Mb v class nova  trieda v programatic learn 1140x190 sk
Thumb mb tyrkysov  celok auta Thumb mb tyrkysov 3 Thumb mb tyrkysov 2 Thumb mb tyrkysov 1 Thumb mb tyrkysov 4 Thumb mb tyrkysov 5

Tyrkysové svetlá pre Mercedes

Úrady amerických štátov Kalifornia a Nevada povolili automobilke Mercedes-Benz používať na ich teritóriu autá s tyrkysovými obrysovými svetlami. Budú vyhradené výlučne pre jej autonómne modely.

Konkrétne pôjde o vlajkovú loď S-triedy a jej rýdzo elektrickú verziu EQS. Tie budú mať vo výbave systém Drive Pilot, ktorý je jediným certifikovaným autopilotom úrovne SAE 3. Jazdu v nich bez rúk na volante si teda budú môcť užiť ich majitelia okrem Nemecka aj v Amerike. Ich tyrkysové svetlá budú súčasťou predných a zadných svetiel aj vonkajších spätných zrkadiel. Vďaka nim budú ostatní účastníci premávky vedieť kedy vozidlo riadi vodič a kedy sa pohybuje samé, teda bez jeho zásahu.

Tyrkysová farba spĺňa dve najdôležitejšie kritériá, ktoré prispeli k jej výberu. Prvým je viditeľnosť, ktorá umožňuje spoľahlivé a rýchle rozpoznanie ostatnými účastníkmi cestnej premávky. Tyrkysová farba je okrem toho jasne odlíšiteľná od existujúcich druhov osvetlenia vozidiel aj od dopravnej signalizácie, napríklad od semaforov alebo núdzového osvetlenia. To môže výrazne znížiť riziko zámeny. Štúdie tiež ukázali, že tyrkysová je optimálna farba na automatizované jazdenie. Vzhľadom na fyziologické aj psychologické faktory dosiahla vyššie hodnoty ako iné farby. Navyše aj v norme SAE J3134 „ADS Marker Lamps“ je tyrkysová opísaná ako farba, ktorá signalizuje stav systému.