Značka Toyota má osemdesiat rokov
V roku 1937 založili spoločnosť Toyota Motor, názov vymysleli ľudia vo verejnej súťaži.
Úplný počiatok príbehu Toyoty siaha do obdobia pred viac ako storočím, keď Kiičirov otec Sakiči Toyoda založil spoločnosť Toyoda Enterprise, kde doviedol do dokonalosti automatický tkáčsky stav vlastnej konštrukcie, určený na masovú výrobu – a tak vznikol automatický tkáčsky stav Toyoda typu G. Sakičiho syn Kiičiro bol v roku 1929 ako zástupca spoločnosti poverený úlohou dohodnúť patentovú zmluvu na stav typu G; vtedy sa rozhodol cestovať do Anglicka cez Spojené štáty. Chcel sa na vlastné oči presvedčiť, ako sa medzitým rozvinul automobilový priemysel. Kiičirove zážitky zo Spojených štátov sformovali jeho cieľ: dokázať vyrobiť automobil. Aj napriek neúspechom pri návrhu prvého motora dokázal Kiičiro vytrvať a nakoniec uspieť.
Kiičirov pôvodný zámer sériovo vyrábať osobné vozidlá zmenila vojna. Priority sa presunuli na výrobu nákladných a Kiičiro tak bol nútený pripraviť nové plány.
Zakladateľ automobilky Kiičiro Toyoda na snímke z roku 1952.
V roku 1926 vyrábala budúca automobilka textilné stroje.
V roku 1935 bol dokončený nákladný automobil Model G1. V roku 1936 bol dokončený prototyp osobného auta – Model AA. Pri rozhodovaní o označení, sa firma rozhodla vyhlásiť verejnú súťaž. Víťazný návrh z 20 000 podaných prihlášok obsahoval japonské znaky predstavujúce slovo Toyota. Nový návrh bol prijatý, pretože evokoval rýchlosť, ale zároveň obsahoval šťastných osem ťahov v použitých japonských znakoch. Tak vznikla Toyota a Model AA bol prvým vozidlom nesúcim nové označenie. Po vojne v spoločnosti Toyota pracovala na konci roku 1945 necelá polovica pôvodných zamestnancov.
Prvý nákladný automobil G1 z roku 1935
Nákladné auto z roku 1944.
Toyota Motor Company v roku 1937
Z nedostatku potravín bola Toyota nútená pestovať v závode plodiny, aby bolo možné zamestnancov nasýtiť. Kiičiro ako dobrý vizionár vtedy vyhlásil: Toto bude doba pre malé vozidlo. Už v novembri roku 1945 sa konštruktéri Toyoty pustili do návrhu štvorvalcového motora Type S s objemom 1000 cm3. V roku 1947 bolo dokončené prvé povojnové osobné vozidlo značky Toyota, dvojdverový Model SA s motorom Type S s výkonom 27 k. Nová epocha začala v roku 1957, keď do Los Angeles dorazili dve vzorky modelu Toyota Crown, ktoré boli prvými japonskými vozidlami exportovanými do Severnej Ameriky. Krátko nato bola založená spoločnosť Toyota Motor Sales, U.S.A. a bol spustený predaj, ktorý v roku 1958 dosiahol skromný počet 288 vozidiel. Toyota Land Cruiser sa prvýkrát predstavila v roku 1951 ako Model BJ a až v roku 1955 začala používať svoje legendárne označenie.
Prvé osobné auto Toyota Model AA z roku 1936
Výrobná linka v Kromo v roku 1938.
V roku 1966 sa predstavili prvá generácia úspešného modelu Corolla. Názov pochádza z latinčiny a znamená kvetinová koruna. Auto sa ešte v tom istom roku začína vyvážať do Austrálie. Do USA prichádza v roku 1968, dva roky po úspešnom modeli Corona.
Motor z modelu AA bol vyvinutý v roku 1934
Model AE vyrábali v rokoch 1940 až 1943. Mal dvojvalcový motor.
K prvým vývozom Toyoty na európske trhy došlo v roku 1960 na Maltu a Cyprus. V prvých rokoch predaja bol hlavným lákadlom vozidiel Toyota na európskych trhoch punc novinky a jednoduchá mechanická konštrukcia, vďaka ktorej boli tieto vozidlá relatívne bezporuchové. Predajné výsledky však neprišli automaticky a prví európski distribútori preto museli prichádzať s akciovými a marketingovými aktivitami prispôsobenými jednotlivým oblastiam. Distribútori Toyoty v Dánsku a Fínsku prezentovali vozidlá na miestnych automobilových výstavách. Belgický distribútor ponúkal na vozidlo smelú trojročnú záruku a usporiadal kampaň Moja Toyota je jednoducho skvelá.
