Hyundai 02 2021 1140x190
Thumb img 2490 Thumb img 4075 Thumb img 2556 Thumb img 4051 Thumb img 4077 Thumb img 4088

Volkswagen Tiguan 2,0 TDI 4Motion: Jazdí pohodlne aj po poľnej ceste

Na Tiguane nenájdete zásadné chyby, ani emócie. Kompaktné SUV medzigeneračne narástlo a šoférovi ponúka lepšiu pozíciu za volantom. Interiér variabilitou pripomína minivan.

Po teste Volkswagenu Tiguan môžeme povedať, že sa zmenil a zároveň zostal rovnaký. Áno, nová je platforma, motory i asistenčné systémy. Lenže základná myšlienka auta sa už roky nemení. Konštruktéri opäť prepašovali do génov kompaktného SUV prvky minivanu. Predtým to bol Golf Plus, dnes je zdrojom nápadov pre praktickú kabínu Tiguanu Golf Sportsvan. Zadnú lavicu môžete posúvať v rozsahu 180 milimetrov, predné sedadlá obsahujú vyklápacie stolčeky, nehovoriac o množstve rôznych odkladacích priestorov roztrúsených po interiéri.

V Tiguane sa výborne sedí. Nepoznáme veľa áut tejto veľkosti, v ktorých je sedenie na zadných sedadlách minimálne rovnako pohodlné ako vpredu. Volkswagen si dal záležať na výške ukotvenia sedákov i na ich veľkosti. Vzadu sa dá doslova rozvaliť, sedáky vytvoria dobrú oporu aj stehnám dlhonohých pasažierov, prípadne si môžete polohovať sklon operadla.

Palubná doska obsahuje prvky známe z iných modelov VW. Výnimkou je okrúhly ovládač jazdných režimov.

Vpredu narazíte na veľmi vysoký a zvislý posed a príjemnejší sklon volantu v porovnaní s predchodcom. Prvý Tiguan, podobne ako Audi Q3 či Škoda Yeti, majú stĺpik riadenia „dodávkovsky“ strmší. Novinka v tomto ohľade pripomína klasické osobné autá. Palubná doska, to je mix známych ovládačov a ukazovateľov, v obale pripomínajúcom Volkswagen Touran. Na rozdiel od neho, Tiguan môže mať aj plne digitálny prístrojový panel (štandard pre verziu Highline) a medzi sedadlami špeciálny kruhový ovládač.

Slúži na zmenu jazdných režimov: Onroad, Offroad, Snow a Offroad Individual. V základnom cestnom móde je medzinápravová spojka Haldex údajne úplne rozopnutá, takže krútiaci moment smeruje výhradne dopredu. V prípade potreby však vie rádovo v milisekundách preniesť časť sily motora dozadu. Terénny a zimný režim menia najmä reakcie elektrických uzávierok na oboch nápravách, naladenie ABS, odozvu motora alebo automatickej prevodovky. Nechýba ani asistent pre zjazd z prudkého kopca.

Sedenie vzadu je pre dvoch pasažierov mimoriadne pohodlné.

Toľko teória. V praxi Tiguan neprekvapil, ani nesklamal. Z ostatných Volkswagenov sme zvyknutí na účinné elektronické uzávierky diferenciálov. Keď dôjde k prekríženiu náprav a dve diagonálne kolesá ostanú visieť vo vzduchu, elektronika ich vie účinne pribrzdiť a preniesť krútiaci moment na zaťažené kolesá. Volkswagen Tiguan zvláda túto „skúšku správnosti pohonu 4x4“ ľahko ako máloktoré kompaktné SUV.

Prekvapenie sa napokon predsa dostavilo. Auto totiž jazdí po nespevnených poľných cestách netradične pohodlne, aj bez príplatkových adaptívnych tlmičov. Dobrý dojem pokazilo akurát jemné buchotanie vychádzajúce od prednej nápravy. Volkswagen konečne dal prednosť komfortu pred honbou za dokonalými jazdnými vlastnosťami. Tiguan nejazdí ako kompaktný hatchback, ale to od neho ani nik nečaká. Zato pohodlie na menej kvalitných cestách príde vždy vhod.

Nechýba ani možnosť sklopiť sedadlo spolujazdca.

Možno keby predná náprava nebola zaťažená naftovým dvojlitrom (110 kW/150 k) a sedemstupňovou prevodovkou DSG, nebolo by ani občasného buchotania. Avšak kombinácia diesel-automat patrí v tejto kategórii medzi najviac žiadané. V prvom momente sa motor zdá byť až slabý, pretože prevodovka ho tlačí do veľmi nízkych otáčok. Navyše, pri akcelerovaní z miesta pomalšie spína spojku v snahe predísť cukaniu. Ak zvolíte športový režim alebo si jednoducho podradíte sami, dočkáte sa odpovede na úrovni 110 kW a 340 Nm. Pravda, Tiguan v tejto konfigurácii už nie je žiadne pierko - váži minimálne 1598 kg.

Napriek hmotnosti a vyššej stavbe sa spotreba nafty držala v rozumných číslach. Na diaľnici 7,2, v meste osem a na okresných cestách 5,7 l/100 km.

Technické parametre
motor 2,0 TDI
zdvihový objem [cm3] 1968
výkon [kW/k] 110/150
pri otáčkach [1/min] 3500-4000
krútiaci moment [Nm] 340
pri otáčkach [1/min] 1750-3000
maximálna rýchlosť [km/h] 200
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 9,3
nameraná spotreba [l/100 km] 5,7-8,2
objem batož. priestoru [l] 615-1665
cena modelu od [€] 31.030
registračný poplatok [€] 397

Kúpiť či nekúpiť?

Nový Volkswagen nemá väčšiu slabinu, azda okrem ceny, ktorá je tradične sebavedomá. Mne v ňom chýba iskra, štipka emócií. Hoci uznávam, že pri výbere SUV rozhoduje skôr praktická stránka v