Vw limited 1140x190  1
Thumb z c3 a1chran c3 a1rske manu c3 a1ly Thumb 42497 large z c3 a1chran c3 a1rske manu c3 a1lytt Thumb 42496 large z c3 a1chran c3 a1rske manu c3 a1ly 2 Thumb 42495 large z c3 a1chran c3 a1rske manu c3 a1ly

Záchranárske manuály

Keď sa stane vážna dopravná nehoda, záchranné zložky dorazia na miesto a často musia vyslobodiť vodiča alebo spolujazdca zakliesneného vo vozidle – a treba spraviť to rýchlo, ale opatrne. Hasiči si štandardné postupy precvičujú, pri haváriách však neraz musia riešiť nové problémy: Ako sa dostať k postihnutým, ak sú dvere spriečené? Kde je najúčinnejšie použiť hydraulické nástroje?

Čo sa týka vozidiel z produkcie spoločnosti MAN Truck & Bus, záchranári odteraz nájdu odpovede v dvoch manuáloch od výrobcu – jeden je pre trucky a druhý pre autobusy. Sú k dispozícii na internete v nemčine a angličtine a dajú sa stiahnuť z portálu popredajných služieb MAN na adrese www.asp.mantruckandbus.com (v položke menu Information > Service Documents).

Výrobca zostavil manuály s profesionálnou pomocou popredných expertov na záchranné akcie pri autonehodách z firmy Weber Rescue Team. Návod pre záchranárske zásahy na truckoch krok za krokom vysvetľuje technické aspekty vyslobodzovania osoby uväznenej v zdeformovanej kabíne. Autobusový manuál zasa zobrazuje konštrukciu jednotlivých modelov značiek MAN a NEOPLAN. Kresby znázorňujú, kde hľadať priečne stabilizátory, kde sa nachádza spevnenie prednej časť a ochranný rám karosérie, ako uvoľniť a otvoriť dvere autobusu zvonka. Autori nezabudli detailne popísať špeciálne komponenty autobusov na stlačený zemný plyn a verzií s hybridnými pohonmi.

Na stiahnutie týchto dokumentov nie je potrebná registrácia.