Ben 2022 0049 f1 kampan bezbotas bannery 1140x190px sk 01mp 2
Thumb volkswagen id.4 test 2021 Thumb img 8505 Thumb img 8561 Thumb img 8518 Thumb img 8501 Thumb img 8564 Thumb img 8566 Thumb img 8568 Thumb img 8565 Thumb img 8573 Thumb img 8571 Thumb vw id4 technicke udaje Thumb img 8563

TEST Volkswagen ID.4 77 kWh 2021

V domácom teste prvého elektrického SUV z dielne Volkswagenu sme okrem iného hľadali odpoveď na otázku, či má zmysel investovať do tepelného čerpadla. Porovnali sme spotrebu auta s čerpadlom aj bez neho vo viacerých režimoch. V teste analyzujeme tiež výkonovú krivku rýchlonabíjania na 350 kW nabíjacom stojane a veľa ďalšieho.

Počas testu sme mali možnosť v krátkosti porovnať VW ID.4 aj so Škodou Enyaq a zistili sme, že obe autá sú si veľmi podobné. Dá sa povedať, že unifikovanosť v rámci použitia rovnakej platformy a techniky koncern v tom prípade dotiahol až tak ďaleko, že obe autá sú v podstate aj rovnako veľké, majú identickú hmotnosť a z toho plynie aj úplne identický pocit z jazdy s rovnako nameranou spotrebou, hlukom pri rýchlosti 130 km/h a dokonca aj hmotnosťou.

Prečítajte si tiež:

TEST Škoda Enyaq iV 80: Ako jazdí, koľko žerie a ako rýchlo sa vie nabiť elektrická Škoda?

Poďme ale po poriadku. Začnem vonkajšími rozmermi, kde Škoda na papieri vyzerá ako o niečo dlhšie a širšie auto, no v praxi po premeraní vnútornej šírky v ramenách a lakťoch a konfrontácii priestoru na dĺžku, a tiež po porovnaní vonkajších previsov sme prišli na to, že Enyaq prerastá ID.4 len dizajnom. Ponuka vnútorného priestoru je úplne rovnaká.

More priestoru vzadu pre nohy, veľmi slušná vnútorná šírka a výborne tvarované sedadlá.

V čom naopak Volkswagen získava trochu náskok pred Škodou v pocite vzdušnosti v prednej časti kabíny. Vďaka minimalistickej úsporne tvarovanej palubnej doske a nízkej stredovej konzole pôsobí predná časť interiéru VW nielen vzdušnejším, ale aj pocitovo širším dojmom. Pokiaľ sa vám s ID.4 stane, že niekto vás na parkovisku privrie na strane vodiča, nebudete mať problém. preskočiť na miesto spolujazdca a cez jeho bočné dvere vystúpiť von.

Displej multimediálneho systému je o palec menší než v Škode, ale to je minimálny rozdiel. Za väčší problém považujem, že všetko sa ovláda dotykovo, či už cez centrálny displej multimediálneho systému alebo dotykové ovládacie plochy vedľa volantu, alebo v strede palubnej dosky pod displejom. Dokonca aj volant dostal v testovanej výbave 1st Max dotykové ovládače ako na displeji. Viem, že výrobca chcel navodiť dojem moderny a pripodobniť ovládanie mobilom, ale to by musel reagovať podstatne lepšie aj na jemné dotyky, aby sa nestávalo, že nechtiac si prepnete funkcie, aj ktoré nechcete. Úplne najviac mi ale vadí ovládanie štyroch bočných okien len dvomi tlačidlami, kedy treba neustále prepínať medzi prednými zadnými a často sa vám stane, že vo chvíli, keď ste chceli otvoriť predné okno otvoríte zadné. Pridáva sa tým zbytočne stres navyše, napríklad pri vjazdoch do podzemnej garáže nákupného centra a pod. A keď už kritizujem, odpustil by som si aj obklady z klavírneho laku. Nebavilo by ma neustále leštiť docapkané plochy.

Pochváliť naopak musím ergonómiu pracoviska vodiča aj kvalitu použitých materiálov, ktorá je o poznanie na vyššej úrovni v porovnaní s ID.3, pričom na mňa pôsobí interiér Volkswagenu dokonca kvalitnejšie než kabína Škody. Výborné sú tiež predné sedadlá, alebo skôr kreslá s ergonomickým certifikátom a masážnou funkciou, ktoré vďaka nízkej stredovej konzole disponujú výškovo nastaviteľnými lakťovými opierkami na vnútornej strane.

Výborné, na danú kategóriu až luxusné priestorové podmienky sú aj v zadnej časti kabíny, s veľmi pohodlným posedom podobne ako vpredu a bohatou rezervou pre kolená aj hlavu. Priestor na dĺžku by som prirovnal k autám ako Škoda Kodiaq či Volkswagen Tiguan Allspace. V šírke ID.4 obe spomínané autá dokonca prerastá, vďaka čomu dostanete dnu bez problémov aj tri detské sedačky.

Nadpriemerne bohatý je aj priestor pre batožinu. S objemom 545 litrov musí uspokojiť nároky akejkoľvek 4 až 5-člennej. V porovnaní so Škodou je to síce o 40 litrov, ale tie Enyaq získava k dobru len väčším vyhĺbením po stranách pri nakladacej hrane.

Dve rozdielne prevedenia batožinového priestoru podľa výbavy. S medzipodlahou a bez nej.


Pokračujte na ďalšej stránke testu.