Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb titul itoy 2023 z skal daf xd 2 Thumb titul itoy 2023 z skal daf xd 3 Thumb titul itoy 2023 z skal daf xd 1

Titul IToY 2023 získal modelový rad DAF XD

Medzinárodná jury zvolila za International Truck of the Year 2023 modelový rad DAF XD. Prestížnu trofej si top-manažéri holandského výrobcu prevzali v pondelok 19. septembra na slávnostnom večeri „Hviezdy roka“, ktorý bol súčasťou programu medzinárodnej výstavy pre dopravu a logistiku IAA TRANSPORTATION v nemeckom Hanoveri.

S víťazným skóre 134 hlasov distribučný rad DAF XD predstihol svojich súperov, ktorými boli Scania Super s novým pohonným ústrojenstvom a Mercedes-Benz Actros vybavený motorom OM 471 tretej generácie. Prestížnu cenu prevzal spoločne s kolegami Harald Seidel, prezident spoločnosti DAF Trucks (na snímke s trofejou), od predsedu jury Gianenrica Griffiniho.

Výsledky aktuálnych volieb zhrnul predseda jury Gianenrico Griffini: „Uvedením novej série XD spoločnosť DAF dodala moderné distribučné nákladné vozidlo, ktoré vo svojej triede stanovilo nový štandard.“Zdôraznil, že porota IToY ocenila optimálnu pozíciu vodiča za volantom a celkove výborný výhľad z kabíny, čo je kľúčový faktor pre distribučné vozidlá. Podieľa sa na tom veľké čelné sklo spolu s bočnými oknami, ktoré majú zníženú dolnú hranu a tiež okno v spodnej časti dverí spolujazdca, aby šofér videl aj situáciu pri obrubníku. Tieto riešenia spolu s asistentom pre odbočovanie a voliteľným kamerovým systémom, ktorý nahrádza tradičné hlavné zrkadlá, významne zvyšujú bezpečnosť najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. Okrem toho jury vysoko hodnotila interiér aj aerodynamiku kabíny, aktívnu i pasívnu bezpečnosť a nové, vysoko efektívne pohonné sústavy s výkonnými motormi PACCAR MX-11, automatickou prevodovkou ZF TraXon a pokročilými prediktívnymi funkciami. Navyše nový rad XD bude vhodnou platformou pre prichádzajúcu generáciu vozidiel s batériovým elektrickým pohonom.

V zmysle pravidiel súťaže sa ocenenie International Truck of theYear (IToY) udeľuje nákladnému vozidlu, ktoré bolo uvedené na trh počas posledných 12 mesiacoch a najvýraznejšie prispelo k efektívnosti cestnej dopravy. Porota zložená z 24 novinárov špecializovaných na úžitkové vozidlá pritom hodnotí technologické inovácie, komfort, bezpečnosť, jazdné vlastnosti, úsporu paliva, ekologickú „stopu“ a celkové náklady na vlastníctvo (TCO).