoznať. Najprv sa mi zapáčil dobre vymyslený interiér a ergonómia, neskôr som zistil, že toto auto aj rád riadim. Prišiel som na chuť aj tvrdšiemu podvozku. Za rozbité cesty Kia nemôže.
Lexus NX
Na obrázkoch vyzeralo NX tajomne a azda až príliš futuristicky. V skutočnosti však je naozaj atraktívne a elegantné. Zvlášť vo verzii F Sport. Moje sympatie definitívne si však získal za dômyselný a výborne spracovaný interiér. Tu sa vodič naozaj cíti príjemne a nič mu nechýba.
Opel Meriva 1.6
Stálica na trhu kompaktných SUV po facelifte získala ďalšie prednosti. Najväčším prínosom sú nové motory. Vyskúšali sme naftový štvorvalec 1,6 s výkonom 110 koní. Ideálny motor napríklad na každodenné 50 kilometrové dochádzanie za prácou a rodinné víkendy k tomu.
Renault Megane Coupé 1.2 TCe
Megane Coupé je auto, ktoré dokáže splniť sny o športovom aute za primeranú cenu. Skvelý dizajnér Fabio Filippini vytvoril nadčasové dielo. Základný turbomotor 1.2 definitívne odsunul atmosférické štvorvalce 1.6 do zabudnutia. Je tichý, úspornejší a príjemnejší pri každodennom jazdení.
Škoda Octavia RS 2.0 TDI
Naftová RS ma potešila všestrannosťou. Je dostatočne reprezentatívna, pohodlná, elegantná a trošku aj športová. Najnovšia generácia naftových motorov má hliníkový blok a rozvodový remeň, dvojica vyvažovacích hriadeľov v najsilnejšej verzii výrazne potláča vibrácie.
Toyota Aygo
Najmenšie a najlacnejšie autá sú azda najlepšími meradlami pokroku v automobilovej technike. Aygo stavia na odvážnom dizajne, ale pod povrchom sa skrýva solídne naladené auto s úsporným motorom, použiteľným dokonca aj na diaľnici.
10 úžitkových vozidiel, ktoré nás v uplynulom roku najviac zaujali (Peter Hargaš)
Vlani sme testovali alebo vyskúšali viac ako dve desiatky úžitkových vozidiel: Malé aj veľké dodávky, minibusy, distribučné nákladné vozidlá, sklápače, ťahače s návesmi i špeciálne trucky. Jazdili sme s ľahkými vanmi s celkovou hmotnosťou 2,0 tony aj so 170-tonovou súpravou. Tu je našich TOP 10 vozidiel (v abecednom poradí), ktoré nás najviac zaujali – buď novým progresívnym riešením, dizajnom, originálnymi konštrukčnými prvkami alebo nadpriemernou úžitkovou hodnotou.
Dacia Dokker Van
Aj lacný van môže byť dobré pracovné náradie. Dacia Dokker Van 1,5 dC i 66 kW/90 sa počas 3500 testovacích kilometrov prezentovala ako spoľahlivý, nenáročný partner s nízkou spotrebou paliva. V rámci segmentu 2-tonových dodávok má nadpriemerný objem skrine, najdlhšiu úložnú plochu a jedno z najväčších užitočných zaťažení.
Podvozky DAF Euro VI
Po nových modeloch CF a XF holandský výrobca rozšíril ponuku o ďalšie varianty v celej produktovej palete vozidiel Euro 6, ktorá okrem ťahačov obsahuje aj dvoj-, troj- a štvornápravové podvozky s jednou alebo dvoma poháňanými nápravami. Drží tak krok s trendom v Európe, kde rastie podiel registrácií podvozkov pre montáž nadstavieb.
Ford Transit
Kľúčový produkt vo výrobnom programe úžitkových automobilov značky Ford poskytuje flexibilnosť po každej stránke, viac komfortu i bezpečnosti, odolnosť aj hospodárnu prevádzku, príkladnú variabilnosť a špičkové užitočné zaťaženie. Ako skriňová dodávka má nový Transit v porovnaní s predchádzajúcim modelovým radom v priemere o 10 percent väčší objem nákladného priestoru.
Fiat Ducato
Model Ducato začal svoju kariéru pred 33 rokmi a v mnohých krajinách – vrátane Slovenska – sa vypracoval na čelo štatistík predaja veľkých vanov. Čo ponúka nastupujúca šiesta generácia? Fiat Professional sa pri inováciách sústredil na tri kľúčové oblasti: 1. robustnosť a spoľahlivosť, 2. efektívnosť a nízke prevádzkové náklady, 3. nové špičkové technológie.
Iveco Daily
Tretia generácia typového radu Daily je dôležitý míľnik nielen z pohľadu výrobcu, ale i pre užívateľov. Prináša novú kvalitu súčasne do niekoľkých segmentov ľahkých úžitkových vozidiel. Ponúka verzie s celkovou hmotnosťou od 3,5 do 7,2 tony, na ktorých sú novátorské technické riešenia aplikované v konštrukcii karosérie, podvozka i pohonného reťazca.
Mercedes-Benz Actros SLT
Najťažšia a najvýkonnejšia verzia v modelovom rade Actros disponuje množstvom pozoruhodných technológií, medzi ktorými vyniká inovatívna spojka s turboretardérom. Štvornápravový herkules Mercedes-Benz Actros SLT vo verzii so 460-kilowattovým motorom (625 k) zvládne súpravu s celkovou hmotnosťou až 250 ton!
Renault Trafic
Trafic je tretí najpredávanejší úžitkový Renault v Európe. Nový model odštartoval svoju kariéru precízne pripravený na aktuálne požiadavky zákazníkov a veľkú konkurenciu v tomto segmente. Má robustný a dynamický dizajn karosérie, radikálne zmenený interiér a nové efektívne motory s technológiou Twin Turbo.
Renault Trucks rad D
Začiatkom leta 2014 uviedol Renault Trucks do života svoje nové distribučné vozidlá, ktoré označuje písmenom D. Keďže distribúcia tovarov je mimoriadne široké pole pôsobnosti a požiadavky zákazníkov na distribučné vozidlá sú veľmi rôznorodé, pre tento segment trhu vyvinul v jednom modelovom rade až štyri modifikácie.
Toyota Proace Van
Po ukončení výroby modelu Hiace (v roku 2012) ostala produktová paleta Toyoty bez ľahkého úžitkového automobilu. Otázku nástupcu vyriešila spôsobom, ktorý je najefektívnejší – spoluprácou s inou značkou, konkrétne so skupinou PSA.
Volvo FH 42T 500
Stačí jedna celodenná šichta s novým Volvom FH a bude vám jasné, prečo získalo titul Truck of the Year 2014... Vyskúšali sme ho na trase z Volvo Truck Centra Senec po diaľnici do Bytče, odtiaľ smer Makov a ďalej na Moravu až hore po Bumbálku. Pre kamióny je to jeden z najnáročnejších cestných ťahov v našom regióne, v ktorom naložený ťahač s návesom ukáže potenciál pohonného reťazca i brzdovej sústavy.