Prvým povojnovým osobným autom bol nový model Toyopet SA. Mal motor vpredu, trojstupňovú prevodovku a pohon zadných kolies. Vyrábali ho v rokoch 1947 až 1952
V roku 1948 skúšali, či je Toyopet rýchlejší ako vlak.
Prvé terénne autá Toyota model BJ pripomínali americký vzor. Obrázok je z roku 1951.
Zakladateľ značky s modelom Crown v roku 1957.
Model 2000GT, odhalený na Tokijskom autosalóne, predznamenal sebavedomý vstup Toyoty na svetový trh so športovými vozidlami. Také ambície bolo treba podporiť významnými úspechmi na pretekárskych tratiach. Na Veľkú cenu Japonska 1966 na okruhu Fuji boli upravené dve vozidlá v súlade s požiadavkami skupiny , ktorá umožňovala nasadiť pretekárske vozidlá vo fáze prototypu. Jedno auto síce vtedy muselo odstúpiť pre banálnu technickú poruchu, ale druhé došlo do cieľa na treťom mieste v priamej konkurencii tradičných pretekárskych áut ako Prince R380 alebo Porsche Carrera 6.
Zakladateľ pravých offoradov Toyota Land Cruiser z roku 1960.
Druhá generácia modelu Toyopet z roku 1953.
O mesiac neskôr obsadila Toyota prvé dve miesta v pretekoch na 1000 km na okruhu Suzuka. V októbri 1966 sa Toyota 2000GT na testovacej dráhe Yatabe pokúša o prekonanie svetového rýchlostného rekordu. Počas jazdy trvajúcej 78 hodín vytvorilo toto vozidlo tri svetové rýchlostné rekordy a 13 medzinárodných rekordov. Počas sezóny 1967 si v Japonsku pripísala na konto ďalšie tri víťazstvá.
Predstavenie modelu Toypet Crown v roku 1955.
Interiér Toypeta Crown z roku 1959.
Začiatok športovej histórie. Toyota Crown na austrálskej rally v roku 1957.
Sídlo importéra Toyoty do Brazílie v roku 1959.
Prvou Toyotou vyrábanou na území Európy bola Toyota Corolla, ktorá schádzala z montážnych liniek portugalského výrobcu autobusov Salvador Caetano I.M.V.T., S.A. V roku 1972 sa výroba zvýšila na 10 000 vozidiel, keď k modelu Corolla pribudla ešte Toyota Corona a malé nákladné vozidlo Dyna. Rok 1971 bol zároveň rokom vstupu Toyoty na náročný nemecký trh. V prvom roku sa podarilo predať 883 áut. Krátko potom sa Európa ocitla palivovej kríze, cena benzínu prudko vzrástla a začalo záležať na nízkej spotrebe. Ukázalo sa, že autá značky Toyota sú nie len spoľahlivé ale aj úsporné.
Toyota Tiara z roku 1965.
Prvé pravé športové auto sa volalo Toyota Sports 800 a jeho výroba sa začala v roku 1965. Vzduchom chladený dvojvalcový motor typu boxer má objem 800 kubických centimetrov.
Aj Toyota Pick Up sú populárne. Tento je z roku 1965.
Švéd Ove Andersson, víťaz Rally Monte Carla z roku 1971 si vybral Toyotu ako súťažné auto sám, ako súkromník. V roku 1972 sa zúčastnil na súťaži v Londýne a odvtedy sa píše história tímu TTE (Toyota Team Europe). Japonci nemohli prehliadať Anderssonove úspechy a rozhodli sa ho podporovať. Bol stále v čele tímu. Prvou víťaznou súťažou majstrovstiev sveta pre Toyotu v novodobej histórii bola v meste Jyväskylä Rally 1000 jazier v roku 1975.
Jeden z najväčších úspechov značky Corolla z roku 1966.
Športová Toyota 2000 GT z roku 1967
Na Toyote jazdil v roku 1967 aj filmový James Bond.
V roku 1971 sa rozhodla Toyota vstúpiť na nemecký trh, vybrala si na to model Corolla.
