Hyundai 08 2020 i30 online 1140x190px
Thumb volvo fh16 verzus 750 ton 2 Thumb volvo fh16 verzus 750 ton 3 Thumb volvo fh16 verzus 750 ton 2 Thumb volvo fh16 verzus 750 ton 4 Thumb volvo fh16 verzus 750 ton 5 Thumb volvo fh16 verzus 750 ton 6

Volvo FH16 verzus 750 ton

V ďalšom pokračovaní série originálnych filmov o svojich produktoch prezentuje Volvo Trucks neuveriteľný potenciál ťahača Volvo FH16 750, ktorý je vybavený prevodovkou I-Shift s novými plazivými prevodovými stupňami. Za volantom sedí Magnus Samuelsson, najsilnejší muž sveta a sekunduje mu novinár Brian Weatherley, expert na nákladné vozidlá. Za chrbtom majú 750-tonový náklad.

Film „Volvo Trucks vs. 750 ton“:

 

V göteborskom prístave čaká 300-metrov dlhý cestný vlak zostavený z 20 prívesov, ktoré nesú 40 kontajnerov naplnených náhradnými dielcami Volvo. Spolu s ťahačom má súprava hmotnosť 750 ton. Zadanie: Rozbehnúť stojaci „vlak“ a potiahnuť obrí náklad na vzdialenosť 100 metrov.

„Prevodovka I-Shift s plazivými prevodovými stupňami ponúka rozjazdovú trakciu, ktorá je na trhu sériovo vyrábaných nákladných vozidiel jedinečná. Dva nové plazivé stupne umožňujú prepravu skutočne ťažkých nákladov, rozjazd aj v náročnom teréne a veľmi pomalú jazdu rýchlosťou iba 0,5 km/h. Na transport výnimočne ťažkých nákladov sa spravidla používajú špeciálne konštruované vozidlá, ale v našom prípade pôjde o model Volvo FH16 s neupravovaným sériovým pohonným ústrojenstvom,“ vysvetľuje Peter Hardin, produktový manažér pre modely FM a FMX v spoločnosti Volvo Trucks.

Volvo FH16 použité pri teste je vybavené prevodovkou I-Shift s plazivými prevodovými stupňami a najodolnejšími nápravami z bežnej produktovej ponuky Volvo Trucks. Za volant sa posadí Magnus Samuelsson, bývalý držiteľ titulu „Najsilnejší muž sveta“. „Len máločo sa vyrovná pocitu z víťazstva nad výzvami a vlastnými fyzickými limitmi. Vo svojej kariére som už stál pred mnohým ťažkým úlohám, ale táto je z nich doslova najťažšia,“ hovorí Magnus Samuelsson.

Na sedadle spolujazdca bude sedieť Brian Weatherley, skúsený novinár špecializovaný na nákladné vozidlá, ktorý dodáva: „To, že spoločnosť Volvo Trucks vyvinula automatizovanú prevodovku, ktorá zvládne jazdu so súpravou s celkovou hmotnosťou 325 ton, je ohromujúce. Ale zapriahnuť 700 ton za jediný sériovo vyrábaný ťahač je niečo skutočne úžasné. Počas 30-ročnej kariéry novinára, ktorú som venoval truckom, som nič podobné nevidel.“

Technické špecifikácie vozidla

Volvo FH16 s výkonom 750 koní v štandardnej konfigurácii s najodolnejšími nápravami z bežnej ponuky produktov spoločnosti Volvo. Doska pod točnicou bola vystužený, aby vydržala tlak na poháňanú nápravu.

Ako prebiehala skúška

• Pred testom bolo treba spraviť niekoľko bezpečnostných opatrení. Tím technikov dôkladne skontroloval pripojenia medzi 20 prívesmi a starostlivo upravil tlak vzduchu vo všetkých 204 pneumatikách.

• Prívesy viezli celkom 40 kontajnerov, na každom boli naložené dva – jeden na druhom.

• Kvôli dostatočnej adhézii pneumatík boli poháňané nápravy zaťažené 40 tonami.

• Celková hmotnosť ťahača, prívesov a kontajnerov presiahla 750 ton.

• Vozidlo odtiahlo túto gigantickú súpravu na vzdialenosť 100 metrov.

750 ton si môžete predstaviť aj takto:

• 350 automobilov Volvo XC90

• 150 dospelých slonov

• 4 lietadlá Boeing 747

Prevodovka I-Shift s plazivými stupňami – fakty:

• Novú verziu prevodovky I-Shift cielene vyvinuli na dosiahnutie výnimočnej trakcie pri rozjazde a pre jazdu veľmi nízkou rýchlosťou.

• Prevodovka I-Shift s plazivými prevodovými stupňami umožňuje jazdu rýchlosťou 0,5 – 2 km/h a z pokoja sa dokáže rozbehnúť so súpravou s hmotnosťou 325 ton. Medzi sériovo vyrábanými nákladnými vozidlami s automatizovanou prevodovkou ide o jedinečný potenciál.

• Dostupná je s priamym záberom a s rýchlobehom. Obe verzie môžu mať jeden alebo dva plazivé stupne. Možno tiež zvoliť dva ďalšie plazivé stupne pre jazdu vzad.

• Plazivé prevodové stupne sa pridávajú k bežnej prevodovke I-Shift. Kvôli odolnosti voči veľkému zaťaženiu sú niektoré dielce vyrobené z vysokopevných materiálov. Prevodovka je o 12 cm dlhšia než bežná jednotka I-Shift.

• Prevodovka I-Shift s plazivými prevodovými stupňami je dostupná pre modely Volvo FM, Volvo FMX, Volvo FH a Volvo FH16 s 13- a 16-litrovými motormi.