Honda 06 2020 1140x190 jazz

Ako schladiť interiér auta čo najrýchlejšie?

Teplé dni a horúčavy dorazili v plnej sile. Jednou z vecí, ktoré znepríjemňujú pobyt na palube auta, je práve vyhriaty interiér. Klimatizácia je riešením, jej správnym nastavením dokážete vychladiť auto a taktiež si neprivodiť zdravotné komplikácie. Ako schladiť interiér auta čo najrýchlejšie? Netreba zabúdať na otvorené okná a prevenciu. Tiež si prečítajte, ako sa starať o klimatizáciu z technického hľadiska, aby fungovala spoľahlivo.

Základom a prevenciou je nepustiť do interiéru slnečné lúče, ktoré by ho nadmerne rozpálili. Ak máte tu možnosť, parkujte v tieni alebo v podzemnej garáži. Nie vždy sa to dá, no zabezpečíte tým oveľa nižšiu teplotu interiéru, aj keby ste stáli len niekoľko desiatok minút. Pomôžete tiež klimatizácii, ktorá bude mať následne menej "práce" so schladením interiéru auta. Ak parkujete vo vlastnom dvore alebo vyhodnotíte, že aj na verejnom parkovisku bude jemné pootvorenie okien bezpečné, využite to. Jemný prievan vytiahne väčšiu porciu teplého vzduchu a opäť budete nastupovať do chladnejšieho interiéru. Tesne pred jazdou môžete napríklad otvoriť všetky štyri okná naplno. Už niektoré staršie autá s diaľkovým zamykaním mali zaujímavú funkciu. Podržaním tlačidla odomykania stiahnete všetky štyri okná na diaľku bez toho, aby ste museli do auta nastúpiť. Stačí minúta s otvorenými oknami, a v interiéri je hneď príjemnejšie. A ozaj, vedeli ste, že tepelný komfort na palube začína už výberom laku auta? Čierne auto sa zohrieva oveľa viac, ako strieborné alebo biele.

Správne nastavená klíma, ale aj okná

Ďalším krokom je správne používanie a nastavenie klimatizácie. Po vyštartovaní skúste na niekoľko desiatok sekúnd nechať otvorené okná, a to aj tie zadné, cez ktoré uniká horúci vzduch lepšie. V nízkych rýchlostiach prievan nevadí a zbavíte sa nadbytočného tepla v interiéri auta. Následne zapnite klimatizáciu a zatvorte okná. Ak máte manuálnu klímu, pre čo najlepšie vychladenie nastavte najnižšiu teplotu a vetrák naplno. Na chvíľu môžete nechať pootvorené zadné okná, cez ktoré chladný vzduch vytlačí teplý vzduch von. Zavrite okná a nastavte si teplotu, aká vám je príjemná. Na rady, že vnútorná teplota má byť o max. 5 - 7° C nižšia ako vonkajšia, sa nedá spoliehať. Predsa keď je von 35° C, nenastavíte klímu na 29° C... Optimálna teplota vnútri auta je 21 - 23 °C. Výduchy vzduchu si tiež nastavte tak, aby na vás priamo a silne nefúkalo. Treba si dať pozor hlavne na kĺby a tvár, môžete si privodiť prechladenie ale aj zapálené nervy, čo je veľmi nebezpečné. 

Automatická klimatizácia spraví väčšinu za vás

Ak máte automatickú klimatizáciu, tu si nastavte požadovanú teplotu a všetko nechajte na múdrej elektronike. Ovplyvniť môžete okrem teploty opäť prúdenie vzduchu cez vetráky. Platí to isté ako pri manuálnej klíme, pozor na kĺby a priame fúkanie chladného vzduchu. Doporučujem nastaviť smerovanie vzduchu vetrákmi hore na čelné sklo a na predné bočné okná tak, aby vám nefúkalo na ramená. Dobrou radou je tiež niekoľko minút pred vystúpením vypnúť klímu, používať len vetranie/kúrenie a nastaviť ho na najnižšiu teplotu. Jednak sa vaše telo zmene teplôt postupne prispôsobí a nehrozí teplotný šok a tiež obmedzíte tvorbu plesní a baktérii, keďže vyparník klímy sa stihne aspoň čiastočne vysušiť.

Máte aj vy niekoľko tipov na to, ako schladiť interiér auta čo najrýchlejšie? Podeľte sa s nami v komentároch.