Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb img 7692 Thumb 2021   new dacia spring 3 Thumb 2021   new dacia spring 2 Thumb 2021   new dacia spring Thumb img 7702 Thumb dacoa spring electric test

TEST Dacia Spring Electric 45 Comfort

Ešte pri uvedení na slovenský trh sa Dacia Spring mediálne preslávila v pozitívnom aj negatívnom slova zmysle. Medzi jej úspechy patrí zisk titulu Best buy Car of the Europe od organizácie Auto Best. Rovnaká partia medzinárodnej novinárskej poroty ešte na jeseň r. 2021 zorganizovala test pätnástich elektromobilov s cenovkou do 30.000 eur, kde Dacia zažiarila hneď v dvoch disciplínach. V reálne potvrdenom dojazde podľa WLTP (z udávaných 224 km prešli 221 km) a v prejdených km na jednu kWh energie na 100 km.

Súčasne negatívne zarezonovala výsledkami v nárazových testoch Euro NCAP, keď získala len jednu hviezdičku z piatich. Pritom už v základe má celkom slušnú bezpečnostnú výbavu. Na palube nájdete 6 airbagov, ABS, ESP, dokonca núdzový prednárazový systém a dokonca asistenta pre rozjazd do kopca.

Z ostatnej výbavy spomeňme svetelný senzor, elektrické sťahovanie okien na predných aj zadných dverách, manuálnu klimatizáciu, bluetooth, autorádio DAB signálom a ďalšie prvky. Samotná karoséria je inak veľmi diétna krabička s minimálnymi nárazovými zónami, takže hlavne z pohľadu bezpečnosti by som s týmto autom nikam okrem mesta neliezol. Teda ani na okresky a už vôbec nie na diaľnicu.

Zadné veko pôsobí vyslovene ako z papiera a hoci je ľahučké, už na novom aute ho hydraulické vzpery prestávali držať. Jednoducho a lacno je riešený aj podvozok bez stabilizátora na prednej náprave a s viacerými dielmi z indického Renaultu Kwid, ktorý bol z veľkej časti darcom  orgánov pre toto auto. Tlmiče sú tenučké ako odpružené vidlice na bajku a o nič masívnejšie nie sú ani zadné pružiny, navyše osadené do malého oblúka.

Interiér je jednoduchý a lacný, ale už v základe ponúka el. sťahovanie bočných okien vpredu aj vzadu a rádio s digitálnym signálom. Po zastavení treba auto vždy zabrzdiť ručnou brzdou.

Na kvalite jazdy to ale necítiť. Podvozok solídne filtruje väčšinu druhov nerovností, aj s malými 14­palcovými kolesami. Len si treba dávať  pozor na ostré hrany na jamách, o ktoré môžete ľahšie pneumatiku rozraziť. Slabou stránkou Dacie Spring je naopak odhlučnenie. Auto nemá v podstate žiadne izolačné hmoty a tak vnútri počujete úplne všetko. Pri prejazde mostu SNP v Bratislave vo vetre autom lomcuje ako kabínkovou lanovkou na Lomničáku. Za dažďa zase vnímate každú zmenu povrchu.

Pokračujte na druhej stránke testu.