Súčasný VW Golf môže byť úplne posledný. Nová, 9. generácia je vo veľkom ohrození

Začiatkom roka 2021 to s majoritou tradičných modelov Volkswagenu vyzeralo nádejne. Značka vtedy oficiálne oznámila, že Golf, T-Roc, Tiguan a Passat prídu aj v ďalšej generácii. Časy sa však menia... O osude novej generácie Golfu zatiaľ rozhodnuté nie je. Nevyzerá to však ružovo...

Šéf značky VW, Thomas Schäfer v rozhovore pre nemecký magazín Welt povedal, že rozhodnutie o vývoji Golfu 9. generácie zatiaľ "neodklepli". Nástupca súčasného Golfu je vo veľkom ohrození najmä kvôli neustále sa sprísňujúcim legislatívnym podmienkam pre spaľovacie motory. To ženie náklady na vývoj do výšin a nové generácie populárnych, "tradičných" modelov tak už vôbec nemusia prísť. Navyše, VW už ideového nástupcu Golfu s čisto elektrickým pohonom má, je ním podarený VW ID.3.

Náš test súčasného Golfu R:


Schäfer spochybňuje budúcnosť Golfu kvôli rastúcim nákladom na vývoj áut vybavených spaľovacími motormi. Očakáva sa, že emisná norma EURO 7 v najbližších rokoch zvýši cenu auta so spaľovacím motorom 3000 až 5000 eur. A práve to by bolo (nielen) v prípade Golfu nerentabilné... Schäfer tiež povedal, že na autá s cenou 10 000 eur už v Európe môžeme zabudnúť. Môžu za to okrem iného práve náklady na splnenie emisných kvôt a limitov EÚ. A taktiež nové asistenčné systémy, ktoré musia mať nové modely povinne.

Odporúčame:

Úplne nové autá už musia mať povinne inteligentný obmedzovač rýchlosti ISA a ďalšie nové asistenčné systémy

Súčasný Golf 8. generácie má pred sebou ešte jeden facelift, ktorý mu predĺži život o ďalšie štyri roky. Po ňom už môže byť s tradičným, doslova ikonickým menom koniec... Šéf VW hovorí, že skonštruovanie nového Golfu so spaľovacím motorom, ktorý už pravdepodobne nebude mať tradičný životný cyklus 8 rokov, nemusí stáť za to. Dodal, že vývoj vozidiel spĺňajúcich normu EURO 7 je „extrémne drahý“.  Schäfer poukazuje na to, že od roku 2035 chce EÚ zakázať predaj nových áut so spaľovacím motorom a preto by nový Golf mal kratší život ako obvykle.

Prečítajte si tiež:

VW ID. Life je predobrazom elektromobilu za 20 000 eur

Thomas Schäfer tvrdí, že konečné rozhodnutie o tom, či 9. generácia Golfu bude/nebude padne v najbližších 12 mesiacoch. Keďže pri autách nižších automobilových tried je zložité kompenzovať vyššie náklady na vývoj (najmä s ohľadom na normu EURO 7), budúcnosť nevyzerá ružovo ani pre menšie Polo. VW však chystá elektrickú alternatívu, ktorú predpovedal koncept ID. Life. Jeho sériová podoba však nepríde skôr ako v roku 2025.