Continental couple 05 2020 1140x190

Už žiaden zápach z klimatizácie. Hyundai rieši odveký problém

Trápi vás zápach z výduchov klimatizácie? Hyundai si na problém posvietil a prináša jednoduché, no veľmi praktické riešenie, ktoré zabráni množeniu baktérii a rastu plesní vo výparníku. Zároveň klimatizáciu zlepšujú ďalšie technológie, a to multi-air režim a indikátor jemného prachu.

Hyundai predstavuje nové technológie, ktoré majú prispieť k zlepšeniu kvality vzduchu vo vozidlách a vytvoreniu príjemnejšieho vnútorného prostredia. Tri nové technológie klimatizácie - „After-Blow“, „Multi-Air Mode“ a „Fine Dust Indicator“ majú prispieť k väčšej pohode na palube a zároveň chránia naše zdravie. Najviac si budú motoristi pochvaľovať prvú technólógiu, ktorá zabráni vzniku plesní a množeniu baktérii. Tie sú zdrojom nepríjemného zápachu z výduchov klimatizácie, s ktorým sa už stretol snáď každý. Technológie sa spočiatku predstavia vo vybraných modeloch vozidiel v Kórei a v budúcnosti sa objavia vo vozidlách značiek Hyundai, Kia a Genesis.

Odporúčame:

Pri akých otáčkach zapínať klimatizáciu aby ste si neodpálili kompresor?

Technológia After-blow

Poznáte to, v lete beží klíma naplno a na odporúčanie vypínať klimatizáciu aspoň 5 minút pred jazdou mnoho motoristov zabúda. Dôvod odporúčania je aspoň ako také vysušenie výparníka klimatizácie kvôli obmedzeniu tvorby plesní a množeniu baktérii. Tie majú následne "schopnosť" zaútočiť na čuchové bunky zápachom, a to najmä po opätovnom zapnutí klimatizácie. Zároveň to neblaho vplýva na zdravie človeka. Ak problém prerastie do veľkých rozmerov, nasleduje rad riešení v podobe čistiacich sprejov, dezinfekcie ozónom a dokonca až mechanickým čistením zaplesneného výparníka klimatizácie. 

Hyundai ukazuje riešenie. Funkcia „After-Blow“ vysušuje kondenzát vo výparníku a potláča rast plesní a množenie baktérii v klimatizačnom systéme, ktorý spôsobuje zápach. Po vypnutí motora sa kondenzát z výparníka prirodzene vypustí asi do 30 minút. Na 10 minút sa však aktivuje funkcia „After-Blow“, ktorá vysuší výparník a zvyšok kondenzátu. Klimatizačný systém zároveň automaticky umožní prívod vonkajšieho vzduchu, čím zabráni hromadeniu vlhkosti.

Odporúčame:

Ako schladiť interiér auta čo najrýchlejšie?

Táto technológia využíva inteligentný senzor batérie (IBS) na monitorovanie batérie a vypne sa, keď je stav batérie nízky, vďaka čomu zabráni je vybitiu. Deaktivuje sa aj vtedy, keď sa klimatizačný systém určitý čas nepoužíva alebo keď je vonkajšia teplota nízka.

Multi-Air režim

Režim „Multi-Air“ používa na vetranie a ohrievanie vzduchu viac vetracích výduchov a vytvára tak príjemnejšie vnútorné prostredie s jemným prúdením vzduchu. Keď je tento režim aktivovaný, vzduch sa okrem normálnych vetracích otvorov rozptyľuje do viacerých novo pridaných vzduchových otvorov na sedadlách vodiča a spolujazdca. Celková sila vetrania zostáva rovnaká, ale rozptyl znižuje priamy kontakt posádky so vzduchom a zjemňuje jeho prúdenie. Tento režim je možné zapnúť a vypnúť podľa preferencie vodiča.

Indikátor jemného prachu

„Indikátor jemného prachu“ meria vzduch vo vozidle v reálnom čase a poskytuje digitalizované informácie, čo vodičovi umožňuje lepšie spravovať kvalitu vzduchu vo vozidle. Ukazovateľ zobrazuje koncentráciu a úroveň znečistenia ultrajemnými časticami (PM 2,5) vo vozidle pomocou celých čísel a farieb pre lepšiu viditeľnosť: modrá pre 0 až 15 μg / m3, zelená pre 16 až 35 μg / m3, oranžová pre 36 až 75 μg / m3 a červená na 76 μg / m3 alebo viac.

Ak hladina jemných častíc presiahne 36 μg / m3, keď je funkcia aktívna, spustí sa režim čistenia vzduchu vo vozidle. Systém čistenia vzduchu automaticky nastaví objem vzduchu medzi 3 a 8, prepne sa do režimu recirkulácie a aktivuje systém klimatizácie na zníženie vnútornej vlhkosti. Ak sa vzduch v režime čistenia nezlepší, systém vodiča upozorní, aby vymenil filtre klimatizácie alebo vyčistil znečistené sedadlá a rohože.