Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb 2016 proace verso 11 Thumb img 3726 Thumb img 9416 Thumb img 3727

Toyota Pro-Ace Verso: Našiel som svoju najobľúbenejšiu verziu

Paradoxom je, že prvýkrát som sa za volant novej dodávky „poriadne“ dostal až vďaka Toyote. Teda partnerovi, ktorý sa do projektu pridal až ako tretí v poradí, a aj to len finančne. Preto na rýchlu ochutnávku najluxusnejšej verzie s najvýkonnejším naftovým dvojlitrom a automatickou prevodovkou môžem nadviazať skúsenosťami s ďalšími verziami.

Najviac som bol zvedavý na najkratší model Compact. Akosi som tušil, že práve táto verzia je stvorená pre mňa a moju rodinu a živé stretnutie s ňou ma v tom iba utvrdilo. Doslova som sa do nej zamiloval. Našiel som ideálne presúvadlo pre moju rodinu do mesta. S kompaktnou dĺžkou na úrovni krátkeho VW Caddy, teda aj ľahko manévrovateľnú v meste, ale s rázvorom porovnateľným s predĺženým Caddy Maxi. Vďaka minimálnym previsom, kolmej zadnej stene a rozumne navrhnutým predným A stĺpikom je z auta výborný výhľad. Aj v najkratšej verzii si zachováva výborné jazdné vlastnosti, s obdivuhodnou stabilitou v zákrutách. Na prácu s volantom reaguje a cez zákruty sa nechá viesť ako o triedu menšie auto. Komfortom jazdy by som Toyotu Pro-Ace Verso rovno prirovnal MPV, než k dodávke. V podstate aj celkový jazdný prejav je plne porovnateľný s osobnými autami.

Podvozkovo sa jednotlivé verzie neodlišujú. To znamená, že aj najjednoduchšia pracovná dodávka jazdí bravúrne. Rozdiel je len v odhlučnení kabíny. Čím osobnejšia verzia a lepší výbavový stupeň, tým dokonalejšie odhlučnenie interiéru. V najluxusnejšej verzii tak môžete mať na palube akustický komfort na úrovni vozidiel ako Volkswagen Sharan, či Ford Galaxy.

Batožinový priestor najkratšej karosárskej verzie s 5 a 8 sedadlami.

Na najkratšej verzii mi je sympatické, že aj ona môže byť až 8-miestna. V kufri potom síce neostáva žiaden priestor, ale keďže nás je zatiaľ stále len 7, jedno sedadlo môžeme vybrať a na uvoľnené miesto bez problémom vmestíme kočiar. Viac na pohyb po meste nepotrebujeme. Keby sa náhodou stalo, že áno, stále vieme ešte na strechu prihodiť jeden až dva strešné boxy. Pri piatich sedadlách ostáva vzadu šialene veľký batožinový priestor, do ktorého sa pobalíte aj na mesačnú dovolenku. Z motorov som skúšal naftovú jednašestku s výkonom 85 kW/115 k, ktorá sa kombinuje so 6stupňovou manuálnou prevodovkou. Kto by pochyboval, či malej dodávke alebo osobnému MPV bude stačiť, odporúčam aby sa vykašlal na pochybnosti a vyskúšal si ju. Na obsluhu logistiky v meste a blízkom okolí bude určite dostatočná. Aj vďaka krútiacemu momentu 300 Nm. V príBatožinový priestor najkratšej karosárskej verzie s 5 a 8 sedadlami. pade osobnej, rodinnej verzie by som už siahol po dvojlitri 2.0 D-4D 110 kW/150 k.

zdvihový objem [cm3] 1560
výkon [kW/k] 85/115
pri otáčkach [1/min] 3500
krútiaci moment [Nm] 300
pri otáčkach [1/min] 1750
maximálna rýchlosť [km/h] 160
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 13,4
palivová spotreba [l/100 km] 5,1
prevodovka 6MT
emisie CO2 [g/km] 133

Rozmery: dĺžka 4606 mm, šírka 1920 mm, výška 1905 mm, rázvor náprav 2925 mm, polomer otáčania 11,3 m. 

Advertisement