Štartoval tu legendárny Fín Hannu Mikkola s modelom Corolla. Aj štvornásobný majster sveta Juha Kankkunen vyhral svoju prvú Rally Safary na Toyote Celica v roku 1985. Na V Afrike sa darilo na Toyote aj prvému majstrovi sveta v rely Bjornovi Waldegaardovi (1943 – 2014). Nasledovali ďalší a zisk mnohých titulov. Ove Andersson mal najradšej Španiela Carlosa Sainza, ale s Toyotou vyhral MS aj Didier Auriol a napokon aj Juha Kankkunen. Na Slovensku vyhrala majstrovstvá Toyota Celica GT4 dvakrát, v roku 1997 ju riadil Igor Drotár, o rok neskôr Enrico Bertone. Keď vstúpila Toyota do F1, opäť riadil tím Ove Andersson.
V roku 1972 oslavovala automobilka 10 miliónte vyrobené auto.
Toyota Team Europe používal roku 1985 model Celica. Za volantom sedeli jazdci Bjorn Waldegaard a Juha Kankkunen.
Americká dvojfarebná Toyota Cressida Wagon z roku 1978.
Tri roky pred vznikom značky Lexus bola luxusným autom Toyota Cressida z roku 1986.
V roku 1989 vzniká v Toyote divízia luxusných áut pod názvom Lexus. Aj priekopníkom nových druhov pohonu je Toyota. Prius prvej generácie prišiel na trh v roku 1997 ako prvý rodinný sériovo vyrábaný hybrid. Odštartoval novú éru pohonov. V prvom roku sa v Japonsku predalo 18-tisíc kusov, po desiatich rokoch vyrobili miliónty Prius. Pri predstavení druhej generácie predstavitelia značky vyhlásili, že Toyota bude mať čoskoro hybridy vo všetkých triedach áut, vrátane malých. A skutočne, v roku 2010 sa predstavil Yaris Hybrid.
V TTE jazdil majstrovstvá sveta aj Nemec Armin Schwarz. Obrázok je z Portugalskej rally v roku 1991
Celica bola vďaka športu populárna aj ako civilné auto.
V polovici deväťdesiatych rokoch minulého storočia dala Toyota svetu novú kategóriu áut SUV. Priekopníkom bola Toyota RAV4.
V roku 1997 sa začala predávať Toyota Prius, rodinný hybrid.
Toyota dnes na území Európy podporuje sieť 30 marketingových a predajných zastúpení v 56 krajinách, za ktorými stojí aj sieť 14 logistických centier pre dodávky dielov a 11 logistických centier pre distribúciu automobilov. V súčasnosti je v Európe v prevádzke takmer 13 miliónov automobilov Toyota a Lexus. Teraz, takmer osemdesiat rokov potom, ako Kiičiro Toyoda premenil špeciálne automobilové oddelenie spoločnosti Toyoda Automatic Loom Works na firmu dnes označovanú ako Toyota Motor Corporation, táto spoločnosť zamestnáva približne 320 tisíc ľudí po celom svete a vyrobila viac ako 200 miliónov áut.
Toyota MR2 z roku 2004 žiaľ u nás nemá pokračovateľa.
Značka Lexus je vďaka hybridným technológiám synonymom luxusných ekologických áut.
Posledným autom pre majstrovstvá sveta v rely bola Corolla WRC (1999).
Toyota v ČSSR
Zaujímavou kapitolou je dovoz automobilov Toyota do Československa. Bolo to v roku 1970 a doviezlo sa 402 exemplárov Toyoty Corona 1500. Bol to rodinný štvordverový sedan s motorom vpredu a pohonom zadných kolies. Štvorvalec OHV s objemom 1490 kubických centimetrov (78 x 78 mm) mal výkon 82 koní. S dĺžkou karosérie 4085 milimetrov a rázvorom 2420 milimetrov bola Toyota veľkosťou porovnateľná s Ladou 1500. Toyotami platili Japonci Československu za traktory Zetor. Najprv sa Corona v Tuzexe za valutové poukážky, neskôr aj v sieti podniku Mototechna. Stála 110 tisíc československých korún a neskôr zlacnela na 79 tisíc. Bol to iba o 5 tisíc korún viac, ako stál Fiat 125p 1500, ktorý sa v tom čase vyrábal už v Poľsku, ale stále prevažne z talianskych dielcov. K Toyotám si kupujúci pre istotu nakúpili mnoho náhradných súčiastok, ale obyčajne ich nevyužili, alebo auto bolo mimoriadne spoľahlivé. Paradoxne sa tieto autá doviezli v čase, keď sa už nevyrábali. Na všetky autá Toyota Corona boli vyškolení dvaja mechanici v Belgicku. Tam bol aj sklad náhradných dielov. Dodávka do Československa bola v tom čase rýchlejšia a spoľahlivejšia, ako z Mladej Boleslavi. Najslávnejším majiteľom Toyoty Corony bol v Československu kardinál Tomášek.