28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb ampnet photo 20160420 115587 Thumb 21t Thumb 23t Thumb 22t Thumb 25t Thumb 24t Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 26t Thumb 27t Thumb 28t Thumb 29t Thumb 30t Thumb 31t Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 1t Thumb 2t Thumb 3t

Zverejnili prvé výsledky náročnejších crash-testov EuroNCAP

Do popredia sa dostáva systém autonómneho brzdenia a jeho schopnosť detekovať na ceste chodcov. Najväčšie problémy však autám robí bočný náraz do stĺpa v rýchlosti 29 km/h, ktorý sa už roky nemení.

Nezávislá organizácia EuroNCAP uviedla do praxe novú metodiku hodnotenia nárazových testov. Komisári po novom kladú ešte väčší dôraz na asistenčné systémy a vôbec prevenciu pred nehodami. Mierne do úzadia je potlačené hodnotenie následkov havárie. 

Autá za posledné dve dekády vraj dosiahli obrovský pokrok v ochrane cestujúcich. Súčasná latka je podľa EuroNCAP nastavená dostatočne vysoko a je čas venovať sa systémom, ktoré môžu hroziacu kolíziu odvrátiť. Nemusí pri tom ísť iba o zrážku s autom. Veľká pozornosť je sústredená na chodcov.

Plný počet päť hviezdičiek preto získajú iba tie modely, ktoré sú sériovo vybavené technológiou autonómneho brzdenia (AEB), fungujúcou na dostatočne vysokej úrovni.

Nestačí, aby automobil dokázal sám zastaviť, ak iné vozidlo pred ním náhle zabrzdí a šofér nezareaguje. Kamery a radary odteraz musia vedieť identifikovať aj menšiu prekážku, ktorá sa náhle objaví pred autom. Napríklad nezodpovedného chodca, keď náhle vybehne na vozovku.

Presne takto vyzerá najnovší test z dielne EuroNCAP. Pred idúcim automobilom sa vďaka elektromotoru a koľajničkám odrazu zjaví figurína dospelej osoby. Do rýchlosti 40 km/h ju auto musí identifikovať a zabrzdiť. Pri rýchlostiach od 40 do 60 km/h musí aspoň podstatne znížiť rýchlosť, aby boli následky nehody čo najmenšie.

Toyota Prius technológiu autonómneho brzdenia vo výbave má a systém funguje podľa predstáv hodnotiacich komisárov. Nová generácia japonského hybridu si aj vďaka elektronike odviezla z crash-testov EuroNCAP plný počet päť hviezdičiek. Hoci kritika by sa našla.

Toyota poskytuje šoférovi iba priemernú ochranu hrudníka v prípade čelného nárazu s čiastočným prekrytím. Bočný náraz do deformovateľnej prekážky, ktorá simuluje iné vozidlo, znamenal pre Prius plný počet bodov. Náročnejší bočný stret so stĺpom však poukázal na slabú ochranu hrudníka. Šofér by zrejme vyviazol s polámanými rebrami.

Prius veľmi dobre chráni krčné chrbtice všetkých pasažierov v prípade, že do neho zozadu narazí iné auto. Nezaváhal ani v ostatných disciplínach, preto mu organizácia EuroNCAP udelila najvyššie hodnotenie.

Suzuki Baleno patrí do kategórie automobilov, ktoré nie sú sériovo vybavené autonómnym brzdením. Túto funkciu môže mať, ale iba v drahších verziách alebo za príplatok.

V týchto prípadoch auto dostane dve vysvedčenia. Jedno bez hodnotenia autonómneho brzdenia, druhé s ním. Faktom je, že auto bez systému AEB s štandardnej výbave nemôže dostať päť hviezdičiek.

Suzuki získalo štyri, ak rátame verziu s autonómnym brzdením. Bez neho obdržalo tri hviezdičky.

Iba 890 kilogramov vážiaci malý hatchback zvládol čelný náraz s čiastočným prekrytím bez problémov. Pri plnom prekrytí (akoby sa dve vozidlá zrazili presne čelne) sa kritika vzniesla na priemernú ochranu hrudníka predného spolujazdca. Pri bočnom náraze do stĺpa je ochrana hrudníka slabá. Body sa strhávali za zle nafúknutý bočný airbag. 

Rovnaký problém mal hlavový airbag v zadnej časti, ktorý neposkytol dostatočnú oporu figuríne desaťročného dieťaťa, sediaceho na podsedáku. Ochrana dieťaťa bola vyhodnotená ako zlá.

Nepochybujeme o dôležitosti nových elektronických pomocníkov, ktorí reálne dokážu urobiť cestnú premávku bezpečnejšou. Avšak rovnakú pozornosť by konštruktéri mali venovať súčasným bezpečnostným prvkom. Najmä ak ide o ochranu cestujúcich pri bočnom náraze. 

Advertisement