Vw multivan 12 2021 1140x190
Thumb lexus v8 autozurnal.com 1 Thumb lexus v8 autozurnal.com 4 Thumb lexus v8 autozurnal.com 3 Thumb lexus v8 autozurnal.com 2 Thumb lexus v8 autozurnal.com 5 Thumb lexus ls500

Tri nové nadupané Lexusy s odznakom "F": Japonské média prinášajú informácie zo zákulisia

Podľa japonského magazínu Best Car Web chystá Lexus rovno trojicu nadupaných modelov s osemvalcom pod kapotou. Reč je o novej verzii  sedanu IS F, výkonnej  superlimuzíne LS F a nekompromisnom kupé LC F. Podľa japonských médií ich môžeme očakávať ešte tento rok a má to byť naozaj nezabudnuteľná jazda!

Lexus IS F sa má vrátiť

Medzi tromi očakávanými automobilmi sú dva sedany IS F a LS F. Model IS F je fanúšikom rýchlych áut už dobre známy. Práve tento model sa v roku 2007 stal prvým Lexusom športovej série F. Neskôr k nemu pribudol ikonický superšport LFA, po ktorom nasledovalo kupé RC F a sedan GS F.

Podľa názoru médií z krajiny vychádzajúceho slnka dostane nový IS F, rovnako ako jeho predchodca, atmosférický motor V8 5.0 l s výkonom približne 354 kW (481 k) a krútiacim momentom 535 Nm. Supersedan strednej triedy určite dostane aj upravené pruženie, silnejšie brzdy a agresívnejší vzhľad. 

V polovici minulého roku si Lexus zaregistroval na americkom patentovom úrade označenie IS 500, ktoré – v súlade s politikou pomenovania modelov tejto značky – môže naznačovať zámer použiť 5-litrový motor. Môže, ale nemusí to tak byť, pretože japonský výrobca používa rovnaké číslo aj pre 3,5-litrový motor V6 s dvojitým prepĺňaním, ktorý sa teraz nachádza pod kapotou značne väčšieho Lexusu LS 500. Modely IS F a IS 500 môžu mať preto odlišné parametre, čo by naznačovalo, že Japonci majú zámer uviesť sedan IS do showroomov v dvoch silných variantoch.

Najsilnejší motor v histórii Lexusu?

Podľa informácií japonských médií  bude mať spomínaný Lexus LS aj športového brata. Pod kapotou modelu LS F by sme mali očakávať benzínový turbomotor V8 s objemom 4.0 l. Lexus v roku 2019 oficiálne potvrdil, že pracuje na podobnej jednotke. Podľa aktuálnych správ môže jeho výkon dosiahnuť pôsobivých 493 kW (670 k) a krútiaci moment 650 Nm. Hovoríme teda o najsilnejšom srdci v histórii Lexusu. Ak automobilka skutočne privedie takéto auto na trh, nový model určite dostane aj správne upravené odpruženie, brzdy a masívnejšiu karosériu. Americký portál Lexus Enthusiast však upozorňuje, že Japonci si dodnes oficiálne ochrannú známku LS F ešte nezaregistrovali.

Extrémny Lexus LC na ceste

Tretím športovým modelom, ktorý Lexus podľa portálu Best Car Web čoskoro uvedie na trh, je LC F. Ide o extrémny variant vlajkového kupé LC. O takomto aute sa hovorí už nejaký čas.  Nadšencom zo sveta motorizmu sa podarilo zachytiť upravené a maskované modely LC na cestách, takže existuje veľa náznakov, že debut automobilu je prakticky na dosah. Práve v tomto modeli by  podľa pôvodných informácií mal pracovať nový výkonný osemvalec 4.0 l s turbodúchadlom. V súčasnosti je Lexus LC v ponuke s plne hybridným V6 pohonom a taktiež atmosférickým osemvalcom s objemom 5.0 l, ktorý sme nedávno otestovali:

TEST Lexus LC 500 Convertible: Majstrovské umelecké dielo na kolesách!

Niet pochýb o tom, že dizajnéri Lexusu pripravujú pre takéto auto aj primerane mohutnú karosériu. Podľa japonských médií dostane LC F tiež 21-palcové kolesá, upravené viacprvkové zavesenie a vystuženú karosériu. Hovorí sa, že automobil bude iba dvojmiestny, čo zníži jeho hmotnosť a uľahčí správne rozloženie medzi nápravy.

Podľa Best Car Web by športové Lexusy mohli prísť do predaja už v novembri 2021. Pre nás, Európanov, ktorí žijú v emisiami posadnutej Európe má však príchod vrcholných Lexusov horkú príchuť. Nič ešte nie je potvrdené, no osobne som skeptický a myslím si, že k nám vrcholné osemvalce nedôjdu. Takto výkonné a objemné srdcia bez elektrifikácie na európskom trhu jednoducho už nemajú miesto a vymierajú. Malú nádej však prinášajú "bežné" hybridné modely Lexusu a ich predaje, vďaka ktorým má značka nízke flotilové emisie a ktoré by mohli vytvoriť "miesto" aj pre takéto vrcholné športové modely.   

PS: na titulnom obrázku je grafická ilustrácia Lexusu LC F. Nejde o oficiálnu fotografiu značky Lexus.