28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb img 8550 Thumb img 7313 Thumb img 7393 Thumb img 7407 Thumb img 8580 Thumb img 8590 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb img 8601 Thumb img 8610 Thumb img 8616 Thumb img 8622

Test Toyota Corolla 1,8 Hybrid a 2,0 Hybrid: Môže byť hybrid rýchly aj úsporný?

Kompaktný hatchback a kombi od Toyoty opäť nesú staronový názov Corolla. Každý je svojím charakterom iný, ale výber najviac zamotali dve verzie hybridného pohonu. Prinášame porovnávací test Toyota Corolla 1,8 Hybrid a 2,0 Hybrid.

Rozhodovanie, ktorú karosársku verziu si vybrať, je pomerne ľahké, lebo rozdiely medzi nimi sú veľké. Samotní Japonci charakterizujú hatchback ako auto pre dvoch dospelých a dve deti. Dozadu sa zmestí aj dospelý jedinec s výškou meter osemdesiat, ale musí rátať s úzkym nástupným priestorom, lebo zadné dvere sú pomerne krátke. Navyše, ak sa šofér za volantom viac „rozvalí“, pasažierovi sediacemu za ním zostane málo priestoru na kolená.

Kombi s prívlastkom Touring Sport sa pýši rázvorom dlhším o šesť centimetrov než má hatchback (2700 mm). Vďaka tomu ponúka citeľne viac životného priestoru na zadných sedadlách i pohodlnejšie nastupovanie. Nehovoriac o štedrom batožinovom priestore, ktorý pojme 581 alebo 598 litrov. Rozdiel 17 litrov robí 12V akumulátor, ktorý má nasilnejší hybridný variant uložený v kufri. Batéria hybridného pohonu priestor neobmedzuje, pretože sa nachádza pod zadnými sedadlami. Toyota si dala záležať na spracovaní batožinového priestoru. Nájdete v ňom obojstranné dno (z jednej strany je čalúnené, z druhej plastové), veľkorysé LED osvetlenie, možnosť sklápať zadné operadlá priamo z kufra, prakticky fungujúcu kryciu roletku, do ktorej stačí rukou ťuknúť a zvinie sa,...

Ako sa dočítate nižšie, päťdverová Corolla vie ponúknuť viac zážitkov za volantom a do veľkej miery stavia na imidž. Kombi argumentuje hlavne pohodlím a vnútorným priestorom. Výber hybridnej verzie je tvrdší oriešok. Toyota totiž k technike známej z Priusu a crossoveru C-HR, pridala nový, výkonnejší hybrid. Základná verzia kombinuje atmosférickú benzínovú jedna-osmičku (72 kW/98 k) s elektromotorom (53 kW/72 k), generátorom a lítiovo-iónovým akumulátorom, ktorý má kapacitu 0,74 kWh. Kombinovaný výkon hybridného systému 90 kW (122 k) prenáša na predné kolesá planétová prevodovka e-CVT. Silnejší hybrid pracuje na rovnakom princípe, ale jednotlivé ingrediencie sú výkonnejšie. Atmosférickému dvojlitru (112 kW/ 153 k) sekunduje elektromotor (80 kW/ 109 k), napájaný z nikel- -metal hydridového akumulátora (1,38 kWh). Kombinovaný výkon sa vyšplhal až na 132 kW (180 k). Práve porovnanie dvoch typov hybridného pohonu nás v tomto teste zaujíma najviac. Pravda, nejde o celkom vyrovnaný duel, pretože výkonovo slabšia technika poháňa menší a ľahší hatchback (pohotovostná hmotnosť: 1378 kg), zatiaľ čo silnejšia sa nachádza v útrobách kombi (1530 kg).

Toyota sa farieb nebojí a čierno-biela kombináciu interiéru vyzerá naozaj výborne. Kufor kombi objemom a vybavením patrí na špicu nižšej strednej triedy.

 

V meste vyhráva slabšia Toyota Corolla 1,8 Hybrid

Hovorí sa, že čím je mesto plnšie a zápchy na cestách hustejšie, tým úspornejšie jazdia hybridné autá. O testovaných Corollách to platí do bodky. Do bratislavských ulíc sme vyrazili približne o pol deviatej ráno a za štyri hodiny najazdili 115 kilometrov. V kolónach sa veľmi osvedčil adaptívny tempomat, respektíve funkcia asistenta pre jazdu v dopravnej zápche. Pracuje plynulo a v hustej premávke akceleruje dostatočne jemne, aby auto čo najdlhšie jazdilo čisto na elektrinu. S hybridom sa zároveň veľmi dobre manévruje. Žiadna iná automatická prevodovka, ani meničová, neumožní taký plynulý rozjazd a posúvanie sa po centimetroch, hoci aj do kopca, ako e-CVT. Pri parkovacích manévroch auto poháňa elektrina a výkon sa naozaj veľmi dobre dávkuje.

Slabší benzínový štvorvalec s objemom 1,8 litra (na obrázku hore) využíva jednoduchšie vstrekovanie do nasávacieho potrubia a vystačí si s  obyčajným trojcestným katalyzátorom.

My sme však boli zvedaví najmä na rozdiely v spotrebe medzi slabšou a silnejšou hybridnou technikou. Dvojliter sa pýši výkonnejším elektromotorom a väčšou kapacitou batérie, takže teoreticky by mal čisto na elektrinu jazdiť dlhšie a častejšie. Opak je pravdou. S kolegom Dodom Dúbravským sme si autá niekoľkokrát vystriedali a v cieli sme sa zhodli, že práve slabší hybrid využíva čisto elektrický pohon častejšie. Šofér môže plynovým pedálom jednoduchšie manažovať prácu hybridnej techniky. Veľmi rýchlo získate grif, ako vypnúť spaľovací motor a jazdiť v maximálnej možnej miere na elektrinu. Tieto návyky sa človeku rýchlo zautomatizujú a jazdiť s hybridom v meste je potom vyslovene radosť. Za volantom dvojlitra sme sa museli viac snažiť. Napriek hladkaniu plynového pedála sa spaľovací motor zobúdzal pomerne skoro. Pritom batéria mala ešte stále dosť energie. Finálna spotreba bola napriek tomu priaznivá. Palubný počítač signalizoval 4,4 l/ 100 km a rovnakú hodnotu sme narátali aj po dotankovaní nádrže opäť doplna. Zatiaľ čo dvojliter v meste potešil (spotreba 4,4 l/ 100 km v kompaktnom kombi s plnou výbavou a výkonom 132 kW naozaj nie je zlá...), jedna-osmička excelovala. Jej palubný počítač signalizoval priemer 3,6 l/ 100 km, kontrola dotankovaním ukázala hodnotu 3,8 l/100 km.

 

...na diaľnici silnejšia Toyota Corolla 2,0 Hybrid

Náš test pokračoval diaľničným výletom z Bratislavy do Žiaru nad Hronom a späť. Cestu nám tentoraz výrazne spestrilo počasie - hustý dážď a najmä silný vietor. Zrejme aj to bol dôvod, prečo si oba hybridy pýtali viac benzínu než sme čakali. Palubné počítače po vyše 335 prejdených kilometroch signalizovali zhodnú kombinovanú spotrebu benzínu 7,5 l/ 100 km. Kontrola presnosti cez dotankovanie ani tentokrát nepriniesla žiadnu drámu. Dvojliter: 7,5, jedna- osmička: 7,6 l/100 km.

Silnejší dvojliter kombinuje priame a nepriame vstrekovanie. Okrem katalyzátora potrebuje aj filter pevných častíc.

Na trojpruhovej diaľnici D1 z Bratislavy do Trnavy sme udržiavali tempo 110-115 km/h a hatchback s jedna-osmičkou bol úspornejší: 5,1 verzus 5,7 l/ 100 km. Na rýchlostnej ceste R1 tempo stúplo na 135 km/h, v okolí Zlatých Moraviec prišli tiahle stúpania a spotreba oboch áut sa vyrovnala.

Cítiť, že slabší hybrid sa v týchto podmienkach viac namáha. Jedna- osmička točí vždy aspoň o 500 otáčok za minútu viac ako dvojliter. V stúpaniach bol rozdiel ešte väčší, keď jedna-osmička neváhala atakovať hranicu 5000 1/min, kým dvojlitru stačilo 3500 až 4000 1/min. Silnejší hybrid si lepšie stráži otáčky spaľovacieho motora, má väčšiu výkonovú rezervu a na diaľnici je jednoznačne kultivovanejší. Hoci treba uznať, že hluk vytočených štvorvalcov sa v oboch prípadoch do istej miery strácal v šume odvaľujúcich sa kolies po premočenej ceste. Obe Corolly zostávajú aj na diaľnici plnohodnotnými hybridmi, teda do pohonu sa aktívne zapája aj elektromotor.

 

Test Toyota Corolla 1,8 Hybrid a 2,0 Hybrid ukázal dve rôzne autá

Šéf Toyoty, pán Akio Toyota si pred časom presadil, že každá nová Toyota musí byť aspoň trochu šoférsky zaujímavá. Z nami porovnávanej dvojice je po stránke jazdných vlastností určite atraktívnejší hatchback. Taký pocit tuhosti karosérie som mal naposledy v Subaru XV, a to už je čo povedať. Zaujímavá je kombinácia pomerne krátkeho rázvoru a široko rozkročenej viacprvkovej zadnej nápravy. Corolla nám asi najviac pripomína žabu s roztiahnutými labami. Auto je úžasne stabilné a šofér si k nemu môže dovoliť naozaj veľa. Pokojne aj takmer pretekárske brzdenie v zákrute. Zadná časť zostáva absolútne stabilná, bez ohľadu na to, či sa v zákrute objavila nerovnosť alebo nie. K dokonalosti chýba hádam už len trochu citlivejšie a presnejšie riadenie s menej účinným posilňovačom.

Pravda, konštruktéri si k dobrým jazdným vlastnostiam pomohli nielen tuhou karosériou, ale aj tuhším naladením pruženia. Cítiť to hlavne v hatchbacku, ktorý vás vytrasie rozhodne viac než kombi. Praktickejší karosársky variant pôsobí univerzálnejším dojmom. Má plavnejšie naladené pruženie a aj vďaka dlhšiemu rázvoru jazdí po nerovnostiach pohodlnejšie. Možno nie je až taký mrštný ako hatchback, ale na rodinné použitie sa hodí viac. Je na zváženie, či spomínané plavnejšie pruženie nepodporiť 17-palcovými diskami, obutými do pneumatík s vyšším profilovým číslom. Obe naše testované autá jazdili na osemnástkach s pneumatikami rozmeru 225/40.

Slabší hybrid ponúka jazdný režim B pre intenzívnejšie brzdenie motorom, silnejší má šesť virtuálnych prevodovýdh stupňov a možnosť manuálneho
radenia pod volantom.

Dojmy z hybridných pohonov na okresných cestách sú v zásade podobné diaľnici. Ak potrebujete zrýchliť alebo predbehnúť iné auto, v slabšej jedna-osmičke sa často dočkáte takzvaného vysávačového efektu. To znamená, že benzínový motor vyletí do vysokých otáčok. Elektromotor nie je až taký silný a batéria taká veľká, aby auto vedelo razantne zrýchliť iba na elektrinu. Pomôcť mu musí atmosférický benziňák, ktorý potrebuje otáčky, aby adekvátne vládal. Silnejší dvojliter opäť pôsobí kultivovanejším dojmom. Má razantnejšiu odozvu na plynový pedál a nepotrebuje hnať otáčky tak vysoko ako jeho slabší súper.

Napokon, meranie pružnosti ukázalo väčšie rozdiely než sme podľa subjektívnych dojmov spoza volantu očakávali. Aby ste si vedeli urobiť akú-takú predstavu, opäť sme siahli do archívu meraní. Slabšia Toyota Corolla hatchback 1,8 HSD (90 kW/122 k) pružnosťou 60-100 a 80-120 km/h len tesne zaostáva za konkurentmi, poháňanými benzínovým turbomotorom s objemom 1,4 litra a výkonom okolo 103 kW (140 k). Dynamika Toyoty Corolla TS 2,0 Hybrid Dynamic Force (132 kW/180 k) je pre zmenu porovnateľná s Hondou Civic 1,5 VTEC Turbo (134 kW/182 k) a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Lenže kto hľadá šoférsky zážitok v intenzívnom spojení plynového pedála s motorom a presnom dávkovaní výkonu, hybrid mu ho neponúkne. Ak hľadáte skôr kombináciu výborného podvozka a solídnej dynamiky, v Corolle si prídete na svoje.

 

Resumé

Ktorý typ hybridného pohonu vybrať? Ak budete auto využívať prevažne v meste, potom jednoznačne stačí jedna-osmička. Slabší hybrid sa nestratí ani na diaľnici, ale rátať treba s jeho nižšou kultivovanosťou. Dvojliter je suverénne rýchlejší a pritom si nepýta výrazne viac benzínu. Rozhodne lepšie poslúži v plne naloženom kombi napríklad cestou na dovolenku. Cítiť z neho výkonovú rezervu, lenže je o citeľných 2900 eur drahší (pri rovnakej karosérii a výbave). U nás vyhráva voľba rozumu, teda slabšia jedna-osmička.

Technické parametre
  Toyota Corolla 1,8 Hybrid Toyota Corolla TS 2,0 Hybrid
kombinovaný výkon  90 kW (122 k)  132 kW (180 k)
typ akumulátora  Li-Ion  NiMH
kapacita akumulátora  0,74 kWh  1,38 kWh
prevodovka  e-CVT
pohotovostná hmotnosť  1378 kg  1530 kg
Nameraná spotreba benzínu
mesto  3,8 l/100 km  4,4 l/100 km
diaľnica  7,6 l/100 km  7,5 l/100 km
okresné cesty  4,8 l/100 km  5,3 l/100 km
Nameraná pružnosť
60-100 km/h  6,6 s  4,7 s
80-120 km/h  8,7 s  5,7 s
0-100 km/h  11,2 s  8,6 s
Nameraná brzdná dráha
100-0 km/h  36,5 m  36,8 m
pneumatiky  Falken Ziex ZE914 Ecorun 225/40 R18
Advertisement