299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb 3r Thumb 1r Thumb 2r Thumb 4r Thumb 5r Thumb 6r 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb 7r

Ultralacný Renault sa priblížil k Európe, je bezpečnejší

Renault Kwid dostal pevnejšiu karosériu a výbavu, na akú sme zvyknutí v Európe. Stúpla tak bezpečnosť auta, ale aj jeho cena. 

Miniatúrny crossover Renault Kwid s cenou v prepočte od 3700 eur už druhý rok valcuje indický trh. Dĺžkou 3680 milimetrov patrí medzi najväčšie miniautá. Hoci na šírku meria iba 1580 milimetrov, Renault v reklame avizuje jeden z najpriestrannejších interiérov v triede.

Úspech podporuje sympatický dizajn. Nechýba vyššia svetlá výška, ani populárne plastové lemy blatníkov.

Vadou na kráse malého bestselleru je bezpečnosť. Všetky tri crash testy pripravené organizáciou Global NCAP dopadli rovnakým výsledkom: 0 hviezdičiek.

Global NCAP je obdobou európskeho inštitútu Euro NCAP, zameriava sa však na vozidlá z rozvojových trhov.

Renault Kwid absolvoval zjednodušený test, ktorý zahŕňal iba čelný náraz v rýchlosti 64 km/h. Pohorela verzia bez airbagu šoféra aj s airbagom.

Renault si sypal popol na hlavu a automobil dodatočne spevnil. Ako odhalili hodnotiaci komisári v treťom crash teste, pevnejší je iba predný stĺpik na strane šoféra, spolujazdcov zostal rovnako krehký ako predtým.

Slabá úroveň bezpečnosti predstavuje hlavný dôvod, prečo vedenie automobilky Renault nekomentovalo možnosť predaja malého crossoveru v Európe, pod značkou Dacia. Napriek tomu sa zo zákulisia stále ozývali hlasy, že Kwid na starý kontinent predsa len príde.

Teraz mu svitla nádej. Renault totiž na autosalóne v argentínskom Buenos Aires predstaví vylepšený model Kwid. Názov aj tvary karosérie zodpovedajú indickej verzii, vnútri je to však kompletne prepracované auto. Má výrazne upravený skelet karosérie s vyšším podielom vysokopevnostnej ocele, štyri airbagy v základnej výbave, úchyty Isofix pre detskú sedačku a kvalitnejší interiér.

Veľa o vylepšeniach hovorí pohotovostná hmotnosť - zatiaľ čo indický Kwid váži 700 kilogramov, juhoamerický 840.

Po stránke bezpečnosti sa má Renault zaradiť k ostatným miniautám. Ako sa však zmeny prejavili na cene? Je viac ako dvojnásobná. V Brazílii začína v prepočte od čiastky 8200 eur.

Treba však dodať, že autá sú v Brazílii všeobecne drahšie než u nás. Napríklad Sandero tam výjde na 10 500 eur, zatiaľ čo na Slovensku ho predávajú od 6790 eur.

Na pohon Renaultu Kwid slúži atmosférický benzínový trojvalec 1,0 SCe (58 kW/79 k), spriahnutý s päťstupňovou manuálnou alebo robotizovanou prevodovkou Easy-R. V Indii je dostupný aj o dva deci menší trojvalec.