Vynovený Renault Captur sa páči ešte viac. Vie strážiť mŕtvy uhol
Francúzi sa pri omladzovacej kúre Capturu zamerali najmä na vzhľad a rozšírenie výbavy.
Jednoduchý crossover s pohonom predných kolies, postavený na báze Clia, žne úspech aj štyri roky po premiére. Vlani bol v Európe druhým najpredávanejším crossoverom vôbec (za Nissanom Qashqai).
Vo svojej veľkostnej kategórii jednoznačne vyhral, keď porazil Peugeot 2008, Opel Mokka aj Nissan Juke. Pritom konkurenti už podstúpili omladzovaciu kúru a Renault s ňou prichádza až teraz.
Zmeny sme si všimli najmä vpredu, kde je okrem upraveného nárazníka a masky chladiča, aj nová svetelná technika. Denné svietenie pôsobí omnoho výraznejšie, pretože dizajnéri zostavili diódy do tvaru písmena C. Neďaleko sú hranaté diódové hmlovky a vyššie plne diódové hlavné svetlomety LED Pure Vision.
Pri pohľade z profilu zaujmú akurát nové zliatinové disky kolies, prípadne oranžový lak pomenovaný po púšti Atacama. Okrem neho pribudla do palety aj modrá Ocean a čierna Améthyste. Renault ponúka možnosť dvojfarebného lakovania - strecha je iná ako zvyšok karosérie. Celkovo má zákazník na výber z tridsiatich kombinácií.
Rozsah zmien v zadnej časti pripomína prednú. Tiež je iný nárazník a koncové svetlá dostali diódovú techniku i novú grafiku. Dominantným prvkom je opäť písmeno C.
Vnútri sme chceli kvalitnejšie materiály, lebo predošlé za veľa nestáli. Dočkali sme sa. Francúzi v rámci modernizácie dopriali Capturu aj pohodlnejšie predné sedadlá. Nezmenilo sa zaujímavé čalúnenie, ktoré je možné odzipsovať a vyprať v práčke. Vo vyšších výbavách dostanete špecifické ambientné osvetlenie interiéru a za príplatok aj sklenenú panoramatickú strechu, avšak bez možnosti otvárania.
Renault vypočul zákazníkov a do výbavy pridal funkciu sledovania takzvaného mŕtveho uhla. Podľa našich skúseností ide o jeden z najžiadanejších asistenčných systémov.
Štyri senzory spolupracujú s cieľom odhaliť objekt v mŕtvych uhloch spätných zrkadiel - bez ohľadu na to, či ide o automobil, motocykel alebo bicykel. Ak sa v mŕtvom uhle nachádza objekt dlhšie než jednu sekundu, v spätnom zrkadle sa rozsvieti varovná kontrolka. Systém je aktívny pri rýchlostiach 30 až 140 km/h a dostanete ho od tretieho stupňa výbavy.
Pre najnáročnejších zákazníkov si Francúzi pripravili vrcholnú výbavovú verziu Initiale Paris. Spoznáte ju podľa 17-palcových zliatinových diskov, chrómovaných ozdôb alebo lesklých rámov dverí. Zaujímavým detailom sú sekvenčné diódové smerovky, ktoré sa rozsvecujú postupne, od jedného konca k druhému.
Renault Captur Initiale Paris v štandardnej výbave ponúka všetky asistenčné technológie, ktoré sú v iných verziách príplatkové, napríklad, sledovanie mŕtveho uhla, systém automatického parkovania Easy Park Assist, handsfree pripojenie cez Bluetooth a bezkľúčový systém s Hands-free kartou. Na palubnej doske sa objavila najnovšia verzia multimediálneho systému R-Link Evolution a ozvučenie zabezpečila spoločnosť Bose.
Po motorickej stránke Renaultu Captur sa nič nemení. V ponuke sú dva benzínové motory a jeden turbodiesel. Benzín spaľuje trojvalec 0,9 TCe (66 kW/90 k) a štvorvalec 1,2 TCe (88 kW/120 k). Naftový agregát 1,5 dCi je dostupný v dvoch výkonových verziách - 66 kW (90 k) a 81 kW (110 k). Pre silnejší benzín a slabší diesel je k dispozícii aj šesťstupňová dvojspojková prevodovka EDC.
Hoci Renault Captur má vždy poháňané výhradne predné kolesá, vďaka svetlej výške podvozka 200 milimetrov a štandardne dodávanému ochrannému krytu pod motorom nie je vylúčený ani pohyb po nespevnených cestách.