Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
V Európe je nedostatok nafty a prebytok benzínu
S Rastislavom Trecákom zo spoločnosti Unipetrol sme nahliadli do zákulisia vývoja, výroby a “ladenia” palív pre osobné automobily. Nevynechali sme ani tému budúcnosti nafty a naftových motorov, ktorá v poslednej dobe hlasno rezonuje v médiách.
Ako vzniká palivo? Vyrába sa v rafinérii z ropy. Základné druhy sú benzín a nafta. Benzín sa oddeľuje v ľahších frakciách, je to ľahšie palivo, ekologickejšie. Nafta vzniká z ťažších ropných frakcií.
Akú úlohu zohráva aditívum?
Každé aditívum vylepšuje konkrétne vlastnosti. Napríklad ak treba zvýšiť cetánové číslo pri nafte, čo pomáha k lepšiemu štartovaniu. Je to taký vylepšovač paliva. Upravuje vlastnosti, aj v súvislosti s požiadavkami nových motorov. Je to chemická zlúčenina, obyčajne tiež vyrábaná z ropy.
Pre koho sú určené bežné palivá bez aditív?
Bez aditív sa palivá prakticky už nevyrábajú. Aj bežné palivá ich trochu obsahujú. Sú však aj palivá, kde sa ich dá viac a my ich nazývame aditivované palivá. Existujú aj prémiové palivá, ale tie sú už o dosť drahšie, ako palivá bežné alebo aditivované. U aditivovaných palív sa efekt aditív prejaví skôr ako u bežných palív, napríklad pri čistení palivovej sústavy. To je najčastejšie vylepšovaná vlastnosť. Alebo sa zlepšuje štartovanie naftových motorov v chladnom počasí.
Čo máme tankovať, aby sme motor udržali v kondícii?
Ideálny stav by bol, stále tankovať iba prémiové palivo. Ale ako som už spomínal, je oveľa drahšie, ako obyčajné. Preto sa naša spoločnosť snaží ponúkať aditivované palivá za cenu porovnateľnú s bežnými palivami. Účinnosť aditíva sa prejaví určite rýchlejšie ako u bežného paliva.
Akú úlohu má v palivách biozložka? A načo tam je?
Hlavným účelom biozložky bolo urobiť klasické fosílne palivo viac priateľské prírode, teda biozložka vznikla kvôli enviromentálnym dôvodom. Biozložka pre benzín je hlavne bioethanol a biozložkou pre naftu je methyl ester mastných kyselín, ktorý sa vyrába z rastlinných olejov. Biozložka môže niekedy dokonca vylepšiť niektoré vlastnosti klasických palív, samozrejme však obvykle býva problematickým prvkom, najmä v nafte. Napríklad sa na ňu viaže voda. Preto ju neustále vylepšujeme, aby keď na jeseň odstavíte auto, tak na jar by ste s ním mohli odísť. Aj to je úloha nových aditív, spojiť biozložku s naftou tak, aby nenastali problémy. Stále sa to vylepšuje, ale nie je to ideálne. Jeden z argumentov je, že biozložka má pri spaľovaní nižšie emisie skleníkového plynu CO2, preto je u nás v každom litri. Cieľ EU je v roku 2020 dodávať až 10 percent biozložky v doprave. To znamená, že obsah biozložky bude rásť aj v klasických palivách. V najbližšej dobe nás asi neminie uvedenie benzínu E10 s 10% podielom bioethanolu. Teraz ho tam je 5%. Problém by mohli mať staré motory, ktoré s tým nepočítali. V nafte je 7 percent biozložky prvej generácie, ale aj v jej prípade sa počíta s desiatimi percentami biozložky, pričom zvyšné 3% by mala byť biozložka tzv. 2. generácie. Čaká nás určite ešte ďalší vývoj aditív, pretože vyšší podiel biozložky komplikuje aj uskladňovanie palív.
Aký to bude mať vplyv na motor?
Energetická hodnota biozložky je nižšia, znamená to, že výkon bude nižší. Vyvíjajú sa stále nové aditíva, ktoré to majú zlepšiť a dorovnať kvalitu biodiesla ku klasickej nafte. Výsledkom bude, že palivo bude samozrejme preto drahšie.
Čo určuje ceny palív?
V Európe sa ceny odvíjajú od cien v oblasti ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antverpy) Cena sa určuje každý deň. K tomu sa pripočítajú logistické náklady, teda, koľko by stálo, ak dovezieme palivo na Slovensko. Teda čím ďalej od Rotterdamu, tým sú náklady vyššie. Potom príde spotrebná daň, a na to poplatok za úschovu štátnych hmotných rezerv, ktorý máme asi najvyšší v Európe. Súkromník, ktorý predáva palivo bez marketingu a chce prežiť, musí zaujať cenou. Ceny palív však môže tlačiť dolu konkurenčný tlak.
Odkiaľ berie palivo Unipetrol/ Orlen Group?
Máme tri rafinérie. Najväčšia je v Poľsku v Plocku, dve sú v Čechách v Kralupoch nad Vltavou a v Litvínove. Ropa je z Ruska, (ropovod Družba sa končí v Litvínove), alebo z Blízkeho východu, ktorá prichádza cez prístav v Taliansku a ropovodom cez Nemecko až do Kralúp. Unipetrol má v rafinériách vlastný vývoj i výskum palív. V Českej republike dodávame palivá na trh veľkoobchodným spôsobom a prostredníctvom maloobchodnej siete čerpacích staníc BENZINA. Na Slovensku máme veľkoobchod a partnerské čerpacie stanice, ktoré sa snažíme podporiť našou značkou Unipetrol. Dodávame palivá veľkoobchodným spôsobom, napríklad pre sieť čerpacích staníc TESCO. Celkový počet čerpacích staníc, kam dodávame naše palivá je určite viac ako 100. Unipetrol Slovensko sa tiež začiatkom roku 2016 spojil s Mogulom, snažíme sa tak podporiť našu historicky známu značku mazív Mogul a opäť ju viac zviditeľniť.
Ako sa vy ako výrobca pozeráte na súčasný trend preferovania benzínových motorov, aj v rámci centier veľkomiest a klesajúci záujem o naftové autá?
Základným problémom je, že v Európe je nedostatok nafty. Zatiaľ čo benzínu je prebytok a preto sa vyváža do Ameriky. Z ekonomických a enviromentálnych dôvodov sa teda v súčasnosti vytvára určitý tlak na uprednostňovanie benzínov proti motorovej nafte, ktorá ako dobre vieme má aj vyššie emisie než benzín. A ako som už spomenul, keďže máme v Európe prebytky benzínu a málo nafty, nebudeme predsa importovať naftu a exportovať benzín. Je lepšie vybalancovať spotrebu nafty a benzínov priamo v Európe, a to sa teraz deje.