Continental 05 2020 1140x190
Thumb vw nivus  1 Thumb vw nivus  2 Thumb vw nivus  3 Thumb vw nivus  4 Thumb vw nivus  5 Thumb vw nivus  6 Honda 06 2020 1024x597 jazzcrosstar Thumb vw nivus

VW Nivus predstavili v Brazílii

Dávnejšie avizovaný malý crossover navrhli, vyvinuli a vyrábajú v Brazílii, ale predávať ho budú aj v Európe.

Volkswagen do Brasil plánuje tento rok najväčšiu produktovú ofenzívu v Južnej Amerike. Na tamojší trh mieni uviesť 20 úplne nových alebo výrazne zmodernizovaných modelov. Prvým z nich je blízky príbuzný modelu T-Cross a Škoda Kamiq s atraktívnou karosériou tvarmi pripomínajúcou SUV kupé. Tak ako oni aj on spočíva na priečne členenej modulárnej koncernovej platforme MQB A0 a vyrábať ho budú v závode Anchieta v Sao Bernardo do Campo. Predávať ho začnú najprv v Brazílii a koncom t.r. aj v Argentíne. Ďalšie juhoamerické trhy budú nasledovať na budúci rok. 

Nivus vonkajších rozmerov 4.266 x 1.757 x 1.493 mm má rázvor náprav 2.566 mm a v porovnaní s modelom Polo je teda dlhší, širší a nižší. Má o 15 mm väčší rázvor a o 40 l objemnejší batožinový priestor veľkosti  415 l. Na domácom trhu doň montujú iba jediný motor. Je to prepĺňaný 3-valcový agregát 1.0 TSI výkonu 94 kW/128 k. Jeho krútiaci moment 200 Nm sa odvádza na predné kolesá cez 6-stupňovú automatickú prevodovku. S pohonom všetkých kolies sa vôbec neráta. Ako to je už v Južnej Amerike zaužívaným zvykom, jedná sa o motor Flexifuel spaľujúci benzín aj etanol.

Novinka má v základnej výbave 6 airbagov, diódové svetlá vpredu aj vzadu, tempomat, parkovacie senzory vpredu i vzadu, multifunkčný volant, mechanickú klimatizáciu, digitálny prístrojový panel a i. Výbava Comfortline obsahuje digitálnu klimatizáciu, cúvaciu kameru, monitor tlaku v pneumatikách, dažďový aj svetelný senzor a 18-palcové disky kolies z ľahkých zliatin. V najvyššej výbave Highline nájdete vyspelý multimediálny systém, kožené poťahy sedadiel, 17-palcové kolesá, signalizátor blížiacej sa kolízie, automatické núdzové brzdenie a ďalšie prvky. Novinkou v ponuke je na objednávku do všetkých výbav dodávaný príplatkový multimediálny systém Volkswagen Play. Vyvinuli ho v Brazílii a ovláda sa 10,25-palcovým dotykovým displejom ležiacim uprostred prístrojovej dosky. 

Európsku verziu atraktívneho crossovera predstavia v druhej polovici budúceho roka.