Unikátna Škoda Rapid R/H dosahovala rýchlosť 260 km/h. Po renovácii opäť ožila
Pretekárska škodovka sa ešte za čias socializmu preháňala po legendárnej Severnej slučke okruhu Nürburgring. V júni ju znova predstavia verejnosti.
Podujatie Legendy v susednom Česku má ambíciu napodobniť slávny goodwoodsky Festival rýchlosti. Cieľom organizátorov je, ukázať divákom unikátne autá v prirodzenom prostredí a v pohybe. Teda nie iba ako statické muzeálne exponáty.
Druhý ročník Legiend sa uskutoční 13. a 14. júna, v pražských Bohniciach. Organizátori avizujú 750 automobilov, 350 motocyklov a tiež hviezdy motoristického športu.
Práve na Legendách absolvuje oficiálnu premiéru zrenovovaná Škoda Rapid 130 R/H, úspešný okruhový špeciál, o ktorom sa v minulosti veľa nepísalo. Auto totiž pretekalo v Nemecku, ale na jeho vzniku majú veľký podiel aj českí konštruktéri.
S myšlienkou okruhového Rapidu prišiel Willi Obermann, vtedy najväčší predajca škodoviek v NSR, koncom osemdesiatych rokov minulého storočia. Nízke kupé, upravené podľa predpisov niekdajšej skupiny H, vzniklo vďaka spolupráci priamo s automobilkou AZNP Mladá Boleslav.
Kvôli špeciálu dokonca museli pozastaviť sériovú výrobu, aby z linky mohla zísť prototypová odľahčená karoséria, zhotovená z tenších plechov. K nej patria aerodynamické doplnky, vyrobené z plastu. Súčasťou mohutného zadného spojlera je olejový chladič.
Vzadu uložený atmosférický štvorvalec s objemom 1,3 litra má konštrukčne blízko k motorom, montovaným do súťažných vozidiel Škoda 130 L/R skupiny B.
Disponuje osemkanálovou hlavou a päťkrát uloženým kľukovým hriadeľom. Výkon 101 kW (137 k) dosahuje pri 8000 otáčkach za minútu. Krútiaci moment vrcholí hodnotou 138 Nm pri 5500 1/min. Motor bol osvedčený a spoľahlivý. Počas celých vytrvalostných pretekov vraj spotreboval iba jediný liter oleja.
Hmotnosť okruhového špeciálu sa technikom podarilo znížiť na spodnú hranicu vtedajších technických predpisov - 675 kilogramov. Práve vďaka nej bolo maloobjemové kupé schopné akcelerovať z pokoja na stovku za sedem sekúnd a dosiahnuť maximálnu rýchlosť až 260 km/h.
Prototyp absolvoval niekoľko skúšobných štartov na vytrvalostných pretekoch. Vrcholom bol boj o prvé miesto v objemovej triede do 1300 cm3 na legendárnom Nürburgringu. Za volantom Škody Rapid 130 R/H sa Willi Obermann striedal s Čechmi Petrom Samohýlom a Svatoplukom Kvaizarom. Napokon poškodené zavesenie kolesa ich odsunulo z prvej na druhú priečku.
Sláva Rapidu tým skončila, lebo o rok neskôr (1989) bola trieda H po niekoľkých vážnych haváriách zakázaná. Auto upadlo do zabudnutia, kým ho neobjavili nadšenci a nezrenovovali do pôvodnej podoby.