Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 55555fer Thumb 30603 large 55555fer

Turbodiesel od Ferrari má posilniť imidž Alfy Romeo

Koncern FIAT má so značkou Alfa Romeo – opäť – veľké plány. Chystá nové sedany i kombi strednej triedy, crossover a na vývoji motorov participuje Ferrari.

Kedysi slávna športová značka je dnes na okraji záujmu. Oživenie automobilky z Milána v dostatočnom rozsahu nepriniesol malý hatchback MiTo, ani kompaktná Giulietta. Koncern FIAT Group povedal Volkswagenu jasné nie na otázku, či je Alfa na predaj, a Taliani opäť idú kropiť živou vodou.

Údajne ešte v priebehu roka 2013 odštartuje sériová výroba malého kupé Alfa Romeo 4C. S týmto modelom úzko súvisí návrat Alfy na severoamerický trh. Zadné kolesá kupé vážiaceho ani nie jednu tonu, bude poháňať prepĺňaný benzínový štvorvalec s objemom 1.8 litra.

Na rok 2014 je naplánovaný príchod nástupcu Alfy 159. Novinka nesúca provizórne označenie Giulia má byť plnohodnotným konkurentom pre Audi A4, trojkové BMW alebo Mercedes triedy C (s pohonom zadných kolies?). Niekoľko mesiacov po štvordverovom sedane, dorazí praktickejšie kombi. Na rok 2015 je avizovaný nástup crossoveru, postaveného na technickom základe Jeepu Liberty.

Alfa Romeo tiež chystá sedan vyššej strednej triedy, ktorý bude zdieľať techniku s novým „malým“ Maserati Ghibli. Zaujímavosťou je, že do vývoja tohto modelu sú zapojení aj konštruktéri Ferrari. Tí pripravujú turbodiesel – šesťvalec s objemom 3.0 litra, dopovaný dvomi turbodúchadlami. Zrejme to však nebude jediný agregát, ktorý vznikne pod taktovkou maranellskej značky. „Ferrari prevezme aktívnejšiu rolu pri vývoji motorov pre Alfu podobne, ako to predtým urobilo v prípade Maserati,“ nedávno pre talianske médiá uviedol Sergio Marchionne.

Plánov už mali Taliani viac ako dosť. Neostáva nič iné, iba počkať, čo z nich sa stane skutočnosťou.