Viac ako facelift: Toyota vylepšila Yaris za 90 miliónov eur
Malá Toyota prešla omnoho výraznejšou omladzovacou kúrou než sa na prvý pohľad zdá.
Škoda svojho času prezentovala modernizovaný Favorit so slovami, že konštruktéri na ňom urobili 548 zmien. Toyota aktuálne vyrukovala s podobnou marketingovou kampaňou. Yaris údajne dostal viac ako 900 nových dielov. Aby toho nebolo málo, Japonci pridali ešte jedno číslo: do omladzovacej kúry malého hatchbacku vraj investovali až 90 miliónov eur.
Sú to neuveriteľné čísla, zvlášť ak sa na Toyotu Yaris pozriete zvonka. Má nové nárazníky, prepracované predné aj zadné svetlá, inú masku chladiča alebo lišty na bočných dverách. Plus nové zliatinové disky kolies a paletu lakov karosérie rozšírili dva nové odtiene. Vnútri nájdeme krajší prístrojový panel so 4,2-palcovým displejom palubného počítača, trochu preorganizovanú stredovú konzolu, kvalitnejšie materiály a nové vzory čalúnenia sedadiel.
Toyota avizuje päť výbavových stupňov. Už základný ponúkne niekoľko asistenčných systémov, medzi ktoré patrí autonómne núdzové brzdenie, výstraha pred neúmyselným opustením jazdného pruhu alebo automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel.
Najvyhľadávanejší má byť druhý stupeň výbavy, pracovne nazvaný "Mid". Nájdeme v ňom lakované spätné zrkadlá aj kľučky dverí, niekoľko chrómovaných ozdôb, kožou čalúnený veniec volantu, mäkčené plasty a veľký displej palubného počítača.
Stupeň Mid+ pridá 15-palcové zliatinové disky, čierne lesklé doplnky v kabíne, predné hmlovky, ale aj špecifickú lesklú masku chladiča. Potom je tu stupeň Bi-tone, charakteristický najmä dvojfarebným lakovaním karosérie a najvyšší Chic, určený hlavne nežnejšiemu pohlaviu. Vyšperkovaný Yaris obsahuje veľa čiernych lesklých a chrómovaných detailov, má polokožené čalúnenie sedadiel a v hybridnej verzii aj 16-palcové zliatinové kolesá.
Na investíciu vo výške 90 miliónov eur je to však stále málo. Aby sme objavili najzásadnejšie úpravy, musíme zamieriť pod povrch auta. Konštruktéri si totiž dali extrémne záležať na lepšom odhlučnení interiéru a potlačení nežiadúcich vibrácií. Menilo sa kompletné uloženie motora, ďalej poloosi, pomocný rám prednej nápravy a výfukový trakt doplnil ďalší tlmič.
Modernizovaný Yaris má jazdiť pohodlnejšie a zároveň zábavnejšie. Toyota sľubuje ostrejšie reakcie na pokyny volantom vďaka prepracovanej prednej náprave a prekalibrovanému elektrickému posilňovaču riadenia.
O asistenčných systémoch už bola reč. Väčšina z nich patrí do základnej výbavy. Pre drahšie verzie je určený systém rozpoznávania dopravných značiek súvisiacich s maximálnou povolenou rýchlosťou a zákazom predbiehania. Okrem toho, bezpečnostné pásy na zadných sedadlách sú štandardne vybavené predpínačmi. Nové opierky hlavy na všetkých sedadlách účinnejšie ochránia krčnú chrbticu v prípade, ak do Yarisa zozadu narazí iné auto. Medzi "neviditeľné" zmeny patrí nový tvar hlavových airbagov.
Veľkú časť investície do modernizácie zhltol úplne nový motor. Atmosférický benzínový štvorvalec s objemom 1,5 litra ide proti prúdu zvanému downsizing, pretože v ponuke nahrádza doterajší 1,33-litrový agregát.
Novinka sa môže pochváliť nižším trením, účinnejšie recirkuluje výfukové plyny a má prepracovaný systém variabilného časovania ventilov. Podobne ako Mazda, aj Toyota sa vybrala cestou vysokého stupňa kompresie 13,5. Tepelná účinnosť motora dosahuje solídnu hodnotu 38,5 percenta.
Zásluhou vylepšeného časovania ventilov je nový motor pri nízkej a strednej záťaži schopný pracovať v takzvanom Atkinsonovom cykle. Pri nízkom zaťažení ostávajú nasávacie ventily otvorené aj na začiatku kompresného zdvihu. Časť vzduchu sa tým pádom vráti do sacieho potrubia a piest spotrebuje pri zdvihu menej energie. Spotreba paliva má byť v konečnom dôsledku nižšia.
Konkrétny apetít zatiaľ výrobca nezverejnil. Poznáme však výkon nového motora 82 kW (111 k) a najvyšší krútiaci moment 136 Nm vrcholí pri 4400 otáčkach za minútu. Šofér môže rátať s lepšou dynamikou, keďže Yaris 1,5 akceleruje z pokoja na stovku za 11 sekúnd, čo je o 0,8 sekundy rýchlejšie v porovnaní s predchodcom.
Zlepšilo sa aj pružné zrýchlenie z 80-120 km/h na piaty prevodový stupeň (17,6 vs 18,8 sekundy).
V ponuke motorov zostane základný litrový benzínový trojvalec aj hybrid, známy z aktuálnej Toyoty Yaris. Absolútnym vrcholom bude športový variant, inšpirovaný súťažným špeciálom Toyota Yaris WRC.