299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb crash test caravan adac Thumb crash test karavan vysledky Thumb crash test adac

VIDEO: Crash test karavanu ukazuje veľkú slabinu obytných áut

Dovolenkovať v spoločnosti obytného auta alebo karavanu má svoje čaro. "Dom na kolesách" je perfektným dopravným prostriedkom na spoznávanie kútov sveta. Obytné autá však majú bezpečnostnú slabinu. Pri dopravných nehodách poskytujú posádke menej bezpečnosti, ako by ste čakali. Na nebezpečenstvo upozornil nedávno ADAC, v minulosti aj iné organizácie.

Článok nemá za úlohu odradiť od používania, resp. požičania si karavanu pre potreby výletov alebo rodinnej dovolenky. Ja sám považujem karavany za veľmi príjemnú formu cestovania a spoznávania krás Slovenska a zahraničia. V podstate si so sebou veziete kompaktný dom na kolesách. Je však dobré vedieť, aké úskalia a nástrahy skrýva konštrukcia obytných áut a na čo si dávať väčší pozor.

Odporúčame tiež:

Crash test dodávky s nákladom 770 kg ukazuje hrozivé následky

ADAC upozorňuje na nedostatočnú pasívnu bezpečnosť crash testom karavanu a osobného auta. Karavan na báze Fiatu Ducato poslali v s čiastočným čelným prekrytím proti Citroenu C5 predchádzajúcej generácie. Fiat vážil 3500 kg, Citroen 1700 kg. Autá sa zrazili v rýchlosti 56 km/h. Okrem figurín sa vo vozidlách nachádzal aj náklad v podobe batožiny. Karavan viezol na palube tiež kompletné vybavenie vrátane skleneného kuchynského riadu...

Crash test karavanu a osobného auta dopadol hrozivo

Zrážka v relatívne nízkej rýchlosti by sa pre obe vozidlá a ich pasažierov skončila zle. V prípade osobného Citroenu bola zdeformovaná a porušená bezpečnostná klietka, dvere sa po náraze dali otvoriť len špeciálnou technikou. Vodič by utrpel veľmi vážne poranenia hlavy, hrudníka a nôh. Je však logické, že Citroen C5, ktorý v dobových testoch Euro NCAP dostal 5 hviezdičiek, bude na tom po zrážke s dvojnásobne ťažkým Fiatom horšie.

Prekvapivo zle si však viedlo aj obytné vozidlo. Predná časť karavanu zjavne nemá dostatočne dimenzovanú bezpečnostnú štruktúru, aby pohltila energiu nárazu. Došlo k výraznému porušeniu bezpečnostnej klietky posádky. Pri náraze ostalo predné koleso zakliesnené a zaútočilo na spodné partie vodiča, ktorému by spôsobilo vážne zranenie nôh. Vodičové dvere ostali zaseknuté a otvoriť sa ich podarilo len so špeciálnou technikou. Bočné posuvné dvere sa nepodarilo otvoriť. 

Vážne zranenia by postihli dokonca aj pasažierov v druhom rade sedadiel. Figuríny zaznamenali veľké sily pôsobiace v oblasti hlavy dieťaťa v detskej sedačke a ďalšieho spolujazdca. Dospelý by sa navyše zranil aj v spodnej časti trupu, a to výrazne. 

Na pasažierov karavanu by okrem skolabovanej bezpečnostnej štruktúry karosérie "zaútočili" aj predmety interiéru a výbavy. Drevené dosky, tvoriace obytnú nadstavbu sa uvoľnili do priestoru, kde sedí posádka obytného auta. Modul s kuchynským riadom sa uvoľnil a do priestoru vymrštil konštrukciu a rozbité sklenené poháre.

Priestor pre zlepšenie

Výsledky crash testu budú pre mnohých prekvapivé. Pre zmiernenie rizika zranení ADAC odporúča dôkladné upevnenie predmetov v obytnej časti karavanu alebo používanie plastového kuchynského riadu. Rozpadnutá drevená štruktúra "nábytku" však ide na vrub výrobcom karavanov, ktorý by mali zlepšiť konštrukciu s ohľadom na pasívnu bezpečnosť. A najmä, zapracovať na skelete takto prerobených dodávok. odporúčané sú tiež bezpečnostné asistenčné systémy, adaptívny tempomat, udržiavanie v jazdnom pruhu alebo autonómne brzdenie, ktoré znižujú riziko nárazu.

Odporúčame:

Najbezpečnejšie autá pre rok 2020 podľa IIHS: Šampión je z Japonska

Toto sú najbezpečnejšie autá r. 2019 podľa Euro NCAP

Je mrzuté, že v dnešnej dobe všadeprítomnej bezpečnosti, ktorá na nás "útočí" z každého marketingového materiálu, sú karavany pri zrážke s ľahším, osobným autom veľkým bezpečnostným rizikom. Oceňujem, že organizácie začali na toto riziko upozorňovať. Pamätáte si na prvé testy Euro NCAP z roku 1997? Konštrukcia mnohých áut sa doslova rozpadávala, o 10 rokov neskôr už väčšina modelov dosahovala 4 - 5 hviezd v modifikovaných, sprísnených testoch. Snáď upozornenie na problematiku pomôže aj k vyššej bezpečnosti karavanov.

Na zlú pasívnu bezpečnosť v minulosti upozornila švédska organizácia Trafikverket, ktorá uskutočnila klasický crash test s čiastočným prekrytím prednej časti a deformovateľnou bariérou, teda obdoba Euro NCAP testov a osobných vozidiel. Výsledku boli hrozivé... Pozrite si video.