Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Lexus NX 350h a NX 450h+: Väčší, modernejší a šoférsky zaujímavejší
Fajnové SUV prichádza vo svojej druhej generácii. Lexus NX je väčší, modernejší a šoférsky zaujímavejší. Stojí na platforme GA-K, ktorú zdieľa s Toyotou RAV4. Predchodca stál na odlišnej platforme, ktorú pre zmenu zdieľal s minulou generáciou RAV4.
Na dĺžku má novinka oproti predchodcovi o 20 mm viac (4660 m), širšia je o 20 mm (1865 mm) a o 5 mm narástla aj výška karosérie (1640 mm). Má širšie rozchody kolies (+35 mm vpredu a + 55 mm vzadu!) a o 30 mm dlhší rázvor osí kolies, konkrétne 2690 mm. Zo zmenených proporcií neťažia len jazdné vlastnosti, ale aj zadní pasažieri v podobe výbornej priestorovej ponuky. Lexus NX patrí v tejto triede medzi nadpriemer, s výškou 186 cm som mal vzadu v každom smere dokonca štedrú priestorovú rezervu. Aj samotná pozícia sedenia je príjemná, vadí len menší uhol otvárania zadných dverí.
Športovo ladená verzia F Sport (biely kúsok) má agresívnejšie tvarované nárazníky, špecifické prvky v interiéri a taktiež športovejší podvozok. Ako jediná má adaptívne tlmiče.
Interiér už od pohľadu nasadil mimoriadne kvalitné materiály a architektúru hodnú značky Lexus. Vyzerá fantasticky, najmä v športovo ladenej verzii F Sport s červeno-čiernym ladením farieb. Optimálne mi sadli športovo a zároveň komfortne ladené predná sedadlá verzie F Sport. Ale pozor, sú užšie a vhodné skôr pre štíhle postavy. Niekomu môže výrazne zvieranie chrbta bočnicami vadiť. Ostatné výbavy majú voľnejšie tvarované a ešte pohodlnejšie kreslá.
Interiér využíva špičkové materiály a ich špecifické zladenie, typické pre Lexus. Sedadlá verzie F Sport mi sadli dokonalo, pre niekoho však môžu byť príliš úzke.
Z funkčného hľadiska chválime nasadenie nového infotainment systému s pripojením na internet a s rýchlejším procesorom, keďže doterajšie riešenie s touchpadom nebolo z užívateľského hľadiska tým najlepším... Novinka má klasický stredový dotykový panel s uhlopriečkou až 14 palcov. V základe je 9,8-palcová obrazovka. Lexus tvrdí, že všetko v interiéri podriadil čo najintuitívnejšiemu a jednoduchému ovládaniu. A musím mu dať za pravdu. Reakcie displeja sú rýchle, grafika pekná a ovládanie užívateľsky prívetivé. Chválim otočné ovládače teploty klimatizácie, ktoré zároveň pôsobia luxusne.
Displej je natočený na vodiča a pomerne vysoko, aby sa dostal bližšie k zornému poľu. K dispozícii je tiež hlasové ovládanie, ktoré vyvoláte vetou "Hey, Lexus". Malo by rozumieť aj bežnej, hovorenej reči, no v prípade slovenčiny to akosi neplatí. Musíte zadávať priame a jednoznačné príkazy, inak vám nerozumie. Veľmi dobre však rozumie hlasovému zadávaniu cieľa v navigácii, a práve tu vidím najväčší prínos tohto typu ovládania. Lebo povedzme si na rovinu, teplotu klimatizácie si cez otočný ovládač poslepiačky zvýšim behom dvoch sekúnd a nemusím kvôli tomu "kecať" s autom... Zaujímavou novinkou je tiež elektronická vnútorná kľučka dverí, ktorá lepšie spolupracuje s asistentmi. Upozorní posádku napr. ak bude otvorenie dverí nebezpečné (prichádzajúce auto, cyklista atď...). Má tak aj bezpečnostnú funkciu.
Lexus NX kúpite s dvoma motorizáciami. Klasický samodobíjateľný full-hybrid má označenie 350h a okrem pohonu predných kolies (iba v základnej výbave) ho kúpite primárne s pohonom všetkých kolies. Externe nabíjateľný plug-in hybrid je štandardne štvorkolkou. Cenový rozdiel medzi hybridom a plug-in hybridom je v závislosti od výbavy podstatných 8 - 10 tisíc eur. Základom oboch motorizácií je spaľovací benzínový motor s objemom 2.5 l a atmosférickým plnením valcov. Pracuje v Atkinsonovom cykle, má vysoký kompresný pomer a špičkovú tepelnú účinnosť. Zaujímavosťou je tiež kombinácia priameho a nepriameho vstrekovania paliva. V porovnaní s čisto priamovstrekovými motormi mu tak neškodia ani krátke trasy v meste, keďže sacie ventily obmýva benzín.
Pokračujte na druhej stránke testu.