299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb spolu predok 05 Thumb citroen sedzad 25 Thumb citroen kufor 26 Thumb citroen sedpred 17 Thumb citroen slalom 40 Thumb citroen slalom 88 1024x597 conti wc8s sk Thumb citroen stred 10 Thumb citroen volant 04 Thumb ecosport kufor 07 Thumb ecosport sedpred 24 Thumb ecosport stred 17 Thumb ecosport volant 14 1024x597 conti wc8s sk Thumb ford sed zad Thumb ford slalom 44 Thumb ford slalom 57 Thumb hyundai kufor 02 Thumb hyundai sedpred 11 Thumb hyundai sedzad 09 Thumb hyundai slalom 07 1024x597 conti wc8s sk Thumb hyundai slalom 69 Thumb hyundai stred 16 Thumb hyundai volant 14 Thumb rotacia Thumb seat kufor 02 Thumb seat sedpred 16 Thumb seat sedzad 22 1024x597 conti wc8s sk Thumb seat slalom 059 Thumb seat slalom 093 Thumb seat slalom 125 Thumb seat stred 06 Thumb seat volant05 Thumb spolu bok 23 Thumb spolu bok 28 1024x597 conti wc8s sk Thumb spolu bok 35 Thumb spolu predok 01 Thumb spolu predok 10 Thumb spolu predok 12 Thumb spolu zadok 41

Test mestských crossoverov: Každý iný

Nižší, vyšší, najvyšší? Čo môžete čakať od malého auta s vyšším sebavedomím? Zistili sme v teste Citroën C3 Aircross vs Ford EcoSport vs Hyundai Kona vs SEAT Arona

Ľudia často hovoria, že moderné autá sú si podobné ako vajce vajcu. Čiastočne je to tak, veď dizajnéri a konštruktéri majú často doslova zviazané ruky rôznymi normami a nariadeniami. Avšak našli sme kategóriu áut, v ktorej nie je núdza o nápady. Stačí sa pozrieť na titulnú fotografiu tohto článku.

Štyri malé módne crossovery hádam ani nemôžu byť odlišnejšie. Jeden je vysoký a skôr užší, ďalší prísne konzervatívny, iný naopak extravagantný... Nehovoriac o pestrých farbách. Inšpiráciu dospelými SUVčkami vidno hlavne na Forde EcoSport, ktorý je suverénne najvyšším autom v našom porovnávacom teste. Nasleduje ho bohato oplastovaný Citroen C3 Aircross. Naopak, Hyundai Kona a SEAT Arona nám pripomínajú skôr ľahko dvihnuté hatchbacky.

Ak vezmeme do úvahy celkovú dĺžku auta, šírku a rázvor, potom je najväčšia Kona, v tesnom závese za ňou nasleduje Aircross a Arona. EcoSport je severénne najmenší. Cítiť to aj vo vnútri? Samozrejme. Tri autá z nášho porovnávacieho testu pohodlne odvezú štyroch dospelých, v najmenšom Forde EcoSport sa na zadných sedadlách treba trochu uskromniť. Na oplátku ponúka naozaj vysoký posed za volantom, veľmi podobný ozajstným SUVčkam. Škoda, že palubná doska je taká masívna a kabína tým pádom posunutá dozadu. Vzadu by pár centimetrov na kolená prišlo naozaj vhod. Okrem vyššieho posedu neprináša EcoSport v porovnaní s Fiestou nič navyše. Pokrok v spracovaní interiéru v novej Fieste sa však preniesol aj do EcoSportu, plasty sú krajšie a ovládacie prvky majú logickejšie usporiadanie.

 
Citroën C3 Aircross

Kokpit Aircrossu je jednoduchý, ale útulný. Zvyknúť si však treba na dotykový displej, cez ktorý sa ovláda väčšina funkcií. Zadné plató sa dá odložiť za operadlá, ak chcete v kufri previezť niečo vyššie.

Sedadlá sú mäkké a na pomery triedy aj veľké. Zadné sa v niektorých  verziách dajú aj posúvať.

 

Súperi sú v tomto ohľade ďalej. Napríklad Citroen natiahol rázvor Aircrossu v porovnaní s klasickou „cé-trojkou“ o citeľných 60 milimetrov. Škoda, že testovaný exemplár nemal posuvné zadné sedadlá delené v pomere 2:3. Štandardne sa dodávajú iba do najvyššieho stupňa výbavy, v prostrednom si za ne treba priplatiť 500 eur (sú v balíčku s ďalšími doplnkami). Každopádne, Citroen C3 Aircross ponúka aj s pevnou zadnou lavicou štedrý priestor a vysoký posed takmer ako vo Forde. Bonusom je možnosť sklopiť sedadlo spolujazdca a previezť v aute dlhšie predmety. Na vnútornej šírke však cítiť korene v malom aute.

Aj SEAT Arona konštrukčne vychádza z malého auta – z Ibizy. Lenže Ibiza dnes šírkou zdatne konkuruje niektorým hatchbackom nižšej strednej triedy (je identická s minulým ceedom). A tak nečudo, že Arona je vo vnútri mimoriadne vzdušná vo všetkých smeroch. Hromžiť môže azda iba šofér, lebo madlo vo dverách je navrhnuté dosť nešťastne a niektorým typom postáv môže atakovať ľavé koleno. Z interiéru Arony cítiť koncernové sebavedomie, ale i hierarchiu medzi značkami v kvalite plastov a tlmiacich materiálov.

Hyundai zašiel s vývojom najďalej. Konu nepostavil na podvozku modelu i20. Pre crossover vytvoril vlastný špecifický podvozkový základ. Rázvor má po Aircrosse druhý najdlhší a vnútornou šírkou deklasuje všetkých konkurentov. Áno, Hyundai Kona pôsobí po priestorovej stránke najdospelejšie. Za jeho volantom sa cítite vyslovene ako v kompakte.

Na druhej strane, Hyundai, ani SEAT nedokážu ponúknuť taký vysoký posed a pohodlné nastupovanie ako Citroen a Ford.

 

Ford EcoSport

Palubná doska pripomína mix starej a novej Fiesty. Namiesto displeja môžete dostať obyčajné rádio. Odkladací box pri radiacej páke je menší,
ale smartfón sa doň zmestí.

Krídlové zadné dvere pripomínajú off-road. Pred zavretím si nezabudnite sklopiť plató, inak vám bude prekážať vo výhľade. Priestoru na nohy je zo všetkých najmenej.

 

V batožinových priestoroch už Hyundai nie je taký favorit. Rolu najmenšieho auta stále hrá Ford, ktorý pojme 333 až 356 litrov, v závislosti od toho, či v aute budete mať dvojité dno. Medzipodlaha je pomerne masívna a celkom zaujímavá. Pozostáva z papiera, laminátu a lepidla, pričom unesie až stonásobok vlastnej hmotnosti - teda 300 kg. Ďalšou zaujímavosťou sú piate dvere, ktoré sa nevyklápajú, ale otvárajú. Ak majú byť otvorené dokorán, potom si za autom musíte nechať asi 1,2 metra voľného miesta. Úprimne, veľa výhod tohto riešenia sme nenašli. Pozitívom môže byť, že ani vysoký človek sa nemusí zohýnať počas nakladania do kufra. Hlavu o piate dvere si určite neudrie... Kufor EcoSportu je vysoký, no má malý pôdorys. Rezervné koleso sa doň nezmestí, ak si priplatíte 225 eur, bude ukotvené zvonka na piatych dverách ako na starých off-roadoch. Podlaha kufra v EcoSporte môže byť v troch výškových polohách.

Favorizovaná Kona podľa výrobcu pojme 361 litrov nákladu, Arona rovných 400 a C3 Aircross dokonca 410 l. Meraním sme zistili, že rozdiel v pôdorysoch týchto kufrov je minimálny. SEAT a Citroen vyhrávajú výškou batožinového priestoru po plató. SEAT má ako jediný z testovanej štvorice dojazdové rezervné koleso, Citroen zabodoval možnosťou odložiť krycie plató za zadné operadlo.

Či chceme alebo nie, v malých autách dnes dominujú prepĺňané benzínové trojvalce a také motory mali aj porovnávané autá. Výhody trojvalca sa prejavujú najmä vtedy, ak pracujú pri strednom zaťažení a v pomerne úzkom pásme otáčok. Veľmi dôležité je pritom odstupňovanie prevodovky. Ford je najsilnejší, veď jeho litrový EcoBoost dosahuje výkon 92 kW (125 k). Nasleduje Kona a jej trojvalec 1,0 T-GDi naladený na 88 kW (120 k). V útrobách Arony pracuje silnejšia verzia motora 1,0 TSI (85 kW/115 k) a papierovo najslabší, zato najobjemnejší motor má Citroen - 1,2 PureTech (81 kW/110 k).

 

Hyundai Kona

Aj Hyundai podľahol móde a dotykový displej trčí do priestoru. Spracovanie solídne, pocit ako v aute nižšej strednej triedy.

Hyundai boduje vnútornou šírkou. Ak ale chcete sedieť výrazne vyššie ako v bežnom malom aute, potom musíte siahnuť po niektorom z konkurentov.

 

Konštruktéri rôznych automobiliek pri vývoji motorov stavili na veľmi podobné ingrediencie, hoci isté rozdiely tu predsa len sú. Napríklad Ford využíva dnes už ojedinelý liatinový blok, ktorý sa rýchlo zohrieva a chladne pomalšie ako hliník. Do tohto motora by ste podľa výrobcu mali liať špecifický olej 5W- 20. Konkurenti si vystačia s bežnejšími (a lacnejšími) špecifikáciami 5W-30 alebo 5W-40. Peugeot má ako jediný vyvažovací hriadeľ, ktorý tlmí prirodzené vibrácie trojvalcového motora, kým ostatní využívajú zámerne nevyvážný zotrvačník. Hyundai prekvapil rozvodmi poháňanými „nesmrteľnou“ článkovou reťazou, konkurencia využíva remeň.

Škoda, že Citroen premárnil o pätinu väčší objem iba päťstupňovou manuálnou prevodovkou. Konkurenti majú aj šestku. Na otáčkach pri diaľničnej stotridsiatke sa to síce negatívne neprejavilo (Citroen 2900 1/min, Ford 3000, Hyundai 2900, SEAT 2800), ale jednotlivé stupne sú zákonite dlhšie a sú medzi nimi väčšie odstupy. Malé trojvalce je ideálne držať okolo hranice 2000 otáčok za minútu a vyššie, lebo vtedy nevibrujú s svižne reagujú na plynový pedál. Práve v Citroene najviac hrozí, že po zaradení vyššieho stupňa otáčky padnú do pásma, kde turbo ešte neprodukuje ideálny plniaci tlak a motor „nevládze“.

Aircross pružnosťou motora za konkurentmi o chlp zaostáva. Ford a Hyundai sú približne na rovnakej úrovni, zatiaľ čo SEAT je ako pokropený živou vodou. Všetky namerané hodnoty si pozrite v tabuľke. V brzdení z rýchlosti 100 km/h sú si všetky crossovery vzácne vyrovnané. Ani jeden sa však na teplom asfalte letiska nedostal pod hranicu štyridsiatich metrov. Najlepší priemer z troch pokusov dosiahol Ford obutý do pneumatík Continental (40,1 m), tesne pred Citroenom na Hankookoch (40,2 m), tretí skončil Hyundai s pneumatikami Nexen (40,6 m) a štvrtá priečka patrí SEATu s Hankookmi (41 m).

 

SEAT Arona

Arona je po stránke funkčnosti takmer dokonalá. Nič ale nedá zadarmo. Niektoré plasty nenadchnú a volant má mimoriadne tenký veniec. Zato
výhľad šikmo von je zo všetkých najlepší.

Kufor má v porovnaní s Ibizou najmä citeľne väčší nakladací otvor. Po priestorovej stránke sú si obaja súrodenci veľmi podobní.

 

Meranie spotreby paliva sme rozdelili na dve časti. Prvá viedla po diaľnici z Bratislavy do Zvolena. Vyššie crossovery na nej boli pochopiteľne smädnejšie. Konkrétne Ford si vypýtal 7,4 a Citroen 7,2 l/100 km. Hyundai (6,9 l) a SEAT (6,7 l) ťažili z lepšej aerodynamiky. Pokračovali sme do Banskej Bystrice a ďalej cez Donovaly na Ružomberok a Liptovský Hrádok. Na okreskách sa spotreby jednotlivých áut prakticky vyrovnali, len SEAT súperom odskočil. Podľa palubného počítača si vystačil s 5,5 l/ 100 km. Ford 5,9 l/100 km, Citroen 6,0 l, Hyundai 6,2 l.

Samostatnou kapitolou malých crossoverov je podvozok. Ak sa má prejaviť opodstatnenosť vyššej karosérie v podobe väčšieho priestoru pre posádku, zákonite tým utrpia jazdné vlastnosti. Najopatrnejší prístup k zvyšovaniu karosérie zvolil SEAT, preto je Arona pocitovo najbližšie k bežnému malému autu. Aj stabilizačný systém ESP je nastavený pomerne benevolentne a vo vyhýbacom manévri zasahoval najmenej. Preto najviac lietal v losom teste, na čom mali svoj podiel tiež veľmi slabé pneumatiky Hankook. Aj Hyundai nešiel s výškou ťažiska do extrému, stabilizačný systém ho však pre istou stráži viac, ale predovšetkým podvozok si vie poradiť s losím testom veľmi suverénne. Príjemným prekvapením je Ford. Napriek najvyššej svetlej výške so skonom k nakláňaniu sa podarilo naladiť pruženie dostatočne komfortne a súčasne zabezpečiť suverénnu ovládateľnosť, typickú pre autá tejto značky. Aj Citroen si dal na naladení podvozka záležať, vyššia miera komfortu oproti nízkej cé trojke je evidentná, napriek tomu, že musí niesť vyššiu hmotnosť. Citroen potešil v losom teste precíznou súhrou elektroniky a podvozka. Napriek tomu, že Ford aj Citroen sú najvyšší a najvyššie dvíhali zadné koleso, v krízovej situácii sa správali absolútne suverénne.

Crossovery sú módnou záležitosťou a majú veľmi sebavedomé ceny. Základný ceny áut z porovnania s rovnakými motormi sú veľmi podobné, Ford stojí od 14 990 eur, Hyundai 14.490, Citroen tiež 14.490 a SEAT 15 390. Nemôžeme teda o žiadnom napísať, že je menej konkurencieschopný pre cenu. Zaujímavé je, že na všetky modely je minimálne päťročná záruka, Ford ponúka zadarmo servis, Hyundai má záruku bez obmedzenia kilometrov, Citroen ponúka k záruke osemročnú asistenciu a SEAT ponúka zvláštnu záruku predĺženú na šesť rokov.

 

Resumé

Po porovnávacom teste nemáme univerzálny názor na to, ktorý malý crossover je najlepší. Hyundai Kona je v tejto štvorici bezpochyby najdospelejšie auto, ktoré nám veľmi pripomína o triedu väčší kompakt. Jazdnými vlastnosťami a priestorom Kone šliape na päty SEAT Arona. Má výborný motor, ale škoda lacných detailov v interiéri. Citeľne vyšší posed v porovnaní s klasickým hatchbackom však dokážu ponúknuť iba Citroen a Ford. Francúz môže ťažiť z variabilnej kabíny, ak siahnete po posuvných zadných sedadlách. Celkovo nám koncept Aircrossu pripomína malé MPV s vyššou svetlou výškou. Ford priestorovou ponukou za konkurentmi zaostáva. Výhodou je komfortný podvozok, hodnotný interiér a vzhľadom na proporcie auta dobré jazdné vlastnosti. Sú to skrátka štyri odlišné povahy pre rôzne typy ľudí. Záleží od vkusu a potrieb každého jedinca.

 

model  Citroën C3
Aircross 
Ford
EcoSport 
Hyundai
Kona 
SEAT
 Arona
motor 1,2 PureTech  1,0 EcoBoost  1,0 T-GDI  1,0 TSI
zdvihový objem [cm3]  1199 998 998 999
výkon [kW/k]  81/110  92/125  88/120  85/115
pri otáčkach [1/min]  5500 6000 6000 5000-5500
krútiaci moment [Nm] 205 170 172 200
pri otáčkach [1/min] 1500 1400-5000 1500-4000  2000-3500
maximálna rýchlosť [km/h]  185 160 181 182
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  10,2 12,7 12 9,8
nameraná spotreba [l/100 km]  6,0-7,2  5,9-7,4  6,2-6,9  5,5-6,7
registračný poplatok [€] 90 110 110 90
batožinový priestor [l]  410-1255  356-1238  361-1143  400
cena modelu od [€]  14 490 14 990 14 490 15 390

 

  Citroën  Ford  Hyundai  SEAT
60-100 km/h (3. st.)  6,75 s.  6,4 s.  6,4 s.  5,8 s.
60-100 km/h (4. st.)  9,3 s.  8,2 s.  8,2 s.  7,6 s.
80-120 km/h (4. st.)  10,1 s. 9,5 s.  9,4 s.  8,2 s.
80-120 km/h (5. st.)  13,8 s.  12,0 s.  12,4 s.  11,0 s.
0-100 km/h  10,9 s.  11,2 s.  10,5 s.  10,3 s.
100-0 km/h 40,2 m  40,1 m  40,6 m  41,0 m