Výroba prvého Golfa sa skončila nedávno. Palubnú dosku mal z Fabie
Zatiaľ čo Európa sa lúčila s Volkswagenom Golf piatej generácie a vítala šestku, na opačnom konci sveta ste si ešte stále mohli kúpiť úplne novú jednotku.
Reč je o Juhoafrickej republike, kde Volkswagen vyrábal prvú generáciu Golfa nepretržite od roku 1978, do augusta 2009. Vďaka dostatku skladových zásob však Citi Golf - ako znie oficiálny názov auta - bol u dílerov k dispozícii ešte začiatkom roka 2010.
Taký dlhý život jednotky rozhodne nebol v pláne. Keď v Nemecku štartovala produkcia Golfa II, Volkswagen ho chcel paralelne vyrábať aj v juhoafrickom Uitenhage. Lenže analýza ukázala, že dvojka bude pre miestnych príliš drahá. A tak Nemci namiesto nových technológií, presťahovali do Juhoafrickej republiky ďalšiu výrobnú linku pre Golf I z americkej Pensylvánie.
Modernizácie, šité na mieru miestnemu trhu, na seba nenechali dlho čakať. Volkswagen Economo Golf sa neujal, pretože nepriniesol de facto nič nové. Avšak Citi Golf bol povestnou ranou do čierneho. Zvlášť po tom, čo pestré farby doplnila upravená maska chladiča a veľké nárazníky.
Takto Volkswagen v Juhoafrickej republike postupne inovoval pôvodný dizajn Golfa I od Giorgetta Giugiara.
Optické vylepšenia dokázali zamaskovať fakt, že pôvod auta siaha do sedemdesiatych rokov. Na zadných stĺpikoch pribudli prelisy, aké originál nikdy nemal. Údajne si to vyžiadala technológia výroby, pretože na veľkých hladkých plochách plechu vznikali malé preliačeniny. Vďaka prelisom bola kritická časť pevnejšia.
Z nášho pohľadu najzaujímavejší facelift prišiel až v roku 2004. V interiéri sa objavila úplne nová palubná doska, prevzatá z prvej Škody Fabia. Ako môžete vidieť na niektorých obrázkoch, nechýba ani integrované fabrické rádio a dokonca športový trojramenný volant s airbagom, aký poznáme z Fabie RS. Pozornému oku neunikne, že palubná doska je kompaktnejšia - do kabíny zasahuje menej ako vo Fabii.
S modernou palubnou doskou kontrastujú jednoduché ploché výplne dverí. Ešte väčší šmrnc kabína dostala, keď do nej Volkswagen namontoval volant z európskeho modelu Lupo 3L a pridal pár strieborných ozdôb.
Citi Golf bol spočiatku dostupný iba s tromi lakmi karosérie. Postupne sa však paleta rozšírila o ďalšie odtiene.
Ďalšou zaujímavou úpravou boli nové piate dvere so zaobleným sklom. Do oblého okna sa menej opierali slnečné lúče a kabína sa až tak neprehrievala. S prepracovanými piatymi dverami pribudla aj moderná grafika koncových svetiel.
Ak ide o motory, Volkswagen Citi Golf bol ozajstné retro. Drvivú väčšinu života si vystačil karburátorovými štvorvalcami, ktoré mali objem 1,4, 1,6 a 1,8 litra. Perličkou je Volkswagen Citi Golf CTI z roku 1990, ktorý mal pod kapotou benzínovú jedna-osmičku s mechanickým vstrekovaním Bosch K-Jetronic (81 kW/110 k), teda motor z pôvodného Golfa I GTI.
Po modernizácii výkon stúpol dokonca na 90 kW (121 k). Takýto Golf akceleroval z pokoja na stovku za 8,5 sekundy a dosahoval úctyhodnú maximálnu rýchlosť 196 km/h. Ku koncu života už mali vstrekovanie všetky motory.
Podobne ako u nás Škoda Favorit, aj Volkswagen Citi Golf existoval v mnohých akčných sériách. Na obrázku je VeloCiTi.
Keď sa Citi Golf v roku 2009 lúčil, Volkswagen si za jeden exemplár z limitovanej tisíckusovej série s motorom 1,6 l pýtal v prepočte 10 200 eur. V súčasnosti sa ceny jazdeniek z posledného roka výroby pohybujú okolo 60 000 juhoafrických randov, v prepočte okolo 3000 eur.
Dnes už v juhoafrickej ponuke značky Volkswagen podobného veterána nenájdete. Najstarší model je Polo V, jeho výroba v Európe sa skončila v roku 2009.
Jeden z Volkswagenov Citi Golf v juhoafrickej inzercii: Motor 1,4i 55 kW, ročník 2009, 82 000 najazdených kilometrov. Vo výbave posilňovač riadenia, airbag, elektrické ovládanie okien a zrkadiel, rádio s CD prehrávačom. Cena: 50 000 randov, v prepočte necelých 2600 eur.