Úžitkové automobily
Kamióny a ťahače, dodávky a ľahké úžitkové automobily. Ani svet profesionálnych vodičov nám nie je ľahostajný.
Volvo FH Electric s dojazdom 600 km
Až 600 km na jedno nabitie dokáže prejsť e-truck Volvo novej generácie. Takýto dlhý dojazd znamená ďalší míľnik v kamiónovej doprave s nulovými emisiami.
Elektrifikácia ťažkých nákladných vozidiel postupuje vpred na celom svete a realitou sa stávajú čoraz dlhšie jazdné dosahy. Na budúci rok Volvo Trucks uvedie na trh novú verziu svojho modelu FH Electric, ktorý bude schopný na jedno nabitie batérií absolvovať až 600 km. To umožní dopravným spoločnostiam nasadiť elektrické nákladné vozidlá na medziregionálnych i dlhších trasách a jazdiť celý pracovný deň bez zastávok kvôli nabíjaniu. Novinka bude uvedená na trh v druhom polroku 2025.
Predĺženie dojazdu na 600 km je možné vďaka novej technológii pohonu Volvo s využitím tzv. „e-axle“ (elektrická zadná náprava), vďaka ktorej sa v podvozku uvoľnil priestor pre podstatne väčšiu kapacitu batérií. K predĺženému dojazdu prispievajú aj efektívnejšie batérie, ale tiež vylepšený systém manažmentu batérií a celková účinnosť pohonnej sústavy.
V súčasnosti má Volvo Trucks vo svojom portfóliu osem modelov s batériovým elektrickým pohonom a je globálnym lídrom v sektore e-truckov strednej a ťažkej triedy. Takýto široký produktový rad umožňuje elektrifikovať mestskú a regionálnu distribúciu, stavebníctvo, odpadové hospodárstvo a čoskoro aj diaľkovú dopravu. Doposiaľ Volvo dodalo zákazníkom vyše 3 800 elektrických nákladných vozidiel v 46 krajinách sveta.
„Dopravný sektor predstavuje sedem percent z globálnych emisií uhlíka. Batériové elektrické nákladné vozidlá sú dôležitými nástrojmi na zníženie uhlíkovej stopy. Okrem environmentálnych výhod, ktoré elektrické nákladné vozidlá prinášajú, ponúkajú vodičom oveľa lepšie pracovné prostredie s výrazne nižšou hladinou hluku a vibrácií,“ hovorí Roger Alm, prezident spoločnosti Volvo Trucks.
Volvo Trucks manažuje prechod k bezfosílnej doprave tak, aby dosiahlo svoj cieľ nulových emisií do roku 2040. Využíva na to tri technologické stratégie– elektrické batérie, elektrické palivové články a spaľovacie motory, ktoré využívajú obnoviteľné palivá ako zelený vodík, bioplyn alebo HVO (hydrogenovaný rastlinný olej).