Continental couple 05 2020 1140x190
Thumb najpredavanejsie modely lexus v europe autozurna 1 Thumb najpredavanejsie modely lexus v europe autozurnal 3 Thumb najpredavanejsie modely lexus v europe autozurnal 2 Thumb najpredavanejsie modely lexus v europe autozurnal 4

Tieto modely Lexusu sú v Európe najpredávanejšie

Popularita SUV-čiek a crossoverov je na vrchole. Potvrdzuje to aj Lexus na európskom trhu, kde patria medzi najobľúbenejšie modely práve crossovery NX, UX a RX.

Prečítajte si tiež:

What Car? 2020: Lexus opäť zbiera body za spoľahlivosť

Lexus NX

NX je už niekoľko rokov najpredávanejším autom značky Lexus na európskom trhu. V minulom roku opustilo showroomy na starom kontinente 24 309 kusov tohto SUV s dĺžkou 4,6 metra a viac ako 70 % z nich boli vozidlá vybavené hybridným pohonom.

Lexus NX
Lexus NX je na trhu k dispozícii od roku 2014. Na Slovensku je možné vozidlo kúpiť s preplňovaným benzínovým motorom 2,0 l s výkonom 238 koní a s maximálnym krútiacim momentom 350 Nm alebo s hybridným systémom s výkonom 197 koní s benzínovým motorom s objemom 2,5 litra. Obidve verzie motora sú k dispozícii s predným pohonom alebo pohonom oboch náprav. V hybridnom variante sa na pohon zadnej nápravy používa ďalší elektrický motor.

Spoločnosť Lexus ponúka NX s komplexným safety balíkom (vrátane ochrany pred nárazmi s detekciou chodcov a asistentom udržiavania vozidla v jazdnom pruhu), HUD displejom, svetlami full LED, adaptívnym odpružením alebo parkovacími senzormi s automatickým brzdením. Súčasťou základného vybavenia sú aj dvojzónová klimatizácia, hlasové ovládanie alebo multimediálny systém Apple CarPlay a Android Auto.

NX je v ponuke Lexusu dôležitým modelom - práve on sa môže stať prvým plug-in hybridom značky. Japonský výrobca oficiálne oznámil, že plánuje uviesť na trh auto s takýmto systémom. Sesterská Toyota už predstavila hybridný model RAV4 Plug-in Hybrid. Podobné rozmery oboch modelov naznačujú, že vybavenie Lexusu NX takouto jednotkou by bolo prirodzeným krokom.

Lexus UX

Druhým najobľúbenejším modelom značky u európskych vodičov je najnovší a najmenší crossover UX. Auto zaznamenalo vynikajúci štart a v prvom roku dosiahlo predaj 20 943 kusov.

Odporúčame:

Test Lexus UX 250h E-Four: Mestský mních

Lexus UX

Podobne ako NX je aj Lexus UX v ponuke v dvoch verziách –  na výber je verzia so  spaľovacím benzínovým atmosférickým motorom 2,0 l s výkonom 171 koní, alebo s hybridným pohonom a výkonom 184 koní. Ten je dostupný s predným pohonom alebo s pohonom oboch náprav aj s dodatočným elektromotorom. Priemerná spotreba hybridného UX 250h predstavuje  v prípade variantu s predným pohonom od 5,3 l/100 km. Auto v tejto verzii zrýchľuje na 100 km/h aj za 8,5 s.

Lexus ponúka svoj nový  crossover s úctyhodným štandardným vybavením. V základnej cene dostane kupujúci prednárazový bezpečnostný systém s detekciou chodcov (aj v noci) a cyklistov, asistenta udržiavania v jazdnom pruhu alebo systém rozpoznávania dopravných značiek. Treba spomenúť aj dvojzónovú automatickú klimatizáciu so senzorom vlhkosti, zadnú parkovaciu kameru či multimediálny systém s  Apple CarPlay a Android Auto.

Odporúčame:

Lexus oslávil 30 rokov. Toto je TOP 30 inovácií, ktoré priniesol

V prípade vyšších verzií je vybavenie pochopiteľne ešte lepšie - nájdeme v ňom HUD displej, audiosystém Mark Levinson s 13 reproduktormi, či systém sledovania dopravy za vozidlom s fuknkciou brzdenia.

Rodina modelu UX sa onedlho rozrastie. V priebehu tohto roka sa do autosalónov vo vybraných európskych krajinách dostane prvý elektrický automobil Lexusu, model UX 300e. Crossover bude mať dojazd viac ako 300 km a zrýchlenie na stovku  za 7,5 s.

Lexus RX

Na treťom mieste najobľúbenejších modelov značky Lexus v Európe sa umiestnil RX. Vozidlo s dlhou históriou, pretože na európskom trhu debutovalo pred 20 rokmi. V uplynulom roku z autorizovaných predajní Lexus vyšlo  18 675 kusov tohto modelu. Auto sa takisto dočkalo výrazného faceliftu. 

Lexus RX

Nový Lexus RX poháňa dvojlitrový motor s výkonom  238 koní s turbodúchadlom alebo hybridný pohon so zážihovým motorom  V6 3,5 l s dvomi vysokovýkonnými elektromotormi a celkovým výkonom 313 koní. RX je v každom variante v štandardnej verzii vybavený pohonom všetkých kolies. Na separátny pohon zadnej nápravy slúži zadný elektromotor. 

Aj model RX vychádza z autosalónov s dlhým zoznamom základnej výbavy. Nájdeme na ňom bezpečnostný Lexus Safety System s adaptívnym systémom diaľkových svetiel, asistentom pre udržanie jazdy v jazdnom pruhu, aktívnym tempomatom, asistentom na rozpoznávanie dopravných značiek a prednárazovým bezpečnostným systémom s detekciou chodcov (aj v noci) a cyklistov. Štandardom v novom RX je parkovacia kamera.   K výbave patrí tiež audiosystém  Pioneer s 9 reproduktormi, vyhrievané predné sedadlá a multimediálny systém s  Apple CarPlay a Android Auto.

Vo vyšších verziách vybavenia disponuje auto aj HUD displejom, parkovacími senzormi s funkciou automatického brzdenia  a novým systémom adaptívnych svetiel  Blade Scan AHS. Zdokonalený systém spája dynamické zapínanie a vypínanie jednotlivých diód s rotujúcimi zrkadielkami. Vďaka tomuto riešeniu sa inžinierom Lexusu podarilo vyvinúť reflektory, ktoré  osvetľujú širší priestor pred autom a súčasne  neoslňujú protiidúcich vodičov.