28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb 01 test volvo fh i save ok Thumb 03 test volvo fh i save Thumb 02 test volvo fh i save Thumb 04 test volvo fh i save copy Thumb 05 test volvo fh i save edited 1 Thumb 06 test volvo fh i save 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb 07 test volvo fh i save Thumb 08 test volvo fh i save Thumb 09 test volvo fh i save Thumb 10 test volvo fh i save Thumb 11 test volvo fh i save Thumb 12 test volvo fh i save

TEST Volvo FH: Ako I-Save šetrí peniaze

Dva identické ťahače Volvo FH, hmotnosť každej súpravy 40 ton a rovnaká trasa. Ale napriek úplne zhodným parametrom i prevádzkovým podmienkach bol rozdiel v spotrebe 8,6 %. O toľko úspornejší je systém I-Save v režime jazdy Economy.

Pozvánka, ktorá prišla z Volvo Group Česká republika, ma okamžite ma zaujala: Porovnanie spotreby vozidiel Volvo FH I-Save pri prevádzke v ekonomickom a štandardnom režime.

„Vozidlá vyzerajú celkom rovnako a aj sú celkom rovnaké. Akurát softvérovo je každé inak  naladené,“  uviedol nás do konceptu testu Vladimír Myslík, manažér rozvoja kompetencií vo Volvo Trucks. „Jeden ťahač je nastavený ekonomicky, čiže tempomat na 85 km/h, prekročenie rýchlosti do 90 km/h, švung do 93 km/ha pri stúpaní režim akceptuje spomalenie podľa topografie až do 75 km/h. Takto nastavené vozidlo sa dodáva z fabriky. Druhý truck sme naladili tak, ako si predstavuje klasický vodič, ktorý chce ísť furt deväťdesiat. My síce kvôli bezpečnosti pôjdeme iba 85 km/h, maximálne prekročenie ostáva do 90 km/h, ale tempomat nemá nastavený švung. V režime Standard však softvér nebude pod vrcholom kopca využívať „voľnobežku“. Inak povedané: Táto súprava stále pôjde toľko, koľko sa dá. V polovici trasy si autá vymeníte, aby ste videli, aký je rozdiel medzi ekonomickým a štandardným módom. Keď budeme naspäť v Loděnici, zapneme počítač a zistíme, za koľko to fyzicky bolo.“  Vozidlá sú skalibrované, dotankované doplna, a teda to, čo ukáže aplikácia Volvo Connect, bude realita. Praktické je, že ak prevádzkovateľ chce, zmena režimu jazdy z Economy na Standard sa dá spraviť po jednom stisnutí tlačidla MODE.

Jazdilo sa po diaľnici D5 smerom na česko-nemecký hraničný priechod Rozvadov, prestávka na polceste vo Volvo Truck Center Nýřany, štart a cieľ testu vo Volvo Truck Center v mestečku Loděnice. Vybraná trasa dlhá takmer 280 km s množstvom stúpaní a klesaní bola zárukou, že moderné technológie predvedú celý svoj potenciál. Porovnávací test absolvujem spolu s kolegom z fachu Martinom Miksom.

Dôležitý je každý detail

Samozrejme, kým vyrazíme, zoznámim sa s novinkami. Predná časť kabíny nového modelu prešla miernym face-liftingom. Najvýraznejšie zmeny vidno na reflektoroch. Ostala im síce typická silueta písmena V, sú však preštylizované a kvôli zlepšeniu aerodynamiky mierne posunuté smerom von. Ďalšie úpravy si pri zbežnom obzeraní novinky nevšimnete, ale napriek tomu zahŕňajú celý rad zdokonalení, ktoré vylepšujú aerodynamiku. Aby bolo obtekanie vzduchu okolo kabíny maximálne plynulé, medzery medzi dielcami karosérie sú utesnené, hlavne v oblasti prednej masky a reflektorov. K nižšiemu Cx prispievajú tiež nové kryty a konzoly zrkadiel, aerodynamicky optimalizované lemovanie blatníkov a predĺženie dverí zakrývajúce časť spodného schodíka. Na obrázku vidno, na ktorých miestach bola karoséria aerodynamicky vylepšená.

