Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Toyota GR Supra na Slovakia Ringu, skvelá.
Po sedemnástich rokoch prišla piata generácia legendárnej Toyoty Supra. A má všetko, čo Supra má mať, šesťvalcový motor a pohon zadných kolies. Japonský športiak sme vyskúšali na domácom okruhu Slovakia Ring.
Prvá Toyota Supra prišla v roku 1978 a po nej nasledovali ešte tri generácie. V auguste 2002 sa výroba skončila a Supra ostala tajomným, ale nedostupným pojmom. V roku 2007 sa ukázala štúdia FT-HS z kalifornského dizajnového centra, ale trvalo ďalších dvanásť rokov, kým naozaj prišlo sériové auto. Je úžasné, že popri relatívne nudných hybridoch Toyota nezabúda ani na športové autá a úspešne sa vrátila aj do majstrovstiev sveta v rally. Vyvinúť dobré športové auto, ktorého sa nepredávajú milióny kusov je pre jednu automobilku drahé, a preto sa hľadajú spoločné riešenia. Toyota GT 86 vznikla v spolupráci so Subaru a nová GR Supra je spoločným dielom s BMW. Už od roku 2011 dodávala bavorská automobilka Toyotám naftové motory, teraz využíva Supra technický základ z BMW Z4 a montujú ich spolu v rakúskom závode Magna Steyr v meste Graz.
Pozrite si aj našu prvú jazdu na Toyote GR Supra:
Napriek spoločným základom si modely navzájom nekonkurujú. Z4 je kabriolet, Supra kupé s osobitým dizajnom. Vedľajším efektom je, že základ z otvorenej karosérie priniesol Supre nevídanú tuhosť karosérie. Spoločný majú rázvor náprav 2470 mm, rozchod kolies 1594 mm vpredu a 1589 mm vzadu, motor i osemstupňovú automatickú prevodovku ZF a aktívny elektronicky ovládaný samosvorný diferenciál. Toyota GR Supra je dielom športovej divízie Toyota Gazoo Racing, preto skratka GR, a prvým mužom divízie je Tetsuia Tada (1957). Mimochodom je majstrom stredného Japonska v rally z roku 1982. Tetsuia vyvíjal aj GT 86 a je zárukou skvelých jazdných vlastností. Tetsuia Tada pri predstavení Supry zdôraznil, že pomer relatívne krátkeho rázvoru a širokého rozchodu kolies dáva autu nebývalú obratnosť a stabilitu. Dôležité je aj rozloženie hmotnosti, tri štvrtiny motora je až za prednou nápravou.
Srdcom Supry je radový celohliníkový šesťvalec s objemom 2998 kubických centimetrov (82,0 x 94,6mm) s premenlivým zdvihom nasávacích ventilov. Priame vstrekovanie benzínu do valcov má tlak 350 barov. Kompresný pomer je relatívne vysoký 11,1 : 1. Prepĺňanie zabezpečuje dvojkomorové turbo TwinScroll. Maximálny výkon má šesťvalec 250 kW (340 koní) v pásme od 5000 do 6500 otáčok, maximum krútiaceho momentu 500 Nm je k dispozícii v nebývalo širokom spektre od 1600 až do 4500 otáčok. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h udáva výrobca za 4,3 sekundy a maximálny rýchlosť je obmedzená na 250 km/h. Pohotovostná hmotnosť je 1495 kg.
V interiéri pripomína príbuznosť s BMW iba spôsob ovládania prevodovky a palubného systému. Volant, palubný prístroj pod ním i vrchná časť palubnej dosky je originálna Toyota. Športové sedadlá sú pohodlné, na jazdu po okruhu by mohli byť aj tesnejšie. Nastavenie jazdných režimov ovplyvňuje reakcie motora na pedál plynu, otáčky motora pri automatickom režime radenia, posilňovanie riadenia, účinok stabilizačných a protiprekĺzových systémov, ovládanie aktívneho diferenciála a najmä charakteristiku adaptívnych tlmičov pruženia.
Prvým dojmom z jazdy po Slovakia Ringu je okamžitá reakcia motora na plynový pedál a dokonalá pružnosť. Od 1600 otáčok Supra ochotne zrýchľuje, nad 3000 otáčok je zrýchlenie ešte niekoľkonásobne pôsobivejšie. Supra sa ľahko ovláda, ostrý prevod riadenia dojem z ovládania ešte umocňuje. Auto má na suchom asfalte úžasnú trakciu, ale silný motor v športovom režime dokáže vyvolať pretáčavý šmyk prakticky takmer v každej zákrute okruhu v Orechovej Potôni. K výborným jazdným vlastnostiam prispeli aj ľahké hliníkové ramená náprav a ťažisko, ktoré je nižšie, ako má napríklad model GT 86. Aj bežný vodič dokáže byť veľmi rýchly, ale dostať sa na hranice možností auta je ťažšie. Nie každý dokáže prejsť zákrutu číslo 2 rýchlosťou nad 180 km/h. Na konci cieľovej rovinky pred prvou zákrutou ide Supra okolo 230 km/h, čo tiež nedokáže hocijaké športové auto...
Veľmi citlivo sa dá dávkovať aj brzdový účinok, vpredu sú štvorpiestové strmene Brembo a kotúče s priemerom 348 mm, vzadu sú plávajúce strmene s jedným piestom a kotúč má 345 mm. Štandardom Toyoty sú 19-palcové pneumatiky Michelin Pilot Super Sport, vyvinuté zvlášť pre Supru, vďaka ktorým jazdili tí najlepší novinári časy na Slovakia Ringu okolo 2:30. Ďalší deň boli Supry obuté do bežných pneumatík z predajnej siete značky Pirelli a časy sa zhoršili o približne dve až tri sekundy. Naše stretnutie s Toyotou GR Supra bolo veľmi rýchle a časovo obmedzené, viac skúsenosti prinesie redakčný test.
Toyota Yaris GRMN versus GT86
Veľmi zaujímavou skúsenosťou z okruhu bola možnosť bezprostredne po sebe vyskúšať aj Toyotu Yaris GRMN s pohonom predných kolies. Motor s objemom 1,8 litra dopuje mechanický kompresor a výkon 212 koní sa prenáša cez mechanický samosvorný diferenciál. (250 Nm, 0 – 100 za 6,4 s, 1135 kg) a Toyotu GT 86 s pohonom zadných kolies, atmosférickým plochým dvojlitrom s výkonom 200 koní (205 Nm, 0 – 100 za 7,6 s, 1243 kg). Rozum síce hovorí, že Yaris je ľahší , o čosi výkonnejší, má samosvor a že s predokolkou sa jazdí azda o trošku intuívnejšie. Ukázalo sa však, že GT 86 nijako jazdným zážitkom nezaostáva. Nízko položené ťažisko, pohon zadných kolies a hravejšie jazdné vlastnosti robia z GT jedno z najpríjemnejších športových áut z toho mála, čo je na trhu.