28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb nedostatok cipov volkswagen autozurnal.com 7 Thumb nedostatok cipov volkswagen autozurnal.com 3 Thumb nedostatok cipov volkswagen autozurnal.com 2 Thumb nedostatok cipov volkswagen autozurnal.com 1 Thumb nedostatok cipov volkswagen autozurnal.com 4 Thumb nedostatok cipov volkswagen autozurnal.com 6 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb nedostatok cipov volkswagen autozurnal.com 5 Thumb nedostatok cipov volkswagen autozurnal.com 7 Thumb nedostatok cipov volkswagen autozurnal.com 8

VW reaguje na nedostatok čipov. Vyrába aj autá bez infotainmentu a autorádia

Nedostatok čipov v autopriemysle je súčasným fenoménom. Automobilky ho riešia po svojom - od prerušenej výroby až po vrátenie "retro" prvkov do nových modelov. Zaujímavým prípadom je aj VW Fox, ktorý na brazílskom trhu začal Volkswagen predávať bez infotainmentu, a dokonca aj bez autorádia.

Situácia s nedostatkom čipov má viacero dôvodov. S týmto priemyslom zamávala najmä koronakríza, ktorá minulý rok odstavila veľké fabriky a tie už zameškané nedobehnú. Výroba polovodičových súčiastok má totiž svoje kapacity vyčerpané. Nepomohlo ani vyčíňanie prírodných živlov, ktoré dočasne odstavilo veľké továrne v Texase, Taiwane a Japonsku. Táto pre automobilky nezávideniahodná situácia má pretrvať minimálne do začiatku roka 2022. Riaditeľ Intelu dokonca uviedol, že problémy s globálnym nedostatkom polovodičov, s ktorými zápasí široké spektrum priemyselných odvetví, sa pravdepodobne podarí vyriešiť až v priebehu niekoľkých rokov.

V dnešnej dobe sú mikročipy žiadané naprieč rôznymi odvetviami. Potrebujú ich smartfóny, autá, domáce spotrebiče, vo zvýšenej miere dokonca aj módna "smart" biela technika, ako napr. nové chladničky a práčky. Ide tiež o dôsledok doby, ktorá sa spolieha na tieto elektronické súčiastky aj vo výrobkoch, ktoré ich ešte donedávna nepotrebovali... 

Prečítajte si tiež:

Nedostatok čipov je vážnejší problém ako sa zdalo. Značky nevyrobia 2,5 milióna áut

A keďže  výrobcovia mikročipov veľký dopyt nestíhajú uspokojovať, mnohé fabriky vyrábajúce autá (vrátane "našich" automobiliek, napr. VW v Devínskej Novej Vsi) sú nútene dočasne zastavovať výrobu alebo vyrábať nedokončené autá, ktoré neskôr skompletizujú a vložia do nich chýbajúce "elektronické mozgy". Značky sa však uchyľujú aj k rôznym improvizovaným riešeniam. Napr. Peugeot začal dávnejšie vyrábať výbehový model 308 s klasickým prístrojovým panelom, ktorý nahradil niekdajší displej.

Podobný krok ohlásil nedávno Volkswagen, ktorý na brazílskom trhu siahol na výbavu malého VW Fox. Predáva ho bez infotainmentu a bez rádia. Tieto súčastí sa dokonca nedajú ani doobjednať v rámci príplatkovej výbavy. Kto chce nový Fox, musí sa uspokojiť s "retro" interiérom bez tejto výbavy. Volkswagen však ponechal reproduktory a ovládanie rádia na volante. Predpokladá, že keď sa situácia zlepší, zákazníci si autorádio doobjednajú.

Interiér Volkswagenu Gol bez autorádia.

Volkswagen "obetoval" výbehový model Fox, ktorý už o pár mesiacov ukončí svoj životný cyklus. Malý mestský automobil je už zastaralým kúskom aj na pomery menej náročných trhoch. Stojí totiž ešte na platforme PQ24, na ktorej stála už Škoda Fabia prvej generácie. U nás Fox zmizol z ponuky pred desiatimi rokmi, v r. 2011. Okrem toho však v Brazíli VW ponúka aj takto oklieštený VW Gol (nie, nie je to Golf) a Voyage.

Na nedostatok čipov zareagovala oficiálne už aj Európska únia. Do roku 2030 chce zvýšiť výrobu na území štátov EÚ - konkrétne hovorí o zdvojnásobení produkcie do roku 2030. Keďže automobily obsahujú čoraz viac elektronickej výbavy, dopyt bude ešte vyšší. Výpadok dodávateľského reťazca môže ochromiť kompletne celý automobilový priemysel a zároveň aj ekonomiku štátov, ktoré sú na výrobe áut závislé. 

Zdroj: Jalopnik

Advertisement