Pracovisko vodiča na výbornú

V rámci inovácií konštruktéri zdokonalili pohodlie za volantom, ergonómiu pracoviska a ako neskôr zistím, znížili aj hluk v interiéri. Na vylepšenej palubnej doske pribudli praktické úložné priestory a hlavne plne digitálny 12-palcový displej s vysokým rozlíšením. Ponúka štyri konfigurácie zobrazenia: s klasickým kruhovým, resp. s číselným rýchlomerom, treťou možnosťou je detail navigácie v centre displeja a napokon silueta súpravy s aktuálnym zaťažením jednotlivých náprav. Zobrazenie sa dá nastaviť pred odchodom, ale tiež za jazdy – podľa toho, ktoré z informácií chce šofér na monitore vidieť. Páčila sa mi prehľadná grafika s užitočnými, dobre čitateľnými a logicky rozmiestnenými údajmi (priemerná spotreba, čas jazdy, celkový čas jazdy, čas ostávajúci do najbližšej prestávky, odjazdené kilometre...). Počas jazdy som kvitoval, že už aj Volvo Trucks ponúka funkciu rozpoznávania dopravných značiek, ktorá identifikuje zákazy predbiehania, typy cesty i obmedzenia rýchlosti a zobrazuje ich na prístrojovom paneli. Jediné, čo ma nenadchlo, je príliš nenápadný lineárne riešený otáčkomer umiestnený pri spodnom okraji displeja. Vpravo od volantu je umiestnený sekundárny 9-palcový monitor pre informačno-relaxačný systém, navigáciu, dopravné informácie a kameru. Celý koncept charakterizuje zjednodušená štruktúra ponuky, aby vodič nebol zahltený informáciami.

V truckoch Volvo mám veľmi rád všestranne nastaviteľný volant, pretože upraviť presne na mieru si môžem nielen výšku a vzdialenosť, ale aj sklon venca. Rozvrhnutie tlačidiel na novom volante je logické: naľavo všetko, čo súvisí s tempomatmi, vpravo ostatné funkcie. Zorientoval som sa v tom celkom rýchlo – aj po hmate. Perfektnú ergonómiu v testovaných ťahačoch podporovalo luxusné sedadlo vodiča vybavené elektrickým nastavovaním, vyhrievaním, ventilovaním a oporou bedier, bokov i lakťovými opierkami.

Cieľ: Maximálne zvýšiť energetickú účinnosť vozidiel

Každý výrobca sa snaží dosiahnuť rovnováhu medzi úsporou paliva, jazdnými vlastnosťami a výkonom. Na túto permanentnú výzvu vývojový tím Volvo Trucks zareagoval technológiou, ktorú nazval I-Save. Koncept obsahuje vylepšenia technológie motora, zdokonalenia riadiaceho softvéru a úpravy znižujúce odporu vzduchu. To bolo v roku 2019. Medzitým čas plynul a vývoj nespal. Takže v marci 2022 sme už mali k dispozícii ťahače FH novej generácie vybavené ešte efektívnejším systémom I-Save, ktorý kombinuje:

● motor D13TC s technológiou Turbo Compound,

● prediktívny tempomat I-See založený na mapových podkladoch,

● automatizovaná prevodovka I-Shift s vylepšeným módom Economy,

● zadná náprava šetriaca palivo,

● vypnutie motora pri voľnobežných otáčkach po 1 minúte,

● pneumatiky triedy „A“ so zníženým valivým odporom.

Vývoj sa sústredil na dôsledné zdokonalenie detailov, ktoré spoločne prinášajú podstatné benefity – výrobca uvádza až 7-percentnú úsporu paliva (vrátane nižšej spotreby AdBlue).

Technológia Turbo Compound

Základom systému I-Save je 13-litrový motor Volvo D13TC s technológiou Turbo Compound, ktorý dokáže pracovať s vysokou účinnosťou v celom rozsahu otáčok s najlepším výsledkom od 900 do 1300 min-1.

Dajme znova slovo Vladimírovi Myslíkovi: „Zjednodušene sa dá povedať, že jednotka Turbo Compound je ďalšia turbína umiestnená vo výfukovom systéme za turbodúchadlom. Táto technológia využíva prebytočnú energiu výfukových plynov (teplotu i tlak) a cez systém ozubených kolies ju prenáša na kľukový hriadeľ. Ide o mechanickú rekuperáciu energie spalín, ktorá zvyšuje účinnosť motora – pri verzii D13TC vzrástol krútiaci moment o 300 Nm v porovnaní s motorom D13 Euro 6d s rovnakým výkonom. To v praxi umožňuje odjazdiť po diaľniciach čo najviac kilometrov na najvyššom prevodovom stupni. Čiže maximálne úsporne.“

Princíp Turbo Compound nie je nová technológia – využíva sa vo vysoko výkonných leteckých motoroch a niektorí výrobcovia truckov ju v minulosti viac alebo menej úspešne upravili pre cestnú nákladnú dopravu. Súčasný motor Volvo D13TC však spĺňa najvyššie nároky. Z technického hľadiska je pozoruhodné napríklad to, že hriadeľ turbíny dosahuje 50 000 otáčok za minútu a bolo treba k nemu vyvinúť špecifický hydraulický menič krútiaceho momentu, ktorý eliminuje kmitanie. 

Prvý polčas

Na prvú polovicu trasy sa mi ušla verzia so štandardným módom, a tak idem štýlom „koľko to dá“. Väčšinou síce využívam tempomat, no keď možno predbiehať, šliapnem na plyn. A predbieham aj do kopca. Motor má síce výkon „iba“ 460 k, lenže so systémom Turbo Compound generuje krútiaci moment až 2600 Nm a so 40-tonovou súpravou nemá problém ani v stúpaniach.

Na sedadle spolujazdca sedí Luděk Růžička, školiteľ Volvo Trucks CZ. Rozprávame sa polohlasne, lebo motor pri ustálenej rýchlosti pracuje tak ticho, že v kabíne nepočuť prakticky žiaden hluk od pohonnej sústavy. Teraz sa asi hodí spomenúť zdokonalenie spaľovacieho procesu v motore. Vstrekovače, tlaky a vačkový hriadeľ sú prispôsobené piestom, ktoré majú patentované vnútro v tvare šiestich vĺn. Vďaka tomu po fáze vznietenia smeruje plameň späť do stredu valca, aby horenie bolo ešte účinnejšie. Konštruktéri zredukovali aj celkovú hmotnosť motora i vnútorné trenie. Vysokovýkonné turbodúchadlo a olejové čerpadlo boli prepracované a všetky relevantné filtre majú patentované vylepšenia pre lepší výkon.

K úpravám hardvéru pribudla nová generácia softvéru pre manažment motora, ktorý zase komunikuje s aktualizovanou prevodovkou I-Shift. Výsledkom – okrem zníženej spotreby – sú citeľne lepšie jazdné vlastnosti v oblasti stratégie preraďovania a rýchlejšej odozvy (bez „turbo-diery“ pri preraďovaní).   

Priebežne skúšam nové funkcie softvéru prevodovky I-Shift a asistenčné systémy. Adaptívny tempomat pracuje už pri všetkých rýchlostiach – aj v pomaly sa pohybujúcej kolóne až do zastavenia. Novým príspevkom k bezpečnosti je tempomat na udržanie konštantnej rýchlosti pri jazde dolu kopcom. Na dodržanie nastaveného tempa využíva motorovú brzdu a ak to nestačí, na pár sekúnd aktivuje prevádzkové brzdy.

Absolútne presné riadenie garantuje VDS (Volvo Dynamic Steering), pri ktorom sa dá nastaviť sila potrebná na otáčanie volantom – ponúka niekoľko možností: manévrovanie/cesta s mnohými zákrutami, rýchle tempo po diaľnici a vlastné nastavenie. Keď už chválim riadenie, tak treba dodať, že mimovoľné vybočenie automaticky skoriguje asistent pre jazdu v pruhu – miernym pootočením volantu do správneho smeru. A asi nemusím zdôrazňovať, že predvádzací ťahač so špičkovým levelom výbavy má aj všetky ostatné moderné systémy aktívnej bezpečnosti. Novým užitočným detailom bolo, že pri rýchlostiach nad 60 km/h bez zapnutého adaptívneho tempomatu sa aktivuje funkcia „Upozornenie na vzdialenosť“. Keď sa blížite k vozidlu pred vami a odstup už nie je bezpečný, na čelnom skle sa rozsvieti červený výstražný prúžok.

Sme na polceste, odbočujem na parkovisko, kde dáme pauzu. Pri manévrovaní si uvedomím, že nové spätné zrkadlá významne prispievajú k lepšiemu výhľadu. Navyše v spodnej časti konzoly je umiestnená minikamera, ktorá sa aktivuje pri odbočovaní doprava (už po zapnutí smerovky) a na monitore vidím priestor tesne vedľa kabíny.

V hospodárnom režime

Presadám do ťahača, ktorý jazdí v móde Economy a spolujazdca mi teraz robí Vláďo. „Keď vyjdeš na diaľnicu, rozbehni to na sedemdesiat-osemdesiat, potom zapni tempomat a ostatné už nechaj na softvér,“  radí mi.

Rozdiel v stratégii jazdy je evidentný v kopcovitom teréne i klesaniach. Napríklad na konci stúpania, kde by mód Standard ešte duril motor, aby rýchlosť klesla čo najmenej, režim Economy už prepína na voľnobeh a záver kopca prejde bez toho, aby spálil jedinú kvapku nafty. Systém I-See totiž z mapových a GPS podkladov vypočítal, že takto to bude najhospodárnejšie. A keď sa prehupneme cez vrchol stúpania, čaká nás o to dlhší úsek zadarmo – motor beží na voľnobeh až kým rýchlosť neklesne na 75 km/h. Pravda, vtedy už mám pocit, že naozaj ideme príliš pomaly. A presne na toto vraj vodiči najčastejšie frflú. Predbieha nás pár kamiónov a aj Martin s Luďkom v druhom testovacom trucku sú už ďaleko pred nami. Ale nedám sa zlákať a nešliapnem na pedál akcelerátora, aby som si nepokazil veľmi sľubne vyzerajúcu spotrebu. Namiesto toho so záujmom sledujem, ako systém I-See maximálne využíva kinetickú energiu plne naloženej súpravy a voľnobeh zaraďuje aj vo veľmi nenápadných klesaniach, kde by som pri jazde bez tempomatu ani nedal nohu z plynu.

Inšpirujúce výsledky

Konečná je tam, kde sme začínali. Jasné, že aktuálnu spotrebu paliva som priebežne sledoval. Boli dlhé úseky, kde pri móde Economy sekundárny displej ukazoval priemer 25,5 litra a to je pri celkovej hmotnosti 40 ton naozaj paráda. O to väčšmi ma zaujímajú súhrnné výsledky súboja „Economy verzus Standard“. Vyhodnotenia sa ujal Vladimír Myslík: „Vozidlo, ktoré jazdilo v štandardnom móde, malo priemernú spotrebu 29,24 l/100 km a ťahač s ekonomickým nastavením dosiahol priemer 26,70 l/100 km. To znamená, že medzi dvomi autami, s ktorým ste dnes jazdili, bol rozdiel v spotrebe 8,6 %. To je luxusný výsledok! Vyjadrené v litroch: 2,54 l/100 km. A keď sa pozrieme na časy jazdy, tak vozidlo v móde Standard prešlo trať dlhú 278,9 km iba o 3 minúty 50 sekúnd rýchlejšie.“  Z podrobného rozboru oboch jázd ešte doplním, že vozidlo so štandardným módom absolvovalo 88,6 % trasy so zapnutým tempomatom, čiže do jazdy sme veľmi nezasahovali a truck s ekonomickým režimom išiel na tempomat až 91 % cesty.

Čísla neklamú. A dosiahnuté výsledky v porovnávacom teste potvrdili, že jazdiť úsporne neznamená jazdiť pomaly. Rozdiel 4 minúty pri čistom čase jazdy okolo 4 hodín považujem za zanedbateľný. Na druhej strane ekonomický efekt je výrazný a okamžitý, veď kamión v režime Economy za tie 4 hodiny prevádzky ušetril celkove 7 litrov nafty. Jazdiť ekonomicky so špičkovou technológiou nikdy nebolo ľahšie. 

Technická špecifikácia testovaných vozidiel– ťahač Volvo FH 460 I-Save 4x2

Motor D13K 460 Turbo Compound, Euro 6, maximálny výkon 345 kW (460 k) v rozsahu otáčok 1250 – 1600 min-1, najväčší krútiaci moment 2600 Nm v rozsahu otáčok  900 – 1300 min-1. Automatizovaná prevodovka I-Shift AT2612F. Motorová brzda VEB+ s brzdiacim výkonom 380 kW pri otáčkach 2300 min-1. Rázvor 3700 mm, odpruženie prednej/zadnej nápravy listovými pružinami/vzduchom, stály prevod i = 2,31. Pneumatiky vpredu Continental EfficientPro S 385/55 R 22.5, vzadu Continental Efficient Pro D 315/70 R 22.5. Kabína spacia Globetrotter. Objem palivovej nádrže 405litrov, 64-litrová nádrž na AdBlue. Bezpečnostné prvky a asistenčné systémy: varovanie pred čelnou kolíziou a núdzové brzdenie, asistent pre jazdu v pruhu, podpora pri zmene jazdného pruhu, monitorovanie pozornosti vodiča, adaptívny tempomat s funkciou Stop&Go.

Advertisement