Úplne nové autá už musia mať povinne inteligentný obmedzovač rýchlosti ISA a ďalšie nové asistenčné systémy
Európska komisia (EK) v stredu pripomenula, že od 6. júla sa začína uplatňovať nové nariadenie o všeobecnej bezpečnosti vozidiel. Zavádza sa ním celý rad povinných pokročilých pomocných systémov vodiča na zlepšenie bezpečnosti cestnej premávky a stanovuje sa právny rámec na schvaľovanie automatizovaných a plne autonómnych vozidiel v EÚ.
Nové bezpečnostné opatrenia podľa EK pomôžu lepšie chrániť cestujúcich, chodcov a cyklistov v EÚ, pričom sa očakáva, že do roku 2038 sa zachráni viac ako 25 000 životov a predíde sa najmenej 140 000 vážnym zraneniam. Nadobudnutie účinnosti nariadenia o všeobecnej bezpečnosti umožňuje EK dokončiť právny rámec pre automatizované a prepojené vozidlá. Technické pravidlá schvaľovania plne autonómnych vozidiel chce eurokomisia predložiť počas leta, čím sa EÚ stane priekopníkom v tejto oblasti.
Eurokomisár zodpovedný za vnútorný trh Thierry Breton v tejto súvislosti uviedol, že tempomaty, systémy udržiavania v jazdnom pruhu a systémy automatizovaného brzdenia robia vozidlá čoraz automatizovanejšie a dodal, že vďaka novým právnym predpisom sa Európa postarala o to, aby táto technológia zlepšila každodenný život občanov.
Opatrenia platné od stredy znamenajú, že všetky cestné vozidlá (osobné automobily, dodávky, nákladné vozidlá, autobusy) musia zahŕňať systém inteligentného prispôsobenia rýchlosti (ISA, tzv. "obmedzovač rýchlosti"), senzory alebo kamery na cúvanie, systém varovania vodiča pred ospalosťou a stratou pozornosti, zariadenia na záznam údajov o udalostiach, ako aj signál núdzového zastavenia. Pre osobné vozidlá a dodávky sú povinné ďalšie funkcie, ako sú systémy udržiavania v jazdnom pruhu a automatizovaného brzdenia. Pre autobusy a nákladné vozidlá sú zas povinné technológie na lepšie rozpoznávanie možných mŕtvych uhlov, výstrahy na predchádzanie zrážkam s chodcami alebo cyklistami a systémy monitorovania tlaku v pneumatikách.
Ako funguje ISA?
Systém ISA ponúka štyri stupne, resp. možnosti zásahu voči prekračovaniu maximálnej dovolenej rýchlosti. Výrobcovia áut si budú môcť vybrať niektorý z "prejavov" ISA:
- Akustické upozornenie: keď vodič prekročí maximálnu povolenú rýchlosť, systém upozorní vodiča najprv vizuálne (kontrolka) a neskôr aj akusticky
- Vibračné upozornenie: tento spôsob namiesto akustického varovania rozvibruje plynový pedál
- Haptická odozva pedálu: tento spôsob už zasahuje do riadenia vozidla, prekročení maximálnej povolenej rýchlosti plynový pedál mierne zatlačí nohu dozadu
- Obmedzenie výkonu motora, resp. rýchlosti: systém vás nepustí prekročiť maximálnu dovolenú rýchlosť, napriek tomu však bude možné silným zatlačením plynového pedálu "prerušiť" obmedzenie výkonu, resp. rýchlosti, a to pre zjavné bezpečnostné dôvody (napr. pri predchádzaní pomalšie idúceho vozidla)
Pravidlá všeobecnej bezpečnosti
Opatrenia platné od 6. júla 2022, ktorými sa zavádzajú bezpečnostné prvky na pomoc vodičovi, zahŕňajú:
• pre všetky cestné vozidlá (t. j. osobné automobily, dodávky, nákladné vozidlá a autobusy): systém inteligentného prispôsobenia rýchlosti, senzory alebo kamery na cúvanie, systém varovania vodiča pred ospalosťou a stratou pozornosti, zariadenia na záznam údajov o udalostiach, ako aj signál núdzového zastavenia,
• pre osobné vozidlá a dodávky: ďalšie funkcie, ako sú systémy udržiavania v jazdnom pruhu a automatizovaného brzdenia,
• pre autobusy a nákladné vozidlá: technológie na lepšie rozpoznávanie možných mŕtvych uhlov, výstrahy na predchádzanie zrážkam s chodcami alebo cyklistami a systémy monitorovania tlaku v pneumatikách.
Pravidlá sa budú uplatňovať najskôr na nové typy vozidiel a za dva roky, od 7. júla 2024, sa začnú uplatňovať na všetky nové vozidlá. Niektoré opatrenia sa do roku 2029 rozšíria na ďalšie druhy cestných vozidiel.
Zdroj TI a foto: TASR, ETSC