Vw bonus 03 2021 1140x86
Thumb toyota x prologue Thumb content toyotae tngaglobalbevplatform 2 Thumb content toyotae tnga 1 Thumb content new bev suv high 0 Thumb pre comp ar300

Toyota na autosalóne v Šanghaji predstaví svoje prvé elektrické SUV

Toyota potvrdila, že na blížiacom sa šanghajskom autosalóne predstaví SUV strednej triedy segmentu D, ktoré bude batériovým elektromobilom (BEV). Plachtu však zhodí už o dva dni, 17. marca 2021.

Vieme, že nový SUV elektromobil bude stáť na elektrickej platforme e-TNGA. Značka tvrdí, že táto platforma je vďaka svojej praktickej konštrukcii vysoko univerzálna a zároveň ľahko prispôsobiteľná pre rôzne typy produktov. So súčasnom architektúrou TNGA (pre spaľovacie vozidlá a hybridy) nemá veľa spoločného, ide o kompletne nové riešenie. Značka tvrdí, že práve teraz je ten správny čas na ich prvý elektromobil. Toyota totiž na rozdiel od konkurentov nemusí súrne znižovať flotilové limity. Vďaka množstvu predaných hybridov sú na tom spomedzi značiek najlepšie. 

Prečítajte si tiež:

Nabitie elektromobilu do 15 minút? Toyota sľubuje revolúciu

Základným princípom architektúry e-TNGA je, že rozmiestnenie hlavných prvkov zostáva nemenné, zatiaľ čo počet a rozmiestnenie tých variabilných sa odlišuje. Toto konštrukčné prináša riešenie flexibilitu z hľadiska šírky, dĺžky a výšky vozidla, ako aj premenlivý rázvor kolies. Platforma e-TNGA umožňuje nasadenie pohonu predných, zadných alebo štyroch kolies a so širokou škálou kapacity akumulátora a elektromotora, vďaka čomu bude schopná vyhovieť rôznych typom vozidiel a profilom používania.

Podľa ilustrácie bude elektromotor umiestnený vpredu, verzie s pohonom 4x4 pravdepodobne dostanú ďalší elektromotor, okupujúci priestor vedľa zadnej nápravy. "Zadokolky" zasa môžu mať elektromotor výlučne vzadu. V budúcnosti budú na platforme e-TNGA stáť ďalšie elektromobily japonskej značky. A nielen to, Toyota vyvíjala nové SUV v spolupráci so značkou Subaru. Jeho prvé elektrické SUV bude nasledovať budúci rok. Na platforme e-TNGA môžu stáť aj budúce elektromobily ďalších japonských značiek, s ktorými Toyota spolupracuje, napr. Subaru a Mazda.

Prvý model založený na platforme e-TNGA už vyvinuli a onedlho ho začnú vyrábať. Jeho vzhľad zatiaľ nepoznáme, no značka ho ukáže na blížiacom sa autosalón v Šanghaji. Premiéra je naplánováná na 17. marca 2021. Výroba bude prebiehať v japonskom závode spoločnosti Toyota pre bezemisné vozidlá ZEV Factory.

Šanghajský autosalón sa bude konať v dňoch od 21. do 28. apríla 2021 (dni pre verejnosť).