Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST DS 3 Crossback E-Tense: Extravagantný kabát, moderná technika
Znovuzrodená francúzska značka zažíva pod krídlami koncernu PSA obrodu. Extravagantný kabát dostal aj crossover segmentu B, DS3 Crossback, ktorí okrem spaľovacích motorizácii dostanete v rýdzo elektrickej verzii E-Tense. DS sa chce od súrodencov a konkurentov odlíšiť už na prvý pohľad. Ako mu to ide, čím zaujme a prečo by ste si ho mali kúpiť?
Pri pohľade na DS 3 Crossback je jasné, že malý mestský crossover hľadá zákazníkov štýlom, nevšedným vzhľadom, luxusným podtónom a všadeprítomnou extravaganciou. Tvary sú zaujímavé, špecifické a ťažko zameniteľné. A to nielen na exteriérom, ale aj kabínou. K tejto stratégii patrí aj vysoká miera individualizácie. DS 3 Crossback môžete mať v odlišných štýloch, v závislosti od toho, či preferujete elegantnejšie alebo športovejšie poňatie.
My sme v teste vyskúšali DS 3 Crossback s balíkom Performance Line, teda športom okoreneným optickým paketom. Ten zaujme tmavšími odtieňmi a detailmi vonkajšieho kabátu aj kabíny. Štandardne má DS 3 Crossback parádne, elegantne zapustené kľučky dverí, ktoré sa vysunú po odomknutí.
Špičkový vzhľad trochu "kazia" štandardne dodávané halogénové svetlomety. K prémiovému kabátu sa hodia viac matrixové LED svetlá, ktoré sú však za príplatok alebo v najvyššej výbave Grand Chic. Celkový dojem ešte viac vylepšia a majú nádhernú grafiku.
Štandardne má DS 3 Crossback halogénové svetlomety a LED denné svietenie. Za špičkové LED svetlá si treba priplatiť,
DS3 Crossback je najkompaktnejší model francúzskej značky. Okrem neho ešte predávajú väčší DS 7 Crossback a v roku 2021 pribudne novinka, DS 4. Tešiť sa môžeme aj na luxusný sedan DS 9, postavený na technickom základe Peugeotu 508 s predĺženým rázvorom osí kolies.
DS 3 Crossback E-Tense patrí medzi malé mestské crossovery segmentu B. Na dĺžku meria 4118 mm, široký je 1802 mm a vysoký 1534 mm.
Útulná kabína hrá na luxusnú notu
Poloha za volantom v pohodlných sedadlách je bez pripomienok. Čo však rozhodne poteší, sú tvary palubnej dosky. Na prvý pohľad veľmi štíhla s minimalistickým tvarom, no zároveň veľkolepými detailmi. Zladiť na prvý pohľad protichodné atribúty vie takto snáď len DS. V testovanej verzii Performance Line zdobí interiér štedrá porcia Alcantary. DS 3 Crossback na mňa aj vďaka tomu pôsobil nečakane športovo, takýto kokpit si viem živo predstaviť v kompaktnej malej "rakete" typu hothatch, zameranej na radosť z jazdy. Neviem, či práve toto bolo cieľom dizajnérov interiéru, ale na mňa to zafungovalo.
A potom sú tú tie DS detaily... Zmysel pre detail a kvalitu, ktorá číha z majority ovládačov a plôch. Skvelé a na omak príjemné materiály sú samozrejmosťou. Až po bližšom skúmaní si však všimnete, do akých podrobností pri návrhu zašli. Štartovacie tlačidlo, ovládače sťahovania okien alebo výduchy ventilácie sú takým malým umeleckým dielom. Aj vďaka tomu je kabína veľmi útulným miestom pre život. Cítite sa v nej viac než dobre a oproti ostatným, "bežným" značkám nejde len o placebo efekt.
DS sa vyhralo aj s takými detailmi ako sú maličké otočné ovládače na volante. Aj tie sú v DS 3 špecifické a v ostatných značkách koncernu PSA ich nenájdete. Nechýba im typický "diamantový" vzor.
Na zadných sedadlách je miesta pre urastenejších cestujúcich málo. S výškou 186 cm som si "sám za seba" nesadol, ako tak pohodlne sa tu odvezú pasažieri s výškou približne 175 cm. Daňou za atraktívne vonkajšie tvary je tiež výhľad cez bočné sklá, poznamenané plastovým výčnelkom.
DS 3 Crossback nie je rozhodne rodinný crossover a ani sa na to nehrá. Cieľovej skupine zákazníkov to pravdepodobne vadiť nebude, keďže v majorite prípadov sa v tomto aute budú viesť nanajvýš dvaja cestujúci a nejaká tá detská sedačka vzadu. Kufor ponúka adekvátnych 350 l a trochu vyššiu nakladaciu hranu.
Interiér je fantasticky odlišný a mimoriadne atraktívny, o tom niet pochýb. Tie sa však objavia pri každodennom živote. Ani po týždni som si nezvykol na sťahovanie okien na stredovom tuneli.
Aj konkrétne tlačidlá ovládania základných funkcií v spleti kosoštvorcov som hľadal dlhšie ako obvykle. Návrhári interiéru sa ich snažili rozložiť do logických celkov, no zvyká sa na nich veľmi dlho. Verím, že majiteľ DS 3 Crossback si nakoniec zvykne a bude v pohode.
Ovládanie kúrenia/klimatizácie preberá dotykový stredový displej. Nejde o najintuitívnejšie riešenie, samostatný panel by bol výhodou. No priznávam, do tohto interiéru by sa asi nehodil. V čom má DS-ko oproti Peugeotu 2008 výhodu, tým je klasické riešenie kokpitu s digitálnym panelom a normálnou veľkosťou volantu. Komu úplne nesedí maličký volant i-Cockpitu v Peugeote, zacláňajúci prístrojový panel, ten bude v DS-ku spokojný. Navyše, volant padne do rúk výborne a má veľmi príjemne čalúnenie s jemnou kožou.
Pokračujte na ďalšej stránke testu (pohon, dojazd a spotreba, nabíjanie, dynamika).