Ceed 09 2021 1140x190
Thumb test lacnych letnych pneumatik autozurnal.com  1 Thumb content aquaplaning priecny Thumb content handling na mokrom Thumb content aquaplaning pozdlz Thumb content vedenie stopy na mokrom Thumb content brzdenie na mokrom Continental 10 2021 1024x597 Thumb content brzdenie na mokrom zostatkova Thumb content brzdenie na suchom zostatkova Thumb content hanling suchy Thumb content brzdenie na suchom Thumb content valivy odpor Thumb content vonkajsi hluk Continental 10 2021 1024x597 Thumb content hlavna tab Thumb test lacnych letnych pneumatik autozurnal.com  4 Thumb test lacnych letnych pneumatik autozurnal.com  2 Thumb test lacnych letnych pneumatik autozurnal.com  3 Thumb test lacnych letnych pneumatik autozurnal.com  5

TEST cenovo dostupných letných pneumatík. Ktoré vybrať?

Sezóna prezúvania zimných pneumatík za letné je v plnom prúde. Ak plánujete kúpu nových plášťov, inšpirovať sa môžete aj našim minuloročným testom cenovo dostupných letných pneumatík. Ktoré lacné letné pneumatiky obstáli najlepšie? 

Test letných pneumatík:


Pre minuloročnú motoristickú sezónu sme v spolupráci s Autoklubom ČR otestovali niekoľko cenovo dostupných plášťov rozmeru 205/55 R16 v tzv. budgetovej triede, ktorá u nás tvorí 70 % trhu. Zo zástupcov sme vybrali minuloročnú novinku Barum Bravuris 5 HM, ktorej sekundovali plášte Debica Presto HP, Firestone Roadhawk, Sava Intensa HP, Goodride Radial RP28, Nankang Ultra Sport NS-2 a Wanli Harmonic H220. Barum Bravuris 5 HM sme zvolili za referenčnú pneumatiku, to znamená že v každej z testovacích disciplín si pripísala 100 %. Následne sme ostatných zástupcov porovnali. Ak boli v niektorej z disciplín lepší ako referenčná pneumatika, pripísali si viac ako 100 % a naopak.

Odporúčame tiež články:

TEST zimných, letných a celoročných pneu pri -9, 0, 2, 6, 10 a 15 °C

Letné gumy na snehu nefungujú ani s pohonom 4x4. Tu je dôkaz

Kombinácia rôznych značiek pneumatík môže byť nebezpečná

Čo znamená Traction a Temperature na bočnici pneumatiky?

Viete, čo znamená Treadwear na bočnici pneumatiky?

Test letných pneumatík - výsledky jednotlivých disciplín

Mokrý povrch 

Testy sme odštartovali disciplínami na vode, konkrétne pozdĺžnym a priečnym aquaplaningom. V pozdĺžnom aquaplaningu sa na čele usadili pneumatiky Firestone a čínsky Nankang, s odstupom Wanli, Sava, Debica a Barum a úplne prepadol Goodride, ktorý strácal kontakt s cestou už pri rýchlosti o 20 km/h nižšej než Firestone. V priečnom aquaplaningu, teda v teste záberových vlastností pri akcelerácii z rýchlosti 50 na 90 km/h v súvislom stĺpci vody už boli pneumatiky vyrovnanejšie, pričom opäť úplne posledný skončil Goodride.

V disciplíne prenášania výkonu na cestu pri jazde v zákrute na mokrom povrchu je najlepšia pneumatika Firestone, pred druhou Wanli a treťou Barum. Aj brzdy z rýchlosti 80 km/h na 0 km/h na mokrom povrchu boli najsilnejšou disciplínou pneumatiky Firestone z koncernu Bridgestone. Dokonca s výrazným náskokom 2,2 metra pred druhou pneumatikou v poradí Sava. Barum tento raz skončil tretí, rovnako ako Wanli a o 0,1 metra za nimi Nankang. Rozdiel v brzdných schopnostiach na vode medzi prvou pneumatikou a zvyškom poľa najlepšie vidieť na zostatkovej rýchlosti keď víťaz už stál. Auto s obutými plášťami Sava ešte išlo rýchlosťou 25,5 km/h, Barum a Wanli 26,5 km/h a Nankang 27 km/h.


Pokračujte na ďalšej stránke testu