Crash test dodávky s nákladom 770 kg ukazuje hrozivé následky

Švajčiarska organizácia Dynamic Test Center prišla s neštandardným nárazovým testom. Crash test dodávky s nákladom 770 kg betónových odliatkov ukazuje potenciálnu smrtonosnú pascu, a to pri rýchlosti "len" 50 km/h.

Okrem štandardných crash testov sa mnohé organizácie venujú aj tým menej štandardným. To však neznamená, že nemajú zmysel. Práve naopak, častokrát vychádzajú "zo života". Jedným z nich je aj tento pokusný náraz, ktorý simuloval nehodu v rýchlosti 50 km/h do pevnej prekážky celou prednou časťou staršieho vanu Mercedes-Benz Vito. Samotné Vito by nehodu očividne zvládlo, trójsky kôň sa však nachádzal v priestore pre posádku.

Odporúčame:

Najbezpečnejšie autá pre rok 2020 podľa IIHS: Šampión je z Japonska

Toto sú najbezpečnejšie autá r. 2019 podľa Euro NCAP

Na palete sa v interiéri viezlo 770 kg betónových tvárnic, ktoré od priestoru vodiča a spolujazdca neoddeľovala priečka ako v nákladných verziách dodávky. Aj keď bola paleta s nákladom fixovaná pásmi, pri nehode sa kusy betónu uvoľnili a zozadu zaútočili na posádku vpredu, dokonca atakovali stenu, do ktorej Vito narazilo. Je veľmi pravdepodobné, že vodič by už pri náraze v rýchlosti 50 km/h neprežil... Pozrite si video, z ktorého mrazí.


Mnohí by mohli namietať, že konkrétne Vito nemalo deliacu stenu, ktorá oddeľuje náklad od posádky. To nemení nič na fakte, že ľudia si pomáhajú ako môžu, a na podobné "kusy" používajú aj staršie osobné verzie dodávok s vymontovanými sedadlami. Ak má niekto staršieho dodávkového pracanta v osobnej verzii a potrebuje previesť objemný a ťažký náklad, nie je nič ľahšie ako vymontovať zadné rady sedačiek a využiť veľkorysý priestor. Dodnes je to bežnou praxou.

Z hľadiska nebezpečenstva nemusí ísť nutne o 770 kg paletu betónu. Stačia aj menšie, ľahšie predmety, ktoré v prípade nárazu vystrelia dopredu ako projektil. Napr. nesprávne prevážaná lyžiarska výbava v osobnom aute... Odporúčam priložené